r e b^/ U/Qam s De Saegeriana WERELDDAG VOOR DE MELAATSEN de heer Allons Parmentu r Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 24 januari 1970 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG davidsfonds, Ninove MALINGENKOLDER PAUL RUTGER NON-STOP met CAFE - CHANTANT STAD NINOVE IN MEMORI AM Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4780.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. Over de redenen van het plotselinge en door de Koning terecht geweigerde ontslag van dhr De Saeger als Minister van Openbare Werken werd door de pers, radio en televisie heel wat geschreven en gepraat zonder dat iemand de durf had de échte oorzaak ervan te noemen. Velen, waaronder wij zelf, moeten het nochtans geweten hebben. Om welke redenen hierover gezwegen werd als de dood mag echter Joost weten. Naar onze bescheiden mening bestond er. zowel in regeringskringen als in de oppositie, een stil zwijgend akkoord dit potteken gedekt te laten om dat het bekend maken ervan de nu al scherp staan de tegenstelling Wallonië-Vlaanderen nog ingewik kelder zou maken. Want dat de oorzaak bij de Walen lag was op te maken uit een al te voorzich tige verklaring van Minister De Saeger zelf. Dat moet ons, als vrij weekblad, niet beletten de moed en de durf te hebben de kat de bel aan te binden omdat we, nu eens niet toevallig, enkele dagen vóór het beruchte ontslag, ons antenneken naar het zuiden hadden gedraaid om er oog- en oor getuige te zijn van een interview tussen de Waalse TV en de Directeur van dc Conseil Economique Wallon. We zeggen zo maar Directeur, het kan evengoed een beheerder geweest zijn, de naam ont snapte ons, maar en dit weze onderstreept het was de Voorzitter, dhr Brasseur, gouverneur van Luxemburg. De verwaande manier waarop die Di recteur(°) uiting gaf aan zijn ongenoegen omdat zijn Conseil in de havenkwestie niet werd ge raadpleegd, de hoogmoedige manier waarop dit heerschap de controle over ministeriële beslissingen eiste was iets dat door geen enkele Vlaming, laat staan een vlaams minister, zonder heftig protest kon worden aanvaard. Het ikwam er gewoon op neer al het jarenlange voorbereidend werk over de havenpolitiek op zij te zetten en opnieuw te begin nen, maar nu op nationaal vlak, zei de vent, en onder toezicht van de Conseil Economique Wallon die zich, na er nooit een cent om gegeven te hebüen, plotseling geroepen voelde om ook daar zijn inge beelde invloed te doen gelden. Dit zou er op neerkomen alle beslissingen in zake havenbeleid, waarvoor normaal en wettelijk ailleen de Minister verantwoordelijk is. aan diens gezag te onttrekken en de Walen te laten beslissen wat voor ons goed en kwaad zou zijn. Van pretentie gesproken De tijd dat we ons door de franstaligen in de hoek lieten kletsen is volmaakt verleden. Minister De Saeger nam het niet, en alle Vlamin gen nog veel minder. Want de Walen kunnen dhr De Saeger niet verwijten hun belangen te hebben verwaarloosd, integendeel zullen we zeggen. Tel- ikens onze franstalige broeders met een voorstel voor de dag kwamen dat enigszins redelijk was, heeft de minister toegegeven. Zo met die petroleum- raffinaderij in Feluy die voor het noorden van het land bestemd was, zo met Beecham. met Caterpillar en nog andere die tegen de wil der promotors toch naar Wallonië gingen, mits bijkomende vergoedin gen natuurlijk die wij allemaal zullen betalen. Alleen zal het oningewijden verwonderen dat het Saegeriaans ontslag zo kort en droeg, om niet te zeggen brutaal geschiedde. Dat heeft zijn diepe reden. Als de minister er met de grove borstel door ging Komt dit alweer naar onze bescheiden me ning - om de herinnering aan de perikelen, opge lopen in een zeker Hertoginnedal, waar. ook na lang