d e e^n u Harris NOG DE RECHTERLIJKE HERVORMING Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 10 januari 1970 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Op 20 december jl. had op het stadhuis te Ni nove een informatie-vergadering plaats ten einde de gemeentelijke mandatarissen van Ninove op de hoogte te brengen van de hervormingen op rech terlijk gebied. Er dienst eerst en vooral onderlijnd te worden dat de wet op de Rechterlijke Hervorming gestemd is, in het Staatsblad verschenen is, en haar uitwer king dus meet krijgen. Die wet behelst, voor wat ons betreft, de overheveling van het Kanton Ni nove uit het Arrondissement Oudenaarde naar het Arrondissement Dendermonde. Dat zit in diezelfde wet op de Rechterlijke Hervorming en dat moet dus ook zijn uitwerking krijgen. Nu hebben echter een paar volksvertegenwoor digers van Oudenaarde, dhren Verroken en De Croo. een wetsvoorstel ingediend om daar verandering aan te brengen, en het Kanton Ninove opnieuw bij het Arrondissement Oudenaarde te voegen, zoals dat vroeger was. Dat wetsvoorstel heeft geen de minste kans wet te worden, om de goede reden dat het kalf verdron ken is, c-n dat men in het Parlement zich maar zeer weinig zal bekommeren om wat er op Rechterlijk gebied met het Kanton Ninove zal gebeuren. Te meer, de wet op de Rechterlijke Hervorming kom: pas gestemd te worden, heeft in het Parlement de nodige discussies ondergaan, of zou die toch moeten ondergaan hebben, en vooraleer de wet in uitvoe ring komt, wordt er reeds een wetsvoorstel neer gelegd tot wijziging ervan. Men moet geen politieker zijn om te zien dat dit voorstel geen de minste kans maakt; te meer dat in het Parlement, zoals onder de bevolking, dit voorstel zijn voor- en tegenstanders heeft. Het heeft immers zijn voor- en zijn nadelen. De heer Ludovic Moyersoen is er tegenstander van, en wenst dat het Kanton Ninove bij het Ar rondissement Dendermonde zou gevoegd zijn. Te rugkomend op de hogergezegde vergadering ten stadhuize van Ninove waarop hij tegenwoordig was, en waar hij zijn standpunt verdedigde, laat hij in een artikel dat De Denaerklok van 3 januari jl. van zijn hand opnam, duidelijk de voordelen uit komen die volgens hem voortspruiten uit net over hevelen van het Kanton Ninove naar het Arrondis sement Dendermonde. Dat het echter ook nadelen heeft zullen we verder even nazien. Doch de heer Moyersoen heeft voor Aalst en daarbij ook dan voor Ninove, uit de brand gered wat er te redden was. Om dit te begrijpen moet men van meetaf nagaan wat de bedoelingen waren van de Commis sie tot Hervorming der Rechterlijke Instanties. Naast en in de eerste plaats hervormingen van de procedure, heeft die Commissie eveneens op zich genomen de regionale hervorming der rechtsge bieden. In de meeste van onze provincies hebben de rechterlijke arrondissementen absoluut juist dezelf de indeling als de bestuurlijke arrondissementen. Dat is practisch en dat is het zuiver gezond ver stand; het brengt onder de bevolking geen verwar ring teweeg. Brabant heeft de arrondissementen Brussel, Leuven en Nijvel; Antwerpen heeft de ar rondissementen Antwerpen, Mechelen en Turnhout, en zo meer. In een paar provincies is dat anders; zo ook in Oost-Vlaanderen. Wij kennen de bestuurlijke ar rondissementen Aalst, Dendermonde, Gent, Oude naarde en Sint-Niklaas. maar wij hebben slechts drie rechterlijke arrondissementen Dendermonde, Gent en Oudenaarde. Wij zijn dat nu al sedert meer dan honderd jaar gewoon, maar iemand van uit een andere pro vincie staat daar verbaasd naar te kijken. Het gezond verstand zou dus wel moeten aan wijzen hebben dat als er toch hervormingen moes ten gebeuren, dat er rechterlijke arrondissementen zouden gemaakt worden juist met dezelfde om schrijving als de bestuurlijke. Het is daar dat de heer Moyersoen voor gevochten heeft in het Parle ment doch waarin hij mislukt is. omdat het voorstel van de Commissie anders luidde, en het Parlement zeer lijdzaam gevolgd heeft. En hoe kwam het dat de Commissie er een an dere mening op nahield. Die Commissie heeft in de eerste plaats de Rechterlijke Instanties geconsulteerd Voorzitters en Procureurs van de Rechtbanken en Vrederech ters. Ze heeft vooral die adviezen gevolgd. En wat onze arrondissementen betreft wil het noodlot dat precies de arrondissementen Dendermonde en Oude naarde, waar thans de Rechtbanken zijn gevestigd, zeer kleine bestuurlijke arrondissementen zijn. Het gevolg zou geweest zijn dat die Rechtbanken een teveel aan Rechters, Substituten en Griffiers zouden hebben geteld. Ze zouden zeer kleine Rechtbanken geworden zijn. Mijns inziens is dat echter geen argument, want wij horen voortdurend klagen over te veel wer.