d U7 e CONSUMPTIE-MAATSCHAPPIJ Het Gezin en de Soeiale Communieatiemiddelen GOUDEN JUBELFEEST KUNSTAMBACHTEN UIT HET OOSTEN Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 27 september 1969 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG V.V.K.M. - NINOVE De paters Kapucijnen TENTOONSTELLING van zaterdag 20 september zondag 28 september 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. Aan deze inderdaad onrustwekkende uitwas van onze moderne samenleving werd door de C.V.P. en het A.C.W. een week-eind besteed om ons, in kleuren en geuren en met hoogdravende woorden uit te leggen waarom en hoe de verbruiker wordt geleid en aangespoord tot steeds méér gebruik of misbruik van alle soorten consumptiegoederen. In theorie is dat allemaal heel schoon maar het blijft theorie die, getoetst aan de werkelijkheid, over het algemeen heel anders uitvalt. \Neem nu, onder meer andere, het geval van de boter. De prijs ervan wordt, dat weet iedereen, kunstmatig hoog gehouden omdat ook de boer, spe cialist in zijn vak, recht heeft op een menswaardig bestaan en al te dikwijls slecht betaald wordt voor zijn meer dan speciale kennis. Maar ais we zien dat bij onze E.E.G.-partner Nederland, niettegenstaande een prima kwaliteit en een hoge productie, meer margarine dan boter gesmeerd wordt, dan rimpe len we toch even het voorhoofd. Als we zien dat in ons eigen land goede boter gesmolten wordt om tegen verlaagde prijs als minderwaardig produkt op de markt gegooid te worden, dan wordt die rim pel een grijns, grijns die verandert in gegrinnik als we vernemen dat bij onze andere E.E.G.-partner Frankrijk niet minder dat 50 miljoen kg. boter zal verwerkt worden tot. zeep In theorie heet dat geleide ekonomie, in wer kelijkheid is het waanzin. En om goed te begrijpen tot welke dwaasheden sommige theoriekers en so ciale planmakers ons brachten is het goed eens een opsomming te maken van het ganse boter-proces. De veeboer, aangespoord door grotere produc tie, kweekt - mits grote kosten - speciaal melkvee, koopt voor dit vee speciaal duur voer, verkoopt de melk aan de zuivelfabriek - eerste staatstussen- komst van zoveel per liter - die ze (de melk) ver weckt tot boter, kaas, melkpoeder, platte kaas enz... Het overschot der boter gaat, mits nieuwe kosten, naar de frigo, blijft er onder controle (weer kosten) wordt hersmolten (weer kosten) en bereikt tenslot te de verbruiker aan zo wat de helft van de prijs der verse boter. Voor Nederland gaat het niet beter terwijl voor Frankrijk het verwerken tot zeep aan de franse staat een mooie stuiver moet kosten. Alles samen gerekend durven we zeggen dat in de E.E.G. jaar lijks ontelbare miljoenen verloren gaan aan geld, werkkrachten, transportkosten en wat nog meer om consumptie-artikelen als zeep of wagensmeer op de markt te brengen, terwijl zelfde artikelen langs de gewone fabricage-weg veel beterkoop te verkrij gen zijn. Over het feit dat jaarlijks kolossale hoeveel heden boter aan belachelijk lage prijzen naar het buitenland verzonden worden, spreken we nog niet. We hebben hierboven het woord waanzin gebruikt, maar is het inderdaad niet waanzinnig een goed nationaal product, door iedereen gegeerd, na een reeks dure transformaties, met ontzaglijk verlies op de markt te brengen. Als voorbeeld van misleide ekonomie kan dit wel als voorbeeld worden gesteld. Dat er overproductie is Weten wij ook. Een voldoende reden om een goed nationaal product tot afval te ontaarden is dit zeker niet, evenmin als een reden om het buitenland van onze goede boter aan de spotprijs van 30 fr en minder te laten genieten terwijl wij zelf hier driemaal zoveel be talen. En wat die overproductie betreft, bestaat er geen te weinig verbruik om reden van een te hoge prijs 9 Wordt er niet aan gedacht een massa vee te slachten - weeral mits toekenning van een vergoe ding - altijd om de prijs kunstmatig hoog te hou den Kwamen onze zeer geleerde ekonomisten nooit op de eenvoudige gedachte de detail-prijs te verlagen a rato van het nu geleden en door ons te betalen verlies 9 De toelagen aan boeren en zuivel fabrieken kunnen gerust behouden blijven, vee zou op staatskosten niet moeten worden geslacht ter wijl de gewone man zijn boterham dikker en sma kelijker zou kunnen smeren. Terzelfdertijd zouden wij ook iets terug winnen van het geld dat ons langs de belastingen om uit de zak wordt geklopt. Als onze andere E.E.G.-partners dezelfde een voudige manier toepassen is het boter - probleem meteen opgelost. Zoals ze boven de Moerdijk zeggen eerst oompje en dan oompjes kinderen. Vader zijn in deze tijd wat een stiel zo zegde me onlangs een vader van vier opgroeiende kinderen. Men moet op de hoogte zijn van de nieuwste methodes in het onderwijs, van moderne wiskunde, van de dieptepsychologie, van de laatste plaatjes, van de nieuwe ideeën over vrijheid en zakgeld, van de moderne stromingen in de film... en dan die TV... als ge spreekt van de TV, dan antwoordt men U dat ge toch telkens gewaar schuwd wordt als het een programma voor volwas senen is. Wat is het gemakkelijk andermans kin deren op te voeden De man was hopeloos De sociale communicatiemiddelen hebben in derdaad in enkele jaren tijd een evolutie (of moet ik zeggen revolutie teweeggebracht, niet alleen in de gewoonten van het gezin maar ook in het denkpatroon, vooral dan van de jeugd. Waar vroeger bepaalde problemen of bepaalde feiten binnenkamers werden besproken, worden ze nu door pers, radio, film en televisie in het bereik (lees verder op pagina 2) Programma: Zaterdag 27 september Te 2Cu.30 Ontvangst van de groepsleiding door het stadsbestuur. Zondag 28 september Te 10u.30 Eucharistieviering in dc O.L. Vrou- wekerk. Te llu.15 Optocht van VVKM en andere jeugdgroepen, begeleid door de koninklijke harmo nie Eendracht Te llu.30 op de markt Gidsenaperitief. Te 14u.30 In het HH. Harteninstituut Feest- show met medewerking van de nationale dienst voor de jeugd, onder leiding van Greet Matton, instructrice en geanimeerd door de heer Bert Muy- senwinckel. Te 17 uur Ontvangst van de genodigden door de groepsleiding. nodigen U vriendelijk uit tot de NINOVE 's namiddags om 14 uur tot en met van 9 tol 12 uur en van 14 tot 22 uur in de Zaal ROXY Enige mooie keus van prachtige stukken uit oosterse landen worden er aan zeer ma tige prijzen verkocht, ten voordele van de missies. Pater Winfried Spillebeen Pater Gerald Monsecour Korte Winkelstraat 1, Antwerpen. Toegang vrij. Hartelijk welkom e^n

Denderklok | 1969 | | pagina 1