^sf- 0\K5Se ARME JEUGD. Mislukt He crnieuwin" Abonnementen Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 6 december 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JAGOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In iilo tempore... Toen Sinterklaas nog iemand was. Een V.I.P wiens naam en curriculum vitae in elke serieuze almanak te vinden was, gevreesd en bemind zoals het een werkelijk voornaam persoon past. Bemind om door de ouders zijn vertegen woordigers hier op aarde beloofde snoep en speelgoed; gevreesd om de strenge straffen die Zwarte Piet zo onverbiddelijk nooit ten uitvoer bracht. Ach... hoevele generaties kinderen hebben de avond vóór Klaasjes naamfeest hun kloefen of blokken niet hagelblank geschuurd Met bruin zeep en lauw water. Wie, van de oudere generatie liep de kouter af op zoek naar een witte, ronde raap; een schone, rechte, bloedrode suikerwortel, een groen kooltje of enkele spruitjes die, het ver langlijstje erbij, zorgvuldig vóór het haardvuur of onder de leuvense stoof werden geschoven. Dat er 's anderendaags juist een hartige hutse pot op tafel kwam was natuurlijk maar zuiver toe val, want dat was evangelie het heilig ezelken liet nooit iets liggen, zelfs niet zijn ronde visiet- kaartjes. God nog toe, wat gingen de inbeeldingen toen hun gang. Welke fantasierijke dromen vulden de kinderhoofdjes in afwachting van het zonder moedergercep ontwaken met de ren naar de schouw, de kreten van vreugde en blijdschap om de vervulde wensen En nu... ineens, allemaal gedaan. De Sint werd zonder vooropzeg afgedankt. Als beloning' voor het brengen van een beetje kindergeluk. Door de schuld van het Concilie dat onze kindervriend schrapte van de lijst van de leveranciers, omdat een ruimtevaarder, de rus Gagarin, beweerde op zijn zweeftocht rond de aarde geen engelkens of hei ligen gezien te hebben. En dat stuk ongelovige kom- munist hebben ze in Rome geloofd, omdat er van wege de kleintjes geen kontestatie te vrezen was. Erger nog... Wat brachten de amerikanen terug van de rnaan, de laatste opslagplaats van snoep en speelgoed op de lange weg Hemei-Aarde? Keien, doodgewone stomme keien die we hier ook hebben maar die dienen als vermaak voor een hoop droge geleerden die waarschijnlijk vergaten zelf kinderen te hebben. En dan maar klagen dat de jeugd kapot gaat, dat ze geestelijk arm en fantasieloos wordt... In onze iantasie zien we al een ruimtevaarder, ergens tussen maan en aarde blijven hangen aan een suikeren boom beladen met marsepeinen vruch ten en ritsen chocoladeworsten. Echt té zoet om waar te kunnen zijn... o Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop van de maand november, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 120,- Fr. op postchecknummer 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. Het wordt vervelend. De werkgroep Eyskens, opgericht om te onderzoeken hoe de taalverhoudin gen in dit land op te lossen, is tot geen besluit kun nen komen. Alleen dagdromers hebben geloofd dat hiervan iets in huis zou komen. Nuchter beschouwd en ontdaan van holle praat kan alleen vastgesteld dat de leden van de werkgroep broederlijk akkoord waren om te zeggen dat ze niet akkoord waren tenzij over het feit dat, waar Walen en Vlamingen spoedig tot een oplossing van het geschil zouden komen, Brussel weer al eens stokken in het wiel steekt. Het probleem Brussel door de belangheb benden zelf geschapen om te trachten hun bevoor rechte positie in dit land te vrijwaren, blijft der halve open voor verdere discussie discussie die zo wordt in de hoofdstad gehoopt moet leiden tot het ontslag der regering Eyskens en haar ver vanging door een drie partijen regering onder lei ding van Paul Van Den Boeynants. Het ligt er vingerdik op dat, eens ook de libe ralen in de regering en aan de macht, de voor ons ai nadelige pariteit in de regering zou veranderen in een franstalige of ten minste toch l'ransgezinde meerderheid. De kalibers die de liberalen ons de laatste jaren als vlaams voorschotelden kennen we nu stilaan genoeg om te weten wat ze waard zijn. Verder zijn er nog de honderd miljoen, door de blauwen bij de laatste verkiezingen gespendeerd voor mon parti e'est mon pays die nog niets opbrachten en op de liberale maag liggen te ver zuren. Vandaar hun wanhopige pogingen om de regering Eyskens-Cools omver te krijgen om een soort tricoloor directorium in de plaats te zetten. Premier Eyskens. wel professor maar geen dag dromer, heeft lang dat brussels spelletje doorzien en heeft, dank zij de werkgroep der 28, de hoofd stad voor haar verantwoordelijkheid gesteld, en meteen door hen zelf klaar doen uitschijnen dat ze werkelijk onhandelbaar zijn Tot daar hebben we de handelwijze van de Premier gevolgd en goedgekeurd maar nu vragen we ons af, met het oprichten van een zoveelste kommissie, Eyskens in zijn welwillendheid niet te ver gaat. Evenmin als de 28 zal deze super-kommis sie tot een besluit of een aanvaardbaar voorstel kunnen komen omdat, en dat verheugt ons, de vlaamse parlementariërs voet bij stek houden en niet bereid schijnen tot verdere toegevingen, op welke toegevingen de brusselaars rekenen om hun slag thuis te halen. Gelukkig beseffen de Vlaamse gekozenen heel goed dat ze niet achteruit mogen, niet kunnen, op stia. van bij de eerstkomende ver kiezingen buiten gewalst te worden. (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1969 | | pagina 1