e e/>^/ z\n Rn a/ns AKTUEEL- TJ ES... Hernieuwing der Abonnementen Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 12 december 1970 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - N1NOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Tokio, New-York, Madrid, Leuven, Berlijn, Praag, Belgrado, Warschau, Nanterre, Parijs... Beroering onder de jeugd..., dag in dag uit..., nu hier, dan daar..., vandaag omwille van dit, mor gen omwille van dat... Botsingen tussen de generaties zijn er altijd geweest, maar vandaag de dag zijn die algemener, dieper, brutaler dan ooit. De revolte van de jeugd moet wel een zeer bittere pil zijn voor de aanbidders van de wel vaartstaat en de belijders van de zuiver materialis tische ideologie. O ja, de jeugd heeft minder ontbering gekend dan haar ouders, heeft minder moeten doen voor de welstand waarin ze dagelijks leeft en die ze als normaal is gaan beschouwen. Is ze dan ondankbaar, teveeleisend, onverant woordelijk, bedorven We geloven het niet Het houdt geen steek de oorzaken van de krisis af te wentelen op de rug van de jeugd en zeker gaat het niet op alle jongeren op één lijn te stellen. Waar zit het hem dan In feite is het zo klaar als pompwater, maar we moeten het willen zien de jeugd voelt aan dat al die materiële welstand waarmee ze over spoeld wordt, óók niet alles is. Ze wil meer zijn dan radertjes in het reusachtig productieproces en het konsumptie-apparaat. Ze wil zichzelf een nieu we wereld uitbouwen, vrij van korruptie en mis bruiken, establishment en komedie. Vandaar precies de dwarsheid en bewogenheid die zij etaleert, en die op zichzelf lichtpunten zijn en positieve gegevens in deze verwarde tijd van een ten top gedreven materiële welstand. Het zou, ons inziens, verkeerd zijn de jongeren in hun stuwing te dwarsbomen of hen met ban bliksems te overladen. Beter kunnen wij hen een handje toesteken in hun poging om te bereiken wat zij en tenslotte alle weidenkenden (onuitgesproken misschien) alvast willen een wereld waar de mens weer aan bod komt. Laat ons met hen het establishment over hoop gooien, niet door beroep te doen op geweld en bloedige revoluties, maar door kordate taal, eisen en hervormingen. Maar laat ons de jeugd tevens op haar hoede stellen tegen hen die van haar entoesiasme gebruik of misbruik trachten te maken voor an dere doeleinden. Want haar bewogenheid en machtig entoesias me worden inderdaad dikwijls geperverteerd door alsmaardoor duidelijker wordende subversieve ak- ties, gevoerd door goed-getrainde experten met veel voudige en jarenlange ervaring. Fantasie Overdrijving Mis i We weten verdraaid goed wat we zeggen. Zeker, we mogen het gevaar van die akties niet overschatten, maar het zou een grotere dwaas heid zijn het te onderschatten. Daarom is het goed dat ze bijtijds in het licht worden gesteld. Op het ogenblik dat wij deze enkele beschou wingen neerpennen, zijn te Leuven neg studenten in hongerstaking, worden de kursussen aan de uni versiteiten te Leuven, Brussel en Luik geboycot door een deel der studenten, hebben woelige be togingen plaats en klinkt de kreet Vranckx fascist, Vranckx buiten Officieel heet het dat men de sociale en politieke belangen van de in ons land verblijvende vreemde studenten en arbeiders wil verdedigen. Een bepaalde organisatie roept op tegen de nieuwe maatregelen van de minister van justitie Vranckx ten overstaan van de vreemdelingen in ons land Nu is het zó dat in heel Europa geen enkel land bestaat waar de rechtsregeling voor vreemde stu denten zo gunstig is als in België. Het probleem der vreemdelingen in ons land wordt beheerst door het koninklijk besluit van 21-12-1965 en hieraan is sindsdien geen wijziging gebracht. De minister heeft zich hieraan te houden, temeer daar deze wetsregeling in overeenstemming is en moet zijn met de EEG overeenkomsten. Nu heeft Vranckx er wel op aangedrongen dat de bepalingen van het besluit stipter zouden wor den toegepast, doch hij heeft er onmiddellijk aan ■toegevoegd met het ruimst mogelijk begrip en zelf heeft hij de termijn van toepassing reeds tweemaal doen verlengen. Er verblijven thans 800.000 vreemdelingen in ons land, en na de zgn. nieuwe maatregelen van Vranckx werden er in totaal 20 teruggewezen wegens onwettig verblijf en 77 wegens misdrijven zonder enige politieke weerslag. Er zijn faciliteiten in het leven geroepen voor vluchtelingen die omwille van ras, godsdienst of politiek hun land dienden te verlaten. Daarenboven heeft Vranckx amendementen ingediend tot inkor ting van de termijn voor het verkrijgen van de belgische nationaliteit en tot vermindering van de p roced urek ost e n En dezer dagen is hij ingegaan op het verzoek van een delegatie van vreemde studenten, tot mo gelijkheid van hoger beroep ingeval van uitwijzing. Maar kijk, minister Vranckx mag nu ai doen wat hij wil, er wordt verder gewilde verwarring gestiéht, er wordt een goed georchestreerde pro paganda gevoerd, er worden onmogelijke eisen ge steld (stel je voor opheffing van alle wettelijke maatregelen, de grenzen open voor alle vreemde lingen), de agitatie groeit... De organisatoren van de hele aktie, die vrezen dat de ministeriële instruktie wat te maken heeft met diens voornemen de subversieve aktie van be paalde gastarbeiders en vreemde studenten (denk aan een Chon Bendit, aan Rudi Dutschke en con- soorten) te beperken, ageren verder en hebben in feite .alleen maar een aanleiding gezocht om op gemakkelijke wijze beroering te veroorzaken. Ze zien daarenboven in de man Vranckx het zinnebeeld van de zgn. censuur en de strijd tegen de pornografie en de drugs. En... Vranckx moet hangen 1 En waarachtig, de strategen van deze revolutie kunnen daarbij blijkbaar rekenen op de wereld vreemde naïviteit van heel wat studenten, zelfs bepaalde professoren en goedmenende priesters die op ondoordachte wijze (dikwijls om de jeugd in het gevlei te komen) de oproerkraaiers achterna lopen in de hoop... Och kom, hoop op wat Maak u geen illusies morgen begint het op nieuw. Om een totaal andere (schijn)reden wel licht... maar met hetzelfde doel de verwarring ten top drijven. Tot het gezonde deel der jeugd zelf die bengels zal terechtwijzen, en zelf de handen uit de mouwen zal steken voor een positieve aanpak van het ver dorde establishment. Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op a De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 140,- Fr. op postcheckrekening 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid.

Denderklok | 1970 | | pagina 1