< door te weinig personeel. En hoeveel Rechters en Substituten zijn er niet die benoemd worden te Dendermonde of te Oudenaarde, in de hoop van zo gauw mogelijk in Gent te geraken. En dat die arrondissementen te klem zouden zijn in oppervlakte of bevolking is naar mijn oor deel evenmin een argument, zolang men arrondisse menten zoals bv. Veurne en andere laat bestaan. Aalst en Sint-Niklaas smeekten om een Recht bank. Dit verwezenlijken zou niet moeilijk geweest zijn. Zowel Aalst als Sint-Niklaas hebben een Koop handelsrechtbank en een Werkrechtersraad met be voegdheid over de omschrijving van het bestuurlijk arrondissement. Aldaar een Burgerlijke Rechtbank oprichten was kinderspel. De gebouwen zijn er. Hot zou voldoende geweest zijn te verruimen. Maar eenmaal dat de Commissie tot het besluit gekomen was van geen nieuwe rechterlijke arron dissementen op te richten met dezelfde omschrij ving van de bestuurlijke, was de logische gevolg trekking van alles te concentreren in de bestaande rechterlijke. Maar dan ook alles. Zodanig zelfs dat de Handelsrechtbanken van Aalst en Sint-Niklaas afgeschaft worden, en dat nog slechts te Aalst een afdeling van de Handelsrechtbank van Dender monde zal zetelen. Juist hetzelfde voor het Arbeidsgerecht, of zoals men dat vroeger noemde, de Werkrechtersraad. De Handelsrechtbank en de Werkrechtersraad hadden bevoegdheid over heel het bestuurlijk ar rondissement, dit wil zeggen het kanton Aalst dat in het rechterlijk arrondissement Dendermonde ligt maar ook de kantons Geraardsbergen, Herzele. Ni nove en Zottegem. die in het rechterlijk arrondisse ment Oudenaarde liggen. Geen Burgerlijke Rechtbank bekomende, heeft Aalst dan toch ten minste zijn Handelsrechtbank en zijn Werkrechtersraad willen redden, en ze zijn daar dan toch gedeeltelijk in gelukt door te beko men dat er in Aalst een afdeling bleef van de Handelsrechtbank. Een afdeling voor het kanton Aalst alleen was echter te mager, en daarom heeft men er het kanton Ninove bijgevoegd dat toch on geveer zijn 50.0CÖ inwoners telt en veel handelsza ken heeft. Om dit echter te verwezenlijken moest Ninove in het arrondissement Dendermonde inge lijfd worden. En zo heeft Ninove Aalst gered. Dat er vroeger nooit spraak geweest is van het kanton Ninove te voegen bij het arrondissement Dendermonde bewijst het volgende. Dat het onzin was de gemeenten Erembodegem. Haaltert, Kerksken en Welle bij het kanton Herzele te laten, had meer dan vijftien jaar geleden de Commissie voor de Rechterlijke Hervorming ook al ingezien; en daar het dan nog altijd moeilijk scheen te zijn gemeenten van arrondissement te doen ver anderen. had de Commissie beslist die gemeenten bij het kanton Ninove te voegen, en niet zoals het nu gebeurd is en trouwens van zelfsprekend is - bij het kanton Aalst. Die beslissing scheen in de ogen van het Beheer drr Registratie zo definitief, dat het er als de kippen bij was om dat toekomstig zwaar en groot kanton Ninove maar dadelijk een tweede Registratiekan toor te bezorgen te Denderleeuw. Waarom te Den derleeuw Dat weet niemand. De reden destijds was dat het voor de drie notarissen van Haaltert en Erembcdegem gemakkelijker was naar Dender leeuw te gaan dan naar Ninove te komen Onder dat Kantoor van Denderleeuw werden dan de gezegde gemeenten Erembodegem. Haaltert. Kerksken en Welle gelegd, samen met de gemeen ten Denderhoutem. Denderleeuw. Iddergem en zelfs Okegem van ons kanton. En aangezien alles goed moet afgewogen worden en het kanton Herzele door het wegvallen van die vier grote gezegde gemeen ten te licht werd bevonden, is de gemeente Aspeiare van ons kanton bij het Registratiekantoor van Her zele gevoegd Ik noem dat mikmak. Iemand die in de stiel staat geraakt daar aan uit, maar of de bevolKing daarmee gediend is. is een andere kwestie. Immers gelijk welke buitenstander wendt zich tot de hoofd plaats van het kanton in dewelke het Kantoor van (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1970 | | pagina 1