Z\u e/j ^0\^5Se ^lüams NINOVE STEMT.. Raadszitting *iiieuwin<r Abonnementen Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 15 november 1969 VAN 3 NOVEMBER 1969 (vervolg) Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Vlaams in 1970. Zo staat te lezen op plakbrieven over de ganse stad verspreid en dat deed ons toch even opkijken, en riep als reactie de vraag op of Ninove ooit wel anders heeft gestemd. Want naar ons weten werd en wordt het Vlaams of Nederlands sinds onheuglijke tijden ge bruikt in de ganse gemeentelijke administratie, gemeenteraad, schepencollege, C.O.O., hospitaal, po litie, vredegerecht en al wat er nog bij en rond komt draaien. Om het frans als officiële taal terug te vinden moet teruggegaan tot de strijd der sans culotten, toen de oorlog was ontstaan en ninoofse jongens zonder loken naar de oorlog moesten gaan. Zegge anno 1795-1812 en dat is toch een beetje te lang geleden opdat iemand er zich nog iets zou van herinneren, al was het maar van horen zeggen. Wij zijn hier, en daar zijn we geen beetje fier op, altijd bij de eersten geweest om elke uitwas van franskiljonisme aan de kaak te stellen en herin neren ons nog goed de tijd dat we, door een kor date aktie, omzeggens alle franstalige inschrijvin gen in de telefoongids deden verdwijnen. Maar nooit hebben we, op dit punt, ook maar iets tegen de gemeentelijke diensten moeten on dernemen, ongeacht welke partij of partijen aan het bewind was of waren. De betrekkingen van het gemeentebestuur tot bevolking; hebben nooit aan leiding gegeven tot enige verwikkeling, een pluim die zowel liberalen als socialisten en katholieken op de hoed mogen steken. Dit gezegd zijnde vragen we ons af waarom de Volks Uunie, want van die gaat het toch uit, zo plotseling tegen windmolens aan het vechten gaat, tenzij de bedoeling is zichzelf als de enige en waarachtige kampioen van Vlaanderen op te werpen zodat, in de ogen der kiezers, de anderen als van zelf in het verkeerde anti-vlaamse kamp komen te staan. Niet dat we alles goedkeuren wat in eigen rangen is gebeurd, ver van daar. Over wat sinds de laatste oorlog voorviel Hertoginnedal en gren- delwet inbegrepen hebben we lang ons gedacht gezegd, zonder hulp of aanmaning van wie ook, en hebben er heel wat moeilijkheden door gekre gen. Tot daar, we deden het graag omdat het onze overtuiging was en hebben de last op de koop toe genomen. Maar als nieuwbakken flaminganten ons in de ogen der bevolking verdacht maken en ons doen doorgaan voor een hoopje onmondige en bevreesde sukkels, dan zijn ze bij de V.U. aan het verkeerde adres. Er is voor het ogenblik geen enkel gevaar aan verbonden en derhalve geen moed toe nodig zich zelf als een super-vlaming aan te stellen, integen deel, want - om het eens met een gewaagde uit drukking te zeggen - de wind waait uit het vlaamse gat en socialisten zowel als liberalen hebben een beetje laat hun vlaamse roeping ontdekt en hingen alvast hun zeil in de goede richting. Kwestie van de stemmen der kiezers, of wat dacht ge... Dat gepeurde mede onder de druk der V.U., volledig akkoord, en de beide nieuwkomers in de vlaamse ontvoogding mocht dat even onder de neus gewreven. Maar voor ons zelf wensen we niet over dezelfde kam geschoren te worden. De ommekeer in de verhouding Vlaanderen- Wallonië is niet, zoals se jongens van ne V.U. waar schijnlijk denken, alleen maar het werk rer laatste jaren, hun werk. Die strijd is heel moeilijk en stillekens begonnen na ne eerste wereinoorlog, ge raakte na de tweede oorlog diep in de pt, zo diep dat we dachten er nooit meer uit te garaken, maar wat lang