h r'sf- ^/aams Kl Q Qtf VASTHOUDEN, JONGENS Her rmeuwing Abonnementen Raadszitting Drieënveertigste Jaargang Zaterdag 20 december 1969 VAN 11 DECEMBER 1969 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het kan niet gezegd dat de vlaamse gekozenen CVP-ers en anderen hier niet op tijd en stond een stamp tegen de schenen nebben gekregen en niet op hun volkse plicht werden gewezen. Niemand kan ons verwijten onze met wierookvaten gewa pende arm lam te hebben geklopt op hun doorluch tige neuzen. Het tegenovergestelde was, helaas, maar al te waar. Maar kom, beter laat dan nooit. De eensgezind heid waarmede de meerderheid der vlaamse par lementairen weerstaat aan de brusselse en waalse aanvallen, steekt zó sterk af met een recent ver leden en doet te verheugend aan, opdat -we deze nieuwe houding niet met een hartelijk bravo zou den begroeten. Deze onverzettelijkheid, die elk voor ons nadelig kompromis als op een muur doet dood lopen, maakt biezonder de wanhoop uit der fran cofone brusselaars die er niets meer van begrijpen, maar niettegenstaande de hopeloosheid van hun ge val toch maar blijven wroeten en zoeken om een gat in dit vlaamse front te vinden. Het oude trekpaard Spaak, sinds jaren uit de politiek verdwenen, werd weer van de stal gehaald om zijn advies te geven, advies dat lijnrecht staat tegenover al de vroeger door hem verdedigde theo- riën. Tot Spaak's geest schijnt de vlaamse werke lijkheid dan toch doorgedrongen, terwijl de Linre, in haar politieke tribune van 9 december 1969, haar aloude stokpaardje van een drie-partijenregering berijdt onder Van Den Boevnants, prototype van de échte bruxellois modéré, natuurlijk en ter- zelfdertijd nog eens voor de pinnen komt met he. gekende pleidooi voor een Groot-Brussel. Deze idee. ontkiemd in het brein van een der laatste unitaris- ten, wijst nogmaals op de verstarring van sommige geesten in de hoofdstad. Dat het, in elk denkbaar opzicht, wenselijk en zelfs noodzakelijk is Brussel en voorgeborgten tot een grote moderne stad uit te bouwen is zo vanzelfsprekend dat niemand er aan stoot kan in vinden, alleen 'is te zien hoe dat moet gebeuren. Terloops weze opgemerkt dat er tijdens de laat ste oorlog ook een Groot-Brussel werd opgericht. Met dit Made in Germany Gross Brüssel was echter de dekoratieve verzameling burgemeesters en sche penen der randgemeenten niet gediend die hun hon- neurkens, voordelen en prebenden nooit vrijwillig zullen afstaan, zelfs niet ten koste van het alge meen welzijn waarmede ze zich, in al hun ver waandheid, maar al te gemakkelijk vereenzelvigen. Wij zeggen dus volop akkoord met Groot- Brussel, op voorwaarde echter dat de nieuwe ge meente-, agglomeratie, vrijstad- of hoe men hem ook moge noeme -raad, op basis van volstrekte pariteit wordt ingesteld. Evengoed als wij, Vlamingen, het principe van 50/50 vertegenwoordiging in de regering aanvaar den, moet de Libre eenzelfde verhouding voor de brusselse raad aanvaarden. Dat doet de ouwe ma- tant niet. Ze ziet wél een hoofdstad met een be volking van ruim 1 miljoen inwoners die zou be stuurd worden door een raad bestaande uit 70 franstaligen en 30 Vlamingen die altijd vol gens de wens van de Libre op kultureel en eko- nomisch vlak evenveel te vertellen zou hebben als de twee andere deelstaten Wallonië en Vlaan deren. Zo gezegd om het evenwicht te behou den tussen de beide taalgroepen. In feite om op verdekte wijze meester over het land te blijven spelen. Want dat, in het algemeen gezien, de 70 franstalige brusselaars de balans in net voordeel van hun taalgenoten zullen doen doorwegen lijdt niet de minste twijfel. Mocht daarover nog enige twijfel bestaan, dan is het genoeg als we zien met welke standvastig heid de heer Saint-Remy, PSC-er en