d e z\n KRAFT durch FREUDE7 C. O. O Pastoor Poelaert - Zerk SCHOOLFEEST Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 2 mei 1970 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG STEUN LUST N 6 ZATERDAG 25 MEI 1970 ZONDAG 24 MEI 1970 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs vcor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. H Er wordt gezegd dat er niets nieuw is onder de zon en stilaan beginnen we dat zelf ook te ge loven. Onder de vele diensten door het Hitler-re gime in leven geroepen, nam het werk voor vrije tijdsbesteding ol Kraft durch Frende een voorna me plaats. Voor het eerst in de geschiedenis ja, ja, het betaald verlof werd door Hitier uitgevon den kregen de werknemers het recht op een betaald verlof, maar dan niet zoals wij het totnog toe kennen. Georganiseerd zoals alleen de Pruisen dat kunnen, volstond het zijn naam op te geven en een wekelijkse bijdrage te betalen waarmede dan meteen het recht verworven werd cp een door de Partei geprogrammeerde reis per boot of trein. In groep natuurlijk, maar wanneer of waarheen werd op voorhand niet nader bepaald. De staat zorgde voor alles eten. drinken, uitstappen, ver makelijkheden. alles werd geregeld op de minuut af, zelfs het broekje open en broekje toe zouden we zeggen. Alle persoonlijk initiatief werd de ver lofganger ontnomen, hem bleef alleen het «recht» braafjes in de kudde mee te lopen, op de gestelde minuut zijn Friihstück, worst met zuurkool of Ves- perbrot, en bravo te roepen daar waar zulks op het programma vermeld stond. Tegen het kweken van deze gevaarlijke kudde geest werd toen al in het demokratische, dus indi vidualistische Westen fel geprotesteerd omdat het fa-voritisme hoogtij vierde en het nummer van de Parteikarte het nummer van inschrijving bepaalde. Ook en meest omdat verlof ontspanning moet be tekenen. het afwerpen van het dagelijks gareel, om dat te doen waar elke mens naar snakt eens vrij en los lopen zonder baas, zonder meesters, zonder planning en zonder productiecijfer. Het was derhalve niet te verwonderen dat de Duitsers, na de ondergang van het Hitlerisme, de Kraft durch Freude doodgewoon opdoekten en hun verlof doorbrengen waar ze zelf willen, elk naar zijn eigen goesting, zoals bij ons sinds lang de gewoonte is. Koken 'kost geld. reizen neg meer en jaariijks worden een eerbiedwaardig aantal miljarden franks aan deze nieuwe industrie uitgegeven, tot groot ongenoegen van de plan-voor-a lies-makers die met lede ogen zien 'hoe een bron van moge lijke inkomsten voor hen ongenaakbaar blijft. Daarin zal dan maar verandering moeten ko men. Zijn onze inlichtingen juist en ze zijn hel dan wordt in regeringskringen gewerkt aan een plan om de verlofperiode, nu beperkt tot de maan den juli en augustus, te spreiden over de twaalf maanden van het jaar. We kunnen deze zienswijze bijtreden omdat de verlofgangers betere service zouden krijgen en de hoteliers, zonder hogere kos ten, deze zouden kunnen geven. Er zitten, jammer genoeg, te Brussel enkele doortrappers die het nog verder willen drijven en ervan dromen de Staat zelf als reisagentschap in te richten door het omvormen van de Dienst voor Toerisme in een parastatale instelling, zo mogelijk zelfs er een Ministerie van te maken. De lezer snapt al d rect waar dit naartoe leidt een mi nisterie méér met al de mogelijkheden tot benoe mingen die in dergelijk geval bestaan. De rest kunnen we ons gemakkelijk inbeelden het mobiliseren van het verlofgeld volgt dan wel op de verplichting een reisvergunning aan te vra gen die, de partijkaart ais maatstaf tellende, voor zonnige of regenachtige streken zal toegekend wor den. Vergeet ook niet dat zowel het Spoor als de Sabena jaariijks aan de Staat méér dan een mil jard kosten en, onder het voorwendsel dit tekort in te krimpen, deze beide vervoermiddelen zullen aanbevolen worden. Lach niet, dit argument wordt in overweging genomen. Doen we nog een stapken verder dan krijgen we opnieuw een Fahrschein op de auto, zoals tij dens de oorlog. Eenvoudiger is nog op de voorruit, onder het fiscaal kenteken, de partijkaart te plak ken. Nogmaals, lach er niet om. Als we niet goed opletten en direct reageren is het te laat. Deze week liepen nog verscheidene in schrijvingen binnen. Wij danken van harte en oprecht de milde schenkers en lalen hier de zesde inschrijvingslijst volgen. Overdracht van 5 inschrijvingsiijsten 32.640 De Vos Victor, Ninove 200 Vanwege zijn electrieker 200 J.D.J., Ninove 100 Mevrouw De Geest-Kieckens, Ninove 100 Couclk Jozef, Ninove 500 Soens Paul, Nino-ve 500 Faes Jozef, Aalst 250 Toiaal der 6 stcunlijsten 34.490 Onder de vele wetgevingen grondwettelijke en andere waaraan tegenwoordig door het par lement gedokterd wordt, dient noodzakelijkerwijze de aandacht van de wetgever ook te gaan naar de reglementering betreffende de Commissies van Openbare Onderstand. Met de beste bedoelingen een dikke eeuw geleden opgesteld om de noodlij denden te helpen, sindsdien weinig veranderd, heeft de wetgeving hieromtrent elke praktische zin verloren. Van hulpverlenings-coiriité zoals oorspronke lijk was bedoeld, is de COO, mede de sociale voor uitgang' op alle gebied, uitgegroeid tot een organis me dat in de meeste gevallen het beheer voert ever een inassa roerende en onroerende goederen, jam mer genoeg niet altijd met de nodige bekwaam heid. Het kon ook niet anders. Denkt maar aan de hospitalen, kraaminrichtingen, instellingen voor ouden van dagen en wat nog al meer, waarvoor de zorg ten laste valt van de beheerraden der COO s en geeft meteen toe dat zuiver politieke benoe mingen onvoldoende zijn geworden. Een eerste verandering met als maatstaf de technische bekwaamheid, is een eerste vereiste tot het afremmen der kronische tekorten die, in zo wat alle COO van het land, voorkomen. Hoe dit kan is zo maar niet in een paar woor den te zeggen, maar er dient van het principe ver trokken dat, bij gebrek aan eigen technische vaar digheid, de beheerraden der COO's zich door spe cialisten moeten doen helpen. Er zit trouwens nog een belangrijker en zuiver financieel aspect aan het hele geval verbonden. (Lees verder op pagina 2). INSTITUUT HH. HARTEN - NINOVE Orskcsi Vermoescn - Van Lierde. Orkest Paul Beeckman. REU ZEITOMBOLA met waardevolle prijzen koelkast, transistors, meubels, elektrische appara ten, schrijfmachines e.a.

Denderklok | 1970 | | pagina 1