d vu e zin 0\\^9e ams AKTU EEL- TJ ES... Z>alige Jioogdag Ivoren Toren Hernieuwing der Abonnementen AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN Vierenveertigste Jaargang Zaterdag 26 december 1970 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINÜVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 140 Fr. Prijs per nummer 3,50 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK We gaan weer kerstmis vieren Onder de kleurrijke lampionnetjes van de groe ne kerstboom, aan onze goedvoorziene tafel of in schemerige van klank barstende danszalen. We Kuieren weer door helverlichte winkelstraten, be wonderen de schitterende uitstalling van overvloed, en keren met zwaarbeladen voldaanheid terug in onze gezellige warme huiskamer. In Polen zal het n donkere koude kerstmis zijn niet rouw om de gevallen slachtoffers, gehunker naar wat vrijheid, goesting naar wat vlees, melk en kleding, en schrik om wat nog boven het hoofd hangt. In Berlijn zal de betonnen muur weer fa milieleden gescheiden houden. In Angola, Biafra. Vietnam zullen hongerige sukkels op hun uitge- ïuleld matje trachten in te slapen om de prangen de miserie te vergeten. In Spanje, Brazilië, Griekenland, zullen ver bitterde tranen vloeien achter ijzeren tralies. In Hongarije, Tjechoslowakije, Siberië?... och kom I Midden eigen volk zuchten nog godvergeten zielen die, door tegenslag, ouderdom of wat ook, ongezien en verdoken hun tekort aan de elemen tairste behoeften verkroppen. Maar wij vieren Kerstmis I Het menselijk vernuft heeft wetenschap en techniek weten op te voeren tot onvoorstelbare hoogten. We werken aan lopende banden, met ra telende computers, met grafieken, statistieken en plannings, in steeds sneller tempo. Produlktie en verbruik worden opgefokt. Sociale wetgevingen uit de grond gestampt. Welvaart... Welstand... Geen zorg meer om voedsel, kleding, huisves ting. Maar hoge koorts... Geldkoorts om nog meer. Jagen en jachten... vooruit maar Nu de vijfdagenweek, morgen nog vier da gen. De rest vrije tijd... Mensen, wat een weelde aan vrije tijd Wat een nieuwe mogelijkheden Nog meer kans op konsumptie, met weer nieuwe behoeften en... nog hogere geldkoorts, om ook dat laatste snufje niet te missen. Alle mogelijkheden uitpersen, geen tijd om nauw te kijken, alle mid delen zijn goed, uitbuiting van elke gelegenheid, uitbuiten van de werknemer, uitbuiten van de pa troon, uitbuiten van de sociale zekerheid, uitbuiten van de zwakke, uitbuiten van de klant, uitbuiten van t menselijk opzicht, uitbuiten van de goedge lovigheid, uitbuiten van de onderontwikkelde ge bieden Maar, wij vieren Kerstmis Verwondert het U dat het nadenkend deel der jeugd weigert dergelijke maatschappij zomaar te aanvaarden, en ertegen in opstand komt Verwondert het U dat zij zoekt naar een op lossing en in haar jonge voortvarendheid grijpt naar kansen en middelen, waarbij bij slot van re kening evenmin een oplossing te voorschijn komt? Hopeloos Verdorie nee Er is een uitweg... wanneer we boven techniek, produktie. konsumptie en geldkoorts, weer de mens centraal gaan stellen. Wanneer in de sociale vooruitgang, in wereld handel en -ekonomie, in de politiek en in heel de santeboetiek weer een hart gestoken wordt. Wanneer de mens tegenover elke me demens, hier of ver hiervandaan, weer mens gaat worden. De Beatles ritmeren het ons toe All