d vu e e^n Qms Bemoeiziekte dhr. Marcel De Paepe talige JCoogdag Pastoor Poelaert - Zerk Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 31 oktober 1970 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG JAARGETIJDE VOOR WIJLEN AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN PASTOOR EDWARD POELAERT Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 120 fr. Prijs per nummer 3 fr. Wij weten allemaal dat de Staat, bijzender onder impuls van sommige ekstreem linkse groe pen, zich langs oan meer gaat bemoeien met zaken die totaal buiten zijn bevoegdheid vallen. Dat zulks vaak op een katastroof uitloopt weten we ook. Zo met de frietfabriek in Leuze en andere schitterende zaken waar de Staat zijn waarborg gaf maar die achteraf toch in failliet werden gesteld. Als ge denkt dat deze tegenvallers tot meer voorzichtigheid hebben gestemd en meer vrijheid aan het privaat initiatief gingen geven, zijl ge mis. Door Minister Leburton werd een voorstel tot wet ontworpen er toe strekkende de op de alge mene vergaderingen van aandeelhouders der grote naamloze vennootschappen afwezigen te doen ver vangen, in de beheerraden, door revisors die de Staat zelf zou aanduiden. In hoever deze geplande hervorming nuttig kan zijn willen we hier even onderzoeken. Maar eerst wat is een aandeelhouder Meestal iemand die, uit eigen vrije wil, op de Beurs aandelen koopt van een bepaalde maatschap pij, hetzij om een winst te verwezenlijken op een gehoopte meerwaarde en dat is dan de specula tieve kant hetzij om het aandeel in de winst dat jaarlijks onder vorm van dividenden wordt uitbetaald. Nu is de toestand wel zo dat in de meer derheid der gevallen de beheerraad slechts over een minderheid van het kapitaal beschikt aan genomen wordt 20'en de overige 80' verdeeld liggen over een zeer groot aantal kleine aandeel houders die wel het volledig recht bezitten op de algemene vergaderingen aanwezig- te zijn maar om bepaalde redenen zelden of nooit van dit recht gebruik maken, meestal bij gebrek aan tijd en bevoegdheid. Ook wel omdat de kleine aandeelhou der, tevreden over de gang van zaken, zijn volle vertrouwen stelt in de beheerraad en er zich toe bepaald zijn deel van de winst op te strijken. In het beheer der zaak zelf staat de man dus mach teloos, maar toch blijft hem een sterk wapen in Op Allerzielendag, maandag 2 november, te 11.30 uur, in de O.L.-Vrouwekerk te Ninove Vrienden en kennissen worden vriende lijk uitgenodigd deze H. Mis bij te wonen die zal gecelebreerd worden door Zeereer- waarde Heer Prof. D Norbert De Paepe, zoon van onze duurbare overledene. de hand. Hij kan nl. waar en wanneer hij wil zijn aandeel even vrij verkopen als hij ze gekocht heeft en geloof maar dat van dit gemak ruim schoots gebruik wordt gemaakt. Wie van beurs noteringen iets af weet kan er van mee spreken. En geloof ook dat elke beheerraad bijzonder ge voelig is aan deze prijsschommelingen en derhalve zijn uiterste best doet een zo groot mogelijke winst te verwezenlijken. Wat er derhalve Minister Leburton toe aanzet aan deze over het algemeen goede gang van za ken iets te willen veranderen is onbegrijpelijk tenzij er iets anders achter zit. En dat zal wel. De bemoeiziekte van de Staat, zich in alles en nog wat te willen mengen, is een verschijnsel dat. onder het mom van de bescherming van de kleine man, alleen tot doel heeft een aantal politiekers of partijgenoten op vetbetaalde postjes te zetten en onrechtstreeks druk uit te oefenen daar waar zulks noodzakelijk wordt geacht. Want die staats- revlsors zouden, behalve een mandaat als beheer der en de daarbij horende pree om de zes maanden een verslag moeten uitbrengen over de algemene gang van zaken. Wij begrijpen goed dat de Staat in bepaalde gevallen en daar waar het noodzakelijk blijkt, maatregelen treft ter beveiliging van het algemeen belang, maar we begrijpen niet dat zelfde Staat zich in de plaats wil stellen van aandeelhouders die er niet alleen geen belang bij hebben, maar er ook nooit hebben om gevraagd. Dat is eenvoudig machtsmisbruik. Voor een dergelijk ontwerp be staat maar één echte bestemming de scheurmand. En als Minister Leburton, of zijn staf, toch iets willen doen wat werkelijk noodzakelijk is, dan kunnen wij hem een goede raad geven, nl. een eindje wet te doen stemmen waarbij aan politieke mandatarissen verboden wordt ambten bij paras- tatale instellingen of privé maatschappijen uit te oefenen zoals nu maar al te dikwijls het geval is. Zoals dat van een Brussels senator die als toebrok van zijn politiek mandaat ook nog voorzitter is van een parastataal die geld leent aan een bouwmaat schappij waarvan hij zelf mede-beheerder is. En als ge dan weet dat deze bouwmaatschappij het met het geleende geld gebouwde kompleks aan zotte prijzen aan andere parastatalen verhuurt, weet ge genoeg. De Staat zou, voor hij zich verder met ander mans zaken bemoeit, best doen orde in zijn eigen huishouden te brengen. Niemand zal daarom treu ren, wel integendeel. Het initiatief van onze Redaktie een een voudige Heldenhulde-Zerk aan te bren gen op het graf van Pastoor Poelaert zaliger, is een werkelijkheid geworden. Het geheel omvat een deksteen en het Iers kruis met vliegende Blauwvoet, alles in arduinsteen, en voorzien van volgende tekst HIER RUST 1888 - 1967 Oud-Legeraalmoezenier 1914 - 1918 Stichter der Parochie van Ste-Teresia. Wegens de opgelegde hoogte op het Ere- perk der Oud-Strijders (ongeveer 1 m.) is de zerk aangepast en zijn de verhoudingen van het originele ontwerp van JOE ENGLISCH. een Iers kunstenaar en wapenmakker van on ze oud-strijders 14-18, dezelfde gebleven. Het model is eigendom van Het Be-devaartcomi- té naar de Graven van de IJzer, v.z.w. en werd met zijn tussenkomst uitgevoerd dooi de Firma Bossaert te Diksmuide. De totale kostprijs, levering, vervoer en plaatsen inbegrepen, bedraagt de som van 16.535 fr. De inschrijvingslijsten welke in deze ko lommen verschenen, beliepen een totaal be drag van 38.290 fr. Het batig saldo zal ten goede komen aan de Zusterkens van de Burchtdam het werk Hulp in Nood destijds hier door Pastoor Poelaert gesticht. Wij zijn de mening toegedaan dat alle milde gevers het hiermede volledig eens zullen zijn. De Redaktie houdt er aan nogmaals ai deze te danken die er aan gehouden hebben het aandenken aan deze man uit één stuk die met de Ninovieters vergroeid was. in eer te houden. Wij hopen dat, ter gelegenheid van Aller heiligen. velen van hun bezoek aan hun do den zullen gebruik maken om ook de Pas toor van de Burchtdam een gebed en een groet te brengen.

Denderklok | 1970 | | pagina 1