d e zin 0\KsQe ams DE IVOREN TOREN 'KAARTEN OP TAFEL. Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 31 januari 1970 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG 1 TOT 8 FEBRUARI 1970 WEEK VAN DE SOLDAAT Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. Het conflict in de limburgse mijnen opgerezen tussen werkgevers en werknemers, brengt het scherpe bewijs dat het wantrouwen der mijnwer kers tegenover hun eigen vakbonden ernstiger is dan algemeen werd gedacht omdat deze vakbonden, al staan ze niet ten dienste der werkgevers, door hun handelwijze toch de indruk verwekken dit wel te doen. De diepere oorzaak van dit wantrouwen ligt waarschijnlijk wel in het feit dat door de synai- katen in de eerste plaats rekening werd gehouden met de economische mogelijkheden het stand punt der werkgevers dus terwijl het werkelijke doel rul. loonsaanpassing naar net achterplan werd geschoven. Afgaande op de verklaringen door vak bonden en regering ter zake afgelegd, kunnen we ons zelfs niet van de indruk ontdoen dat er inder daad geen al te zuivere koffie werd geschonken. Daar is vooreerst het uitbetalen der eindejaars premie. Het gaat hier om een verworven recht, een deel van het loon, omtrent welke uitbetaling niet het minste voorbehoud kon of mocht gemaakt worden. Die centen werden door de mijnwerkers in het zweet huns aanschijns verdiend en derhalve moest dit geld, op de kortst mogelijke tijd na nieuw jaar, op tafel liggen. Punt en daarmee uit. Het was een flater van de regering het uitbetalen ervan te binden aan de eis tot werkherneming, wat er op wijst dat noch de vakbonden noch de leidende personen enig begrip hadden van de gemoedstoe stand der stakers. En terwijl we het dan toch hebben over die premie kunnen we misschien even de vraag stellen waarom aan gesyndikeerden de volle 6.000 fr wordt uitbetaald terwijl niet gesyndikeerden zich met 4.750 fr moeten tevreden stellen. Het saldo 1250 fr wordt door de regering aan de vakbonden uit betaald zodat deze, via een omweg langs de staats kas, een lidgeld opstrijken zelfs voor niet gesyndi- seerden. In hoe ver deze handelwijze goed te pra ten valt laten we buiten beschouwing, maar een feit is dat garandeert de Grondwet de vrijheid van vereniging de verplichting ertoe nergens te boek staat. Wie zich ibij geen vakbond wenst aan te sluiten is daarvan volkomen vrij, loopt zijn eigen risico en moet er de gevolgen van dragen. En van dat soort zijn er heel wat, ongeveer 1/3 of circa 7-500 als onze inlichting juist is cijfer dat, na de laatste verwikkelingen, nog wel hoger zal wor den. Dat de vakbonden deze desertie met lede ogen aanzien is begrijpelijk, centen blijven centen, maar is niet juist hun onbegrijpelijke houding der laatste jaren de oorzaak van deze anti-syndikale bcwe- gng Een andere reden tot ergernis vinden we in de verklaring van Premier Eyskens als hij spreekt over de prijs der kolen waarbij een vergelijking getrokken wordt tussen de prijs der amerikaanse steenkolen en deze van het binnenland. Van een onbevoegde ter zake kan een onwaarheid of missing aanvaard worden, in elk geval niet van iemand als Premier Eyskens. professor aan de Universiteit van Leuven en bekend economist. De handelsterm CIF Antwerpen (afkorting van Cost - Insurance - freight) betekent dat de prijs van een bepaalde koopwaar tot in de haven gebracht, alle kosten in begrepen, uitzondering gemaakt voor de los- en herverzendingskosten ex-schip tot de plaats van bestemming, die ten laste van de koper vallen. In deze omstandigheden een vergelijking ma ken tussen de prijs CIF Antwerpen - de prijs vertrek mijn Limburg gaat niet op. Om een juiste ce cijfering te maken moet gerekend worden met de kostprijs tot de plaats van bestemming. In het geval der amerikaanse steenkolen weten we niet zo goed welke haven- en transportkosten er bij de prijs CIF dienen gevoegd, maar dat deze heel wat hoger zullen lopen dan de verzendingskosten over de korte afstand Limburg/hoogovens, lijdt geen twijfel. Dat weten de mijnwerkers even goed als wij zelf, zodat hier ook