Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 1 november 1969 DAVIDSFONDS NINOVE Boeken- en Platenbeurs Kunsttentoonstelling Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4736.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Nauwelijks echter was het cijfer 60', gekend cj de waaltjes vlogen er op af als een haan op een kip, -rraaiden traditiegetrouw dat ze weer eens be nadeeld, dus geminorhseerd wei den, en Parisis eiste, in naam der rechtvaardigheid, een 50/50-verdeiing. Ge lees' we. eiste en rechtvaardigheid v'vant zo :s het gesteld in dit wondere land der Belgen, dat een magere 4 miljoen Walen er een dikke 5 miljoen Vlamingen willen toe dwingen een deei van hun toekomende staatsgeld af te staan ten eigen bate. Beneden de taalgrens noemen ze dat rechtvaardig Co lezer begrijpt licht dat de kuituur, geeste- r.j.ie ot lichamelijke, de minste zorg der franstalige politiekers :s. Hun enig doel is zoveel mogelijk cen- i :i oinnen te rijven om vrienden en kennissen ple- i erkens of prebenden te verdelen. In een vermin dering van 10', zien ze alleen maar 10' minder .nv'iOcd, hieronder dan verstaan invloed om ons er verdei onder te houden. Misschien klinkt net hard, maar het is zo. Ais minister Paris.s, die zich voor zijn 50'. steunt op een cito-presto gemaakt verslag door de universiteiten van Brussel en Luik, een vergelijk maast tussen zijn rapport en dat van Frans Van Mechelen. dan zal hij zelf zien dat het franstalig document op geen enkel cijfer of feit rust, alleen maar politiek gezwam is, praat om de 50'. er als rechtvaardig te doen doorgaan. Onze man zal, wil hij er zijn percent doorhalen, man en paard moeten noemen en dan zal snel blijken dat niet zo zeer gans Wallonië maar wel bepaalde steden ervan bevoor- deligd zullen worden. Toevallig misschien juist deze waar hij zijn politieke invloed wenst uit te breiden, nl. Brussel Of vindt Minister Parisis soms dat de Walen niet alleen economisch maar ook geestelijk en li- chamelijik achterlijk zijn, zodat ze recht hebben op een soort kultureel ontwikkelingsgeld Mogen we er onze man ook eens op wijzen dat een akkoord een akkoord is en dat hij, als mede-ondertekenaar ervan, zelf moet zorgen voor een verdeling op basis van objectieve criteria. Deze parisiaanse pretentie verwondert ons he lemaal niet, ze ligt in de lijn van wat honderddertig jaar lang door de Walen als rechtvaardig werd be schouwd en nog beschouwd wordt, nl. het uitbuiten van de ene taalgroep door de andere. Wat ons wél verwondert is het feit dat een minister in functie, en de naam Frans Van Meehe ren zij gepiezen, openlijk het volle pond voor zijn mensen eist, niet langer volgens een versleten 50/50 vei houding, maar wel volgens de belangrijkheid der beide taalgroepen. Voor de eerste maal in de belgische politieke geschiedenis heett dan toch iemand de moed gehad (Lees verder op pagina 2). Rekening houdende met nun karakter, moest het er van komen Do stille wrijving die bestond tussen enerzijds de Minister van Nederlandse Kul- tuui, brans Van Mechelen. en anderzijds zijn frans talige collega Parisis, is nu tot een openlijke ruzie uitgebarsten. Steunende cp wat in de regeringsver klaring Eyskens was voorzien, nl. dat de in het budget voorziene bedragen voor kuituur zouden verdeeld worden tussen beide taalgroepen cp basis van «objectieve criteria - dus volgens bestaande toestanden en feiten - gaf Minister an Mechelen opdracht aan twee werkgroepen na te gaan cp welk deei van de koek, wij Vlamingen, redelijkerwijze aanspraak mogen maken. Een ernstige en gemotiveerde studie wees uit wie kon daaraan twijfelen dat 60', van de staatsgelden aan nederlandse kuituur moest besteed Iets zo vanzelfsprekend in een land met een uit gesproken vlaamse meerderheid dat hierover zelfs niet dient gediskussieerd. Toch begrijpen wij Mi nister Van Mechelen die, zijn franstalige collega iiennenae, zijn eis wou steunen op c.jiers, om zo de kans niet te lopen in het ongelijk gesteld te worden. PROGRAMMA Vrijdag 31 oktober - 14 uur Vooropening voor de jeugd - 20 u 30 Officiële opening door de personaliteiten Proklamatie van de opstelprijskamp. Zaterdag 1 november - Allerheiligen - 10 uur opening 11 u 15 Presentatie van de werken van het kunstatelier Micholt en van keramieker Huys - 15 u Jeugschrijver Struelens vertelt over Erie Brand Zondag 2 november - Allerzielen - 10 u opening - 10 u 30 Kapitein Zeppos vertelt... uur sluiting van de Boekenbeurs. DAVlDSFOfsps

Denderklok | 1969 | | pagina 1