d vu e Bhb/ 'dams 3 ft Klop van dc Hamer St. - ALOYSIUSFEESTEN Dr HEMERIJCKX ^7 \j\ A Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 20 juni 1970 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Aandacht- Aandacht IN AANTOCHT op vrijdag 26 en zaterdag 27 juni 1970 ONTSPANNING VOOR ALLEN NATIONALE HULDE AAN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Statistieken kunt ge, dat is algemeen geweten, zo ongeveer alles doen zeggen wat ge wilt. Het ligt er maar aan hoe ge de cijfers gebruikt. Maar anders is het gesteld met opiniepeilingen die, ernstig opgevat, soms een schril licht werpen op de mening van de gewone man over sommige theorieën of voorstellen die hem worden voorge legd. Zo met de onlangs gehouden opiniepeiling over het behoud of afschaffen van het katoliek vrij on derwijs en de vervanging ervan door de pluralis tische school. Ten gerieve der lezers die niet weten wat een pluralistische school is, wij weten het zelf precies ock niet zo goed en de voorstanders ervan waar schijnlijk ook even min. Bedoeld is toch eén zelfde school voor allen, onder leiding en controle van de Staat natuurlijk, zoals gebruikelijk achter het ijze ren gordijn. Bij deze peiling werd de vraag gesteld of het katoliek vrij onderwijs behouden mocht blijven en de antwoorden liegen er niet om. Zelden werd een vraag, in alle lagen der bevolking, met een zo gun stig antwoord bedacht. Van het totaal ondervraag den gingen 77'. akkoord met het behoud ervan, terwijl de povere 23'. overschot verdeeld was tus sen anti's en zij die er geen bepaalde mening op nahielden. Nog nader bekeken blijkt dat er 92'. CVP-ers akkoord waren, 79'. bij de liberalen, 77'. bij de Volksunie, terwijl bij de socialisten, toch de kopmannen en voortrekkers van het officieel on derwijs, nog 68'. met net behoud akkoord waren. Zelfs de wallinganten van het F.D.F. antwoordden positief met 72'. terwijl, en dat is de grote verras sing, ook bij de kommunisten een meerderheid van 5'voor het behoud te vinden was. Als veroordeling van de sinds enkele tijd door sommige CVP-jongeren gevoerde actie ten voordele der pluralistische school kan het nog al tellen. Mochten die jongens soms nog illusies hebben over hun invloed op de massa, dan zijn ze meteen ingelicht en weten ze meteen dat van hen andere dingen worden verwacht dan het klakkeloos slik ken van, via de Progressieve Jongeren, ingevoerde rode humbug. Meteen weten ze ook dat ze, ondanks hun geschreeuw en eigendunk, in de eigen partij slechts 8'. vertegenwoordigen en derhalve beschei denheid geboden is. Denkt nu niet dat we geen begrip hebben voor de nood der jeugd, of hun 'betrachtingen. Integen deel. Maar met het afbreken van alles en de ver vanging ervan door utopieën zullen we nooit ak koord gaan, wél met vernieuwingen en aanpassin gen die de kristelijke opvattingen eerbiedigen. Uit gezegde opiniepeiling is toch nog wat an ders te rapen. Vooreerst dat net katholiek onder wijs, vrucht van een lange traditie en werk, een zo opvallend groot prestige geniet dat zelfs anders denkenden er zeer gunstig over oordelen. Want dat er bij de ondervraagden mensen zijn van elke soort filosofische en politieke opvatting is klaar, wat dan meteen bewijst dat de man m de straat méér gezond verstand bezit dan de denkers als Wilfried Maertens en cs. wel veronderstellen. Want dat is nu juist het treurige van de zaak. Normaal zouden de voortrekkers van de pluralisti sche school dienen gezocht bij de vrijzinnigen, hu