weer een reden tot mis noegdheid bestaat. Nog een ander, meer doorslaand argument, woidt door de stakers ingeroepen. De productie per dag en per man steeg van 1660 kg in 1965 tot 2075 ikg in 1969. hetzij met 25'f. Bovengronds en ondergronds personeel samen genomen, bedraagt de productievermeerdering 21V Over dit feit werd. zo ver we weten, nog geen woord gerept door over heid en syndikaten. maar geef toe dat het ene bij het andere gevoegd de mijnwerkers zich be drogen voelen en naar de laatste middelen hebben gegrepen, middelen waartoe ze in het begin door de vakbonden werden aangespoord om r. dien door dezelfde afgeremd te worden. En het is niet het laattijdig achteruit krabbelen van leiders en regering dat het vertrouwen dei- mijnwerkers zal herstellen, wel integendeel. Het leven in politieke of syndikale ivoren torens, bracht tussen de gewone man en de staatsleiding een kloof die zich niet langer tot de mijnstreek beperkt, maar op alle vlakken merkbaar is. Hoe we zo ver geraakt zijn behandelen we in een volgend artikel. Om de aandacht op de talloze soldatenproble- men te vestigen, werd dit jaar de week van de soldaat ingericht onder het motto kaarten op tafel Om eens aan de politiekers en aan de syn dikaten te vragen de ganse problematiek van de wetgeving rond de dienstplicht te onderzoeken en verbeteringen aan te brengen zodat er een meer rechtvaardige verdeling van de lasten komt. Maar legerdienst brengt ook mee dat men in een legersysteem terecht komt en dat, niettegen staande de goedwil van een aantal officieren, on derofficieren en soldaten, er nog tal van verbete ringen (tuchtreglement, sanitaire installaties, dienst regelingen, enz.) niet doorkomen, omdat men vast zit in verkeerde strukturen en verouderde opvat tingen. aar de jonge man ook tegenwoordig is, hetzij op school of aan het werk, daar ijvert hij mede voor inspraak, demokratisering. medeverantwoorde lijkheid; vraagt hij naar het waarom van het sys teem en wordt hij niet aangezien als iemand die niet meetelt. Komt hij in het leger dan is het maar al te dikwijls het omgekeerde op de vraag waarom hij soldaat moet worden, krijgt hij geen gemoti veerd antwoord; kansen van inspraak en medebe heer zijn er niet of tot kleinigheden herleid en steeds heeft hij het gevoelen dat hij maar een stamnummer is en niet meetelt tenzij om blind te gehoorzamen. Oo.< daarom wordt bij deze Week van de Sol daat aan de legeroverheid gevraagd eens de kaar ten op tafel te werpen en in overleg met burger- c ganismen (gezinsorganisaties, jeugdverenigingen, soldatendiensten, afgevaardigden van miliciens enz) te zoeken naar een oplossing ter verbetering van het leger. Het leger mag er als onderdeel van een verdediging, nl. de gewapende verdediging, niet ios komen te staan van de maatschappij en daar waai de buiger zijn centen en een gedeelte van de jeugd iti beschikking stelt is het maar wenselijk dat hij ook iets te zeggen heeft. Zo zouden wij nog verder kunnen gaan met de opsomming van hetgeen allemaal mogelijk is om het leger en legerdienst nog meer te nutte te maken, maar de ondertitel van de slogan luidt HARTEN BLIJFT TROEF. Hoe men het ook draait of keert en hoe men ook de beste oplossing geeft aan voornoemde pro blemen, de soldaat wordt verwijderd van thuis en komt terecht in een midden waarop hij niet. of onvoldoende, is voorbereid. Me leien nem van alles op school, maar geven hem zelden stof tot nadenken over de manier waar op hij aan zijn dienstplicht zal voldoen. We houden in al lei le: verenigingen gespreks-avonden over uitgaan, zakgeld, generatieverschil en vergeten daarbij dat de jeugdige een paar maanden nadien zal staan in een gemengde kazernewereld. In plaats van hem de nodige bagage mee te geven om weg van huis (in Duitsland) zijn dienst plicht te laten kloppen, lopen meerderen bij jan en alleman om hun jongen-soldaat of verloofde soldaat toch maar dicht bij huis te laten kazerneren, heel dikwijls ten koste van een wederdienstneming voor drie maanden. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1970 | | pagina 1