geplaber en gevlei van de franstaligen, De Saeger toegevingen deed die hem wei eens de naam van Versacger hebben bezorgd. Uit dat poëtische dal zijn wij, Vlamingen allemaal, met Verroken en De Saeger op kop. teruggekomen met op het voorhoofd het prachtigste veeltakkige hertegewei ooit in d^ze orden aan schouwd. Denkt maar aan de taalwetten van 1963. bijzonder in zake onderwijs, en ziet wat de franstaligen er in Brussel van gemaakt hebben. Dat Minister De Saeger, overigens een bekwaam man, niet de minste goesting voelde zijn voorhoofd neg met meerdere takken te laten versieren, spreekt van zelf. In een normaal land is een dergelijke fla ter dodelijk voor een politieker. Ais goedzakkige Vlamingen hebben we daar een keer de spons over gevaagd, maar wie een dergelijke tweede flater zou begaan is op voorhand politiek dood en begra ven. Zo ver staan we nu toch al. Al bij al heeft dhr De Saeger ons allemaal een dikke dienst bewezen, alhoewel het nog te vroeg is om nu al victorie te kraaien. Zo gauw zal de C.E.W zijn pogingen niet opgeven terwijl anderzijds de brusselaars wakker worden en eisen dat voor hun zee »-haven ook iets wordt gedaan. Dat iets dan in verhouding tot hun pretentie van hoofdstad van Europa en volgens afmetingen alle Madou-torens waard ïg. Minister De Saeger staan nog moeilijke uren te wachten. Als de wetenschap niet alleen te staan hem kan troosten, dan krijgt hij die. En niet van ons alleen. Je hoort er bij ais je kunt lachen, glimlachen, schaterlachen, niet alleen met min 1st ers, part ij bonzen. BRT-prog rammak ...maar ook met jezelf, zondag 25 januari 1970 van 19 tot 24 uur zaal u Roxy te Ninove, Geraardsbergsestraat. presenteert DE KABARETGROEP leiding Lieven Paemen - regie Jef Cassiers DE ORGELIST van omroep Oost-Vlaanderen kolder, satire, orgel, chanson, musical in een gezellig Verzorgde dran ken ■MHOBHflHI Op 24 en 25 januari 1970 wordt voor de 17e maal de damiaanaktie georganiseerd. Melaatsheid uit te roeien is een taak van onze generatie. (Dr Frans Hemerijckr). De Stedelijke Jeugdraad van Ninove wenst aan deze astie mee te helpen. Hiertoe moeten we kunnen rekenen op een milde, financiële bijdrage van de ganse Ninoofse bevolking. Bij de eerstvolgende editie van het pubiiciteits- blad De Schakel zult U een omslag vinden. Op zondag 25 januari 1970 kunt U deze overhan digen aan een lid van een jeugdvereniging, die zich bij U zal komen aanbieden. Door uw hulp. hebt U de taak aanvaard om het werk van wijlen Dokter Hemerijckx verder dcor te zetten. We dansen U bij voorbaat voor uw begrip en medewerking. Namens de Stedelijke Jeugdraad DE WOLF W. Voorzitter. Uw bijdrage kunt U eveneens storten op p.r. nr 4441.28 van Mevr. Van Overwaelle-Chevalier. Denderhouiembaan 183 Ninove. Dinsdag 13 januari, in de ouderdom van amper 48 jaar overleed schielijk te Denderbelle de heer ALFONS PARMENTIER. De dierbare overledene, vader van acht kin deren werd vorige zaierdag, begeleid door honder den vrienden en kennissen, naar zijn laatste rust plaats gevoerd. Toen aan de woning het stoffelijk overschot werd gelicht hield de heer Directeur- Generaal van het Ministerie van Financies - Regis tratie en Domeinen, volgende toespraak Verleden dinsdagnamiddag bereikte ons de Jobs tijding Alfons Parmentier komt zopas te overlij den. Groot was dan ook de ontsteltenis bij het ver nemen van deze droevige mare. Na wij hier allen geschaard staan rond het stoffelijk overschot van de Heer Adviseur Parmen tier kom ik. in naam van de Heren Directeurs- generaal en van alle personeelsleden van het Be stuur der registratie en domeinen, met ontroering een laatste hulde brengen aan de duurbare afge storvene. (Lees verder op pagina 2) f i

Denderklok | 1970 | | pagina 1