manisten, mao-isten en andere aanhangers van rode totalitaire regimes. Maar dat juist sommige CVP- jongeren zich voor deze door zogezegde progressis ten opgetuigde wagen hebben gespannen is het bewijs dat de subversieve rode propaganda door sommigen al te gemakkelijk wordt geslikt. Hopen we nu maar dat deze opiniepeiling de ogen der CVP-jongeren zal hebben geopend en hen zal aanzetten tot andere, meer positieve voorstel len. We hebben het recht dat van hen te verwach ten. En geloof maar dat we liever een lovend arti kel hadden gepleegd dan met de hamer te moeten wenken. Houdt deze dagen vrij... in de twee ruime zalen van ons college met twee orkesten u Mike's Furie Band en Vermoesen BIERHALLE - BODEGA - RESTAURANT Vanaf 19.30 uur to-t zonsondergang maar bij ons gaat de zon op die dagen nooit onder. Komt dus eens kijken hoe wij dat klaarspelen. Op zondag 7 juni werd Dokter Frans Heme- rijdkx, ereburger van Ninove, postuum gehuldigd in Brussel. Naast eminente personaliteiten uit bin nen- en buitenland, woonde ook mevr. Hemerijckx de hulde bij. Prof. Maisin, voorzitter van de Dami- aanaktie, dokter L.P. Aujoulat, gewezen Frans Mi nister, voorzitter van de Medische Kommissie ter bestrijding van de melaatsheid en prof J.J. Bou- ckaert, ere-rector van de Gentse rijksuniversiteit en dhr Raoul Follereau, e re-voorzitter van de ELEP en de Damiaanaktie belichtten de levensloop, het wetenschappelijk werk en het schóón-menselijk ka rakter van deze leproloog. Daarna vertoonde de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding een ontroerende, hoopgevende film over de melaatsen- bestri j ding. Vervolgens werd het Dokter Heme- rijckxfonds voorgesteld. Dit fonds wil speciaal tegemoet komen aan de grote bekommernis van Dokter Hemerijckx de opleiding en vorming van leproiogen. Door een samenloop van omstandigheden kon burgemeester Milo en schepen De Jonghe niet cp deze nationale hulde aanwezig zijn. Daarom werd gevraagd aan dhr S. Dobbelaere, de organisator van de eerste hulde in Ninove, de geboortestad van Dolkter Hemerijckx te vertegenwoordigen. Me vrouw Hemerijckx verklaarde achteraf dat ze diep getroffen was door de aanwezigheid van Ninove. Zij stond er dan ook op het stadsbestuur, en alle Ninovieters oprecht te danken omdat zij steeds met een groot hart zich hebben ingezet om het werk van haar man (de bijdrage van Ninove behoort tot de hoogste van het land). Ook prof. Maisin, voor zitter van de Damiaanaiktie, dankte Ninove voor zijn aanmoedigende boodschap. Zoals U wellicht weet, wil het Dokter Heme- rijckxfonds geen beroep doen op liefdadigheid, maar wel op officiële instanties, het bedrijfsleven en schenkingen. Oud-minster De Winter burgemees ter van Grimbergen, gemeente waar Dokter Heme rijckx de laatste jaren doorbracht, kon op de na tionale hulde reeds mededelen dat zijn gemeente bestuur voor dit jaar, het peterschap van dit fonds op zich nam. Daar Ninove nog geen bepaalde som had vastgesteld, kon haar afgevaardigde dit niet doen, doch ook Ninove zal in de toekomst borg staan voor een normale werking van dit fonds. De oproep van haar gedelegeerde tot alle gemeente besturen van ons land om na gemeenschappelijke afspraak het peterschap van dit fonds op zich te nemen, viel in goede aarde. Reacties achteraf bewezen dit. Op deze wijze zullen wij bLijvend getuigenis afleggen van onze erkentelijkheid tegenover Dok ter Frans Hemerijckx. Dit is onze opdracht zolang er melaatsen zijn

Denderklok | 1970 | | pagina 1