troetelkind van de Libre, de herziening eist van de taalwet van 1963 - nog altijd wet op papier maar die nooit toegepast werd. Het is anders niet begrijpelijk dat de door deze wet voorziene 25 benoemingen van nederlands- taligen in de brusselse administratie, nog een dode ietter blijft. Zó dood, dat de heer Cappuyns. vice- gcuverneur voor Brabant, onlangs nog 60 benoe mingen deed vernietigen. Zo lang aan deze ergerlijke toestand geen einde wordt gesteld, mogen of kunnen we de brusselaars niet vertrouwen. Er moeten vanwege de hoofdstad blijken van goede wil en van begrip gegeven wor den, niet alleen op papier, maar tastbaar via be noemingen van Vlamingen zoals de wet het voor schrijft. Dat is de eerste voorwaarde vooraleer tot ver der praten kan overgegaan worden. Eens dat bereikt kunnen we verder zien. In tussen doen we verder het been stijf houden cT Hei innen van het abonnementsgeld 1970 voor ons weekblad loopt bijna ten teinde. V/ij danken allen die hun abonnement her nieuwden en heten onze nieuwe abonnenten van harte welkom in onze lezersschaar. Nog enkele trouwe lezers werden niet thuis gevonden toen de kwitantie werd aangeboden. Wij nodigen hen u"«t het bedrag van 120 frank te storten of over te schrijven op postrekening n 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Hartelijk dank vooraf. Even na 20 uur verklaard Burgemeester Milo de zitting voor geopend. De heren Cornelis en Ste vens laten zich verontschuldigen. 1 Beneden-industriepark - Grondverkoop. Dhr De Riemaecker De firma Wiro wenst haar domein met 1 Ha 63 aren 88 ca te vergroten. De ganse oppervlakte zou dan samen 3 Ha 74 aren 72 ca ceslaan. De prijs van de aankoop beloopt 819.400 fr. Dhr De Vilie Ligt dit deel voorbij het huidig gedeelte der fabriek of er voor Dhr De Riemaecker 50 meter ervoor, de rest er neven, richting Okegem. Dhr De Ville Zoals ik reeds vroeger verklaar de ga ik niet akkoord met de door dhr Schepen De Riemaecker gevoerde industrievestigingspolitiek. Zolang hierin geen verandering komt zal ik in dit verband geen enkel punt meer heipen goedstemmen Dhr De Vleeschouwer Ik wil graag hulde brengen aan hetgeen dhr De Riemaecker voor de industrievestiging reeds presteerde, maar ik wens er de aandacht van dhr De Ville erop te vestigen dat dhr Schepen de politiek volgt die door het Schepencollege in zijn geheel wordt bepaald. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 1 (dhr De Ville). 2 Beneden-industriepark - Verlenen van optie op een perceel nijverheidsgrond. Dhr De Riemaecker Op 14 november bracht ik bij het Schepencollege verslag uit over een on derhoud dat ik had met beheerders van de Firma Electro-Kalorik die zich graag neven de Firma Wiro zou vestigen. Deze fabriek van kleine huis houdelijke electrische apparaten heeft om te star ten een oppervlakte van 5 Ha nodig, en zou nadien nog 5 Ha wensen aan te kopen. In 1968 kende deze firma een verbruik van 650.000 Kw. Zij stelt 180 vrouwen te werk en 70 mannen waaronder, ook tech nisch geschoold personeel. Er w rot optie gevraagd voor een door ons te bepalen term jn om die gron den aan te kopen. Dhr De Ville Is dit een Belgische firma Dhr De Riemaecker Ja. Dhr De Ville Heeft die firma nog andere bedrijven Dhr De Riemaecker Ze heeft vier bedrijven in ons land en het is de afdeling Brussel die naar hier wordt overgebracht. Dhr Burgemeester We stemmen over de optie-verlening tot einde 1970. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 1 (dhr De Ville). 3 Goedkeuring begroting 1970 der stedelijke elec- triciieitsregie. Dhr De Riemaecker geeft lezing van deze be groting. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 1 (dhr Do Ville). (Lees verder op pagina 2). ■Jjeto veeht,

Denderklok | 1969 | | pagina 1