^/ciam s Manhatten Brussel St. - ALOYSIUSFEESTEN 43e Ijzerbedevaart Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 27 juni 1970 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Tegenover de verdere ontwikkeling van China en India, de ekonomische expansie van Japan, mis schien de Unie van de Arabische landen, zal de verdere integratie van West-Europa een absolute noodzaak zijn. Brussel heeft zekere troeven in handen om de hoofdstad van een vernieuwd Europa te worden. Centraal gelegen ten opzichte van onze andere part ners, in een klein land maar ekonomisch sterk ge noeg om aan alle vereisten te beantwoorden. Een eerste noodzaak zal wel een moderne infrastruktuur zijn. We mogen zeggen dat onze regering de laatste jaren in dit verband een inspan ning heeft geleverd die werkelijk lovenswaardig is. Op dit ogenblik werkt men aan het net van auto snelwegen met een totale lengte van ongeveer 1.000 km en in de nabije toekomst voorziet men nog een merkwaardige uitbreiding van dit modern ver- keersnet. Van nu af aan zullen er jaarlijks 60 tot 70 km klaar komen, wat evenveel is als in Frank rijk. Ook onze belangrijkste steden ondergaan gron dige wijzigingen. Er wordt aan een metro gebouwd te Brussel, Antwerpen en Luik en de ene stads autosnelweg volgt de andere op. Op een zeer korte termijn zal ons land een waardige kandidaat zijn om Brussel als hoofdstad te doen aanvaarden. In Brussel zelf is men ibegonnen met de ver nieuwing van belangrijke wijken en het merkwaar digste project is zeker wel het Manhattan Cen trum. 53 hectaren rond de Steenweg naar Antwerpen, vanaf het Rogierscentrum. worden volledig ver nieuwd. Daar wordt het modernste stadsgedeelte van Europa opgebouwd. In de eerste plaats zal het een commercieel en zakencentrum worden. Enkele cijfers zullen U de omvang van dit reu ze-centrum beter illustreren. Er zijn ongeveer der tig torengebouwen van meer dan 100 meter hoogte voorzien. Zo wat 60 tot 75.000 mensen zullen daar een werkgelegenheid vinden. De commerciële op penvlakte zal een 750.000 m2 beslaan. Onlangs werd ook nog de inplanting van een World Trade Center aangenomen in dit kwartier, met acht torengeDou wen van 102 meter hoogte, en daarbij nog vijf ver diepingen in de grond. Een totale bebouwde opper vlakte vair circa 350.000 m2. Hier ligt het in de bedoeling de industriëlen de gelegenheid te geven een bijkantoor op te richten. Wanneer een indus trieel dan een afzetgebied zoekt voor bepaalde goe deren zullen ordinators, in een paar minuten tijd. hem alle mogelijkheden verschaffen. Het is de be doeling om dergelijk W.T.C. op te richten in alle hoofdsteden. De USA en België zijn op dit ogen blik de eerste twee landen die biermede begon nen zijn. Op verkeersgebied zijn er ook verschillende vernieuwingen voorzien. Onder de grond de metro, op het gelijkvloers en een eerste verdieping het autoverkeer. De voetgangers zullen een vrije voor behouden ruimte krijgen vanaf 6 meter maar in het algemeen op 13 meter hoogte, omdat op dit niveau de uitlaatgassen van de wagens praktisch niet meer schadelijk zijn. Onder deze gebouwen zijn verscheidene lagen autobergplaatsen voorzien. Tussen het peil 0 en 13 meter ook nog parkings, maar vooral opslagplaat sen, semi-industriële werkplaatsen en dergelijke. Op het niveau 13 meter, de handelsruimten en bo ven de kantoren. Er zijn ook woongelegenheden voor circa 15.000 mensen, maar deze bevinden zich in gans afzon derlijke gebouwen die maar een hoogte bereiken van 12 tot 18 verdiepingen. Op gebied van infrastruktuur wordt het wer kelijk een enig projekt. Deze nieuwe wijk is aangesloten op twee hoofdlijnen van de metro. Verder zal het Noord station uitgebreid worden en is er een rechtstreek se verbinding voorzien per spoor van het W.T.C. naar Zaventem. Ook komt er een heliport op het dak van de gebouwen van dit hyper-modern cen trum. Het nieuwe kwartier wordt ook doorsneden door twee stadsautosnelwegen, één begint vanaf de Jacqmainlaan en zal het stadscentrum verbinden met Zaventem, en natuurlijk ook met de buitenla nen van Brussel en met de Ring. De andere zal zijn oorsprong hebben dichtbij het Madouplein, om zo Aandacht Aandacht Houdt deze dagen vrij... IN AANTOCHT op vrijdag 26 en zaterdag 27 juni 1970 in de twee ruime zalen van ons college ONTSPANNING VOOR ALLEN met twee orkesten Mike's Furie Band en Vermoesen BIERHALLE - BODEGA - RESTAURANT Vanaf 19.30 uur tot zonsondergang maar bij ons gaat de zon op die dagen nooit onder. Komt dus eens kijken hoe wij dat klaarspelen. DAVIDSFONDS GEWEST DENDERSTREEK op 5 juii naar de Vijftig jaar geleden, op zondag 5 september 1920, had de eerste Ijzerbedevaart plaats te Steen- kerke bij het graf van de beminnelijke soldaat en kunstenaar Joe English. De circa twaalfhonderd deelnemers waren hoofdzakelijk oud-strijders en studenten. Als sprekers traden op professor Frans Daels, letterkundige Jozef Muls en advokaat A. De Groeve, 's Avonds werd Dolle Hans van Fabri- cius opgevoerd door de Leuvense hoogstudenten in een zaaltje dat met kaarsen en twee lampes bei ges was verlicht. De elektriciteit was namelijk afgesneden gelet op (wij citeren) de oproerige tekening op de aanplakbrieven en de onbetwistbaar aktivistische samenstelling van het comité. Veertig jaar geleden, op zondag 24 augustus 1930 vijf jaar nadat zeshonderd Vlaamse Helden zerkjes waren vernietigd op bevel van hooggeplaat ste Belgische militairen had de elfde Ijzerbede vaart plaats te Diksmuide. Drie officiële provoka- ties zouden er evenwel voor zorgen dat deze bede vaart in de geschiedenis vermeld wordt als een stormdag. Twee buitenlandse sprekers, de Neder lander Dr. L. Simons en de Zuidafrikaan Dr. D. Bosman werden aan de grens tegengehouden. Toen de bedevaart naar haar einde liep, kwam een blauwgroene tweedekker laag over de menigte vliegen terwijl hij beledigende strooibiljetten en driekleurige wimpeltjes uitwierp. Nu is de Ijzerbedevaart uitgegroeid tot een Massale Vredesmanifestatie, een jaarlijkse doden- hulde, een grandioze verbroederingsdag, een bezin ningsdag, een topmanifestatie van de eensgezinde Vlaamse wil en barometer voor de politiekers. Programma voor het gewest Om 11 uur Eucharistieviering en IJzerplechtigheid, daarna namiddaguitstap naar de Vlaamse kust. Terug thuis tussen 22 en 23 uur. Deelnameprijs 120 fr. Schrijf in bij Guido Bogaert, Ter Duystlaan 22, tel. 335.61 Steven Dobbelaere, Stationsstraat 18, tel. 333.53 aez.«a I»ee*4/ DAVIDSFOND5

Denderklok | 1970 | | pagina 1