vóór het bestaan der V.U. gezaaid werd groeide toch weer op, al was het in die donkere tijd wél gevaarlijk voor zijn gedacht uit te komen. Zij die, op een stoel ergens in café, de kiezers en kele harde waarheden voorhielden, kunnen hiervan meespreken. De gevolgen hebben we ondervonden, tot de kiezers eindelijk inzagen dat we het, weer eens, bij het rechte eind hadden. Maar tot daar, het was onze plicht zo te handelen, en we deden het. Punt andere regel. Als de V.U. tracht, tegen beter weten in, ons vij de bevolking te doen doorgaan voor achter-na- lopers dan vinden we dat misselijk. Het tegenover gestelde kan waar heten. Voor de rest, zand er over. Wij kunnen alleen nog zeggen dat de V.U. zich in haar voortvarendheid tamelijk belachelijk heeft gemaakt. 2 Toekennen van huweiijksleningen. Dhr Burgemeester - Mr Stevens dit is uw voor stel, ge hebt het woord. Dhr Stevens - Ieder raadslid heeft de reglemen tering van dit voorstel tot huwelijkslemng ontvan gen. Het zal een aantrekkingskracht betekenen om de stad Ninove te bewonen en tevens een finan ciële hulp voor minderbedeelde jonge paren. Dhr Coppens - Naar het schijnt werd dit voor stel reeds nader bespraken in de secties van finan cies, maar in de sectie openbare werken werd er nog geen woord over gezegd. Dhr Waltniel - In de sectie van financies wer den reeds bepaalde opmerkingen naar voor gebracht maar vandaag spreken we ons uit over de originele tekst. Dhr Stevens geeft dan lezing van het regle ment dat de pers niet ontving. Dhr Burgemeester - Stelt er iemand wijzigin gen voor Dhr De Ville - Ik zou het bedrag van 7.500 fr op 12.500 fr maximum per echtgenoot brengen. Dhr Stevens - De lening zou ook mogen toege kend worden aan personen die niet te Ninove wo nen op de dag van huwelijk, maar die een vraag deden om hier te wonen. Dhr Burgemeester - Het is niet nodig dit aan te halen, want het is vervat in art. 2. Dhr Stevens - Akkoord om het bedrag van 12.50C fr. maximum per echtgenoot te aanvaarden. Het reglement voorziet onderzoek door de maat schappelijke assistente van de C.OjO. Naar het schijnt heeft deze daar niets mee te zien. Dhr De Ville - De maandelijkse terugbetaling is gepland over 6 jaar. Ik meen dan 3 jaar voldoen de is. Dhr Stevens - Andere steden startten reeds met dit plan. Willebroek kreeg aanvankelijk 6 aanvra gen per jaar, nu gestegen tot 20. Te Boom 4 en te Deurne 8 aanvragen. Dhr Goubert - Ik vind het niet gepast dat men aan voorhuwelijkssparen moet gedaan hebben om recht te hebben op een lening. Wie op een gewoon spaarboekje zijn geld plaats is ook een spaarder. Dhr Burgemeester - Bijna iedereen spaart bij een mutualiteit, en ze zouden ongelijk hebben dit niet te doen want er wordt een interest van 60', verkregen op het eindbedrag. Dhr Goubert - In grote gezinnen is men soms niet in de mogelijkheid van te sparen. Dhr Stevens - Dan kunnen ze dat eveneens op een gewoon spaarboekje. Dhr Straetmans - Wie kan er nu niet 100 fr. per maand sparen. Trouwens de overheid zou an ders met die spaaropvatting niet akkoord gaan. Dhr Goubert - Ik betreur toch dat niet iedereen er kan van genieten. Dhr Burgemeester - Iedereen kan er van genie ten mits voorhuwelijkssparen. Dhr Waltniel - Ik wens toch eerst een algemene bespreking van het principe vooraleer deze van de modaliteiten aan te vangen. (Lees verder op pagina 2). Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de ioop van de maand november, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 120,- Fr. op postchecknummer 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid.

Denderklok | 1969 | | pagina 1