e z\n Gn Harris b^ VAARWEL, SIRE! Raadszitting «BROEDERLIJK DELEN». Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 14 februari 1970 Een druppel water op 'n hete phst VAN 30 JANUARI 1970 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4736.85 Voor zo ver we weten werd in geen enkele krant veel kommentaar gewijd over net vermoe delijk definitief vertrek uit het land van Leo pold III. Zo hier en daar een kort bericht om de verkoop van de koninklijke inboedel te hekelen nochtans privé bezit en nu onlangs de melding dat het koninklijk gezin zich de langste tijd van het jaar zal vestigen in de Villa Biot aan de franse azurenkust, de rest van de tijd ergens in een berg huis in Oostenrijk. Verder niets. Overal het grootste stilzwijgen, waarschijnlijk op aandringen van het Hof zelf, maar zeker ook onder de druk van nu nog machtige politiekers die bij de troonsafstand geen al te propere rol hebben gespeeld en deze voor hen onaangenaam riekende pot liefst zo goed mogelijk gesloten houden. We zouden niet zijn wat we zijn als we met ons gedacht over dit geval zouden zeggen, nu ze zeggen dat er gezegd wordt dat Koning Leopold zou gezegd hebben met België niets meer te maken willen hebben. Waar of niet, dat weten we niet. maar zelfs als het wél waar is kunnen we, mense lijk gezien, de gemoedstoestand van Leopold best 'begrijpen. Jongeren weten het niet of zijn het vergeten, maar wie de na-oorlogse jaren mee beleefd heeft zal toegeven dat zeiden iemand zo smerig behandeld werd als dit gebeurde met deze man die met de beste bedoelingen handelde, in onmogelijke omstan digheden de wapens moest neerleggen, slechts oog had voor het welzijn van land en volk. maar wiens daden door eng-geestige politiekers averechts wer den beoordeeld. Omdat zij, die politiekers, door de feiten in het ongelijk waren gesteld diende een zondebok gekozen, liefst iemand die niet MOCHT antwoorden, en daarom werd Leopold in de steek gelaten en in de rug geschoten door zijn eigen mi nisters, ministers die er slechts aan dachten hun eigen politiek hachje te redden en geen verant woordelijkheid dierven nemen. In de meeste franstalige en sommige vlaamse bladen werd de Koning op een werkelijke gemene manier uitgescholden zelfs zijn privé leven werd niet gespaard zodat het nog te verwonderen is dat 57'. der bevolking bij peblisciet de houding en handelwijze van de konmg goedkeurden Als ge nu denkt dat onze, met democratie zo hoog schermende politiekers, zich hierbij zouden neerleggen, dan zijt ge mis. In die tijd bestond al leen de macht van het schorremorrie, het straatge weld vierde hoogtij, gevolgd door een regering die goed en wel vier jaar lang in Londen zat en van de toestand hier niets begreep. De ministers dekten hun Koning niet, zoals het hun plicht was. ze dekten evenmin de uitgesproken meerderheid van het volk en, zo gezegd om de rust. de vrede en de eenheid van het land te vrijwaren werd de Koning er toe verplicht zijn door de grond wet gewaarborgde rechten aan zijn zoon af te staan. Zelfs werd hij, zoals in de middeleeuwen in de weliswaar aangename vergeetput van Argenlieu ge duwd van waaruit hij, zeker met veel bitterhe'd in het 'hart. rustig het politieke zottekensspel heeft ge volgd zonder daarom iets te mogen zeggen. Zwijgen was voor hem de boodschap. Leopold's gal moet al overgelopen zijn nu hij ziet hoe de genaamde Du- vieusart, PSC-er. en eerste minister onder wiens drang de troonsafstand gebéurde, nu overloper en kopman geworden is bij het Mouvement Populaire Walion: hoe de grijze eminentie van na de oorlog, Paul Henri Spaak, die in Limoges de Koning ver weet met een profetische blik de kapitulatie van ons leger te hebben voorspeld nu met een fede ralistisch menu te koop loopt; hoe een Van Acker, tijdens de oorlcg de man der Unie van Hand- en Geestesafbeiders. nu Kamervoorzitter is: terwijl Jef Van Eynde. welke in die troebele tijden geen drek genoeg vond om er zijn Volkskrant mee te drukken, nu tot Minister van Staat werd gebom bardeerd. En dat zijn maar enkele voorbeelden, want geen enkele partij kan er zich op beroemen in deze treurige zaak volkomen zuiver te staan. Als gewone