DECADENTIE Pastoor Poelaert - Zerk c Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 4 april 1970 DE VRIJWARING VAN HET ZONIENWOUD VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Sla STEUNLIJST N 2 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - N1NOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Op de onlangs in Moskou gehouden Internatio nale Dagen van het Toneel werden de deelnemers, auteurs en spelers uiteraard alle goed rood ge tint, toegesproken door de wereldbekende prima ■ballerinas Galina Oelanova en Maya Pilsetskaaia, ibeide 'Verbonden aan het zeer hoog gekwoteerde russisch Bolsjoi Theater. En nu eens niet om de voordelen van het rode regime te bezingen of de superioriteit der rode kunst, wél om er op te wijzen tot welk bedenke lijk laag peil het westers toneel is gezakt en om te vragen méér aandacht te besteden aan de kunst dan aan geld. Wij zijn geen bewonderaars noch aanhangers van 'het Marxisme en de uitwas ervan de rode dictatuur, maar dat belet ons niet beide voornoem de dames te feliciteren met hun kranig optreden en ze volkomen in het gelijk te stellen. Wel horen we sommige Contestanten al zeg gen dat het gemakkelijk praten is, vermits de ge noemde prima-donnas, als staatsbeambten, over een meer dan voldoende inkomen beschikken. Hierop kunnen we antwoorden dat het staatsgeld, betaald om en hoogstaande kunst als deze door Galina en Maya gepresteerd, goed besteed is en als voorbeeld mag gesteld. Wij kunnen hier in hat Westen jammer ge noeg niet hetzelfde zeggen. Denk maar aan de partijpolitieke, meestal rode benoemingen bij on ze nationale radio en televisie, aan de nederlandse politieke zuilen, aan subsidies allerhande uitge keerd om op kunstgebied twijfelachtige avant-gar de toneelgroepen in leven te houden. Vernamen we onlangs niet dat in Nederland de beruchte Ik. Jan Cremer, de ronde som van honderdduizend gul den uitbetaald kreeg om zijn weerzin wekkend boek tot toneelstuk om te werken. Zo bloot en stinkend was het geval dat de gevraagde acteurs weigerden er hun medewerking te verlenen. Werd in ons land enkele m;u.id.n terug niet een gékend auteur strafrechterlijk veroordeeld om blote mannen en vrouwen op het toneel te bren gen Hier in het Westen laten ze de boel maar draai en, met als gevolg dat, onder het mom van mo dernisme, ontvoogding, avant-garde of hoe het ook mag heten, de meest wansmakelijke en schunnige dingen cup toneel en scherm worden gébracht. Het tot voor enkele jaren nog als immoreel gekwoteerde dridhoeksgeval is intussen zo diep doorgedrongen, genormaliseerd zullen we zeggen, dat de nefaste invloed ervan op de jeugd zelfs niet meer opvalt. En, natuurlijk, altijd onder het masker van de zo gezegde sexuele ontwikkeling. Om de geld buidel te vullen wordt naar de meest troebele toe standen gezocht. Waren de S'kandinaviërs tot hier toe de erkende meesters in deze soort kunst dan hebben ze die kroon al een hele tijd aan duitse en nederlandse auteurs moeten afstaan. Het vol staat, om ervan overtuigd te zujn, eens na te kijken wat het TV-scherm ons de laatste tijd zoal biedt. Zoals gezegd, het versleten dridhoeksgeval doet het niet langer. Om in te zijn is cp zijn minst één gewaagde bea-scene noodzakelijk, een tegen natuurlijke verhouding is nog beter, beide gemixt en voorzien van een aangepaste texst. geven het neusje van de - rotte - zalm. En dat geoeuit alle maal zonder reactie van het publiek. Uit moreie laksheid of uit schrik voor achterlijk door te gaan. En juist uit deze onverschilligheid putten de extreem-reden bij radio en televisie het lef om de geesten al maar meer te verderven. Woorden van een pilaarbijter, denkt ge mis schien. Mis. Maar als er niet ernstig tegen deze toestand wordt gereageerd, eindigt alles zoals des tijds in Rome op zedenverval, decadentie en on dergang van een eeuwenoude beschaving. In deze tijd van lucntbezoedeling is het zoniën- woud in de omgeving van Brussel, een zeldzaam gebied van frisse, gezonde lucht en rust. In 1822 besloeg dit woud nog 12.000 ha, waar van slechts 4.300 ha overbleven toen Leopold 1 het in 1842 deed aankopen door de Staat. Ondanks de klassering in 1959 vermindert de oppervlakte van het bos nog steeds en men kan i.ich afvragen of er nog 3.900 ha zouden overge bleven zijn zonder de ijver van de veidedigeis waaronder vooral de Liga van de Vrienden van het Zoniénwoud dient vermeld te worden. Bewust van de dringende noodzaak tot "rij- waring van deze onschatbare groene zone en ten einde kaar, in de beste voorwaarden, voor het grootst mogelijke publiek toegankelijk te maken, stelde de Federatie voor Toerisme van Brabant in samenwerking met het Bestuur van aterwegen en Bossen een belangrijk inrichtingsplan op voor 'het Zoniénwoud en het Bos van Halle. En vijftiental jaren geleden werden reeds 2/3 van de rijwegen van het domein gesloten voor het autoverkeer, en het resterend derde werd geaslal- teerd. Thans zijn er in het bos 75 km betonwegen en 150 km wegen en paden voor voetgangers en ruiters. Een tiental jaren geleden waren er slechts een honderdtal ruiters, thans meer dan duizend. Daarom werden voor 'hen 50 km uitstekende rui terpaden aangelegd. (Lees verder op pagina 2) Prijs voor Jaarabonnement 126 fr. Prijs per nummer 3 fr. Wij hebben kunnen vaststellen dat het door ons genomen initiatief in goede aarde gevallen is, hetgeen blijkt uit de insenrijvin gen welke wij reeds mochten noteren. Onze bedoeling is wel aan iedereen de gelegenheid te bieden zijn gift te storten, hoe klein dan ook, maar met een dankbaar nart. Daarom herhalen we dat zulks ook naam loos kan gebeuren door afgifte onder omslag ten burele van ons blad, of met vermelding op de strook van uw overschrijving naam loos SIS W- Alle giften, hoe klein dan ook, zullen in dank aanvaard worden en mogen ofwel onder omslag afgegeven worden bij De Dender- klok ofwel gestort worden op postrekening 4786.85 van Paul Luysterman, Koepoortstraat iO, Ninove, met de vermelding a Pastoor Poelaert Grafzerk Overdracht Steunlijst n' 1 Fr. 3.500 Drukkerij Anneessens, Ninove 500 Onbekend 50 Baro Andre, Ninove 500 Volksunie-afdeling Ninove 500 Luysterman Robert, Ninove 200 Uit simpatie. 50 Cassiman Roger. Ninove 500 Van Rossom Roger. Ninove 500 D'Hondt Rudolf. Ninove 20 Ombekend 100 Onbekend 50 Debeuokelaere Adiel, Ninove 500 Cr. D. V. 50 Totaal Lijsten 1 en 2 Fr. 7.020 Wüams n if Vu IvAt" éi i ai» "eop ep oc^ 0 V'a g

Denderklok | 1970 | | pagina 1