man zoudt ge daarop gewoon rea geren met een trap onder de broek, maar als Koning moet ge zwijgen, zwijgen dat ge zweet, al kunt ge al die politiekers met enkele korte woorden op hun juiste plaats zetten. Dat, bij het aanschouwen van deze komedie, de mosterd nogal dikwijls in uw neus komt geschoten is begrijpelijk, en dat ge niet normaal mogende reageren royaal Adieu zegt, is even begrijpelijk. Maar weet ook Sire dat hier nog veel mensen leven die dankbaar terugdenken aan wat ge deedt en l', niettegenstaande alles trouw zijn gebleven. Om dat de waarheid de waarheid blijft. Troost U me; de gedachte dat God's molen langzaam maalt, maar fijn Eens ging in deze lage landen een Willem de ge schiedenis in als de Zwijger. Later zal aan uw naam ook dit woord als een eretitel toegevoegd worden. Broederlijk Delen is leren inzien dut ook wij die plaat verhitten en alle hulp doen verdampen door onrechtvaardige wereldhan del. verdrukking en uitbuiting van de mensen in Azië. Afrika. Latijns-Amerika (uitbating die er meer op wint dan wij hun geven!) Broederlijk Delen is leren anders leven rechtvaardiger, broederlijken.en als teken daarvan toch alvast de druppel water aanbie den waarnaar elke dorstige hunkert... vele druppels hoop en solidariteit. Druppels van bescheiden ondernemingen, projetkten. (micro-realisaties) die doordringen tot het volk, het moed geven, door de toestand te verbeteren, het leren zichzelf te ontdekken, zichzelf te behelpen, zelfvertrouwen schenken cm het eeuwenoude fatalisme te overwinnen. Vele druppels die samen een beek. een rivier, een stroom vormen om samen de dij ken van verdrukking en uitbuiting, angst en onwetendheid te doorbreken... Kom, vooruit Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG VERVOLG 10 Stedelijke Muziekacademie - goedkeuring van de lessenrcoster Dhr Do Jonghe Iedereen heeft een lessen- roo .-51 e r on t v a r. gen Dhr Waltniel Hoeveel leerlingen zijn er nu'.' Dhr De Jonghe In de totale academie (Nino- ve, Denderhoutem en Meerbeke) zijn er thans 547 leerlingen, tegenover 450 vorig jaar. Dhr De Ville De directie en het personeei mag gelukgewenst me: het bekomen resultaat. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. 11 Zwemkom - voorsiel tot inrichting van een bij komend lokaal onder de gemeenschappelijke ontkleedkamers Dhr Burgemeester De vrijgekomen ruimte is goed geschikt voor vergaderingen, zelfs voor ver enigingen die dit zouden aanvragen. Deze vergader zaal zal een lengte hebben van 13,13 m op een breed te van 8.40 m. Er neven is er dan nog een kleine ruimte die als keuken zou kunnen ingericht worden Wij vragen U de toelating om dit project verder uit te werken. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. 12 Zwemkom - leningsaanvraag verstelbare tussen- vlcer - herzien der beslissing van 4 juli 1969 Dhr Burgemeester geeft nadere uitleg. Algemene goedkeuring met 11 stemmen. 13 Nationale Maatschappij der Waterleidingen - uitbreiding van hei net in de Lindendreef en de aanpalende private verkaveling - onderschrijven van aandelen Dhr De Riemaecker Een onderschrijving van 44C.O0O Ir ten laste van de verkavelaars. Algemene goedkeuring met 10 stemmen (dhr Stevens had even de zaal verlaten). 14 Nationale Maatschappij der Waterleidingen - wijziging van het net langs de Steenweg op Brussel Dhr De leeschouwer Er is 48 m. riolering nodig en 30 m. beschermingskokers. De kostprijs beloopt SXCC0 fr met 65'. subsidie of 31.500 fr ter laste van de stad. Algemene goedkeuring met 10 stemmen (dhr Stevens had even de zaal verlaten). 15 Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen - overeenkomst in verband met de bezetting van het spoorwegdomein langs de Fernand Ta vernestraat Dhr De Riemaecker Wij hadden aan de NMBS gevraagd een deel van haar domein te mo gen innemen, gelegen langs de Fernand Taverne straat. om er een parking aan te leggen. De maat schappij is akkoord ons een perceel te verhuren vanaf 1 januari 1970 tot 31 december 1978. mits een jaarlijkse vergoeding van 3.000 fr. Deze overeen komst kan wederzijds geschorst worden met een (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1970 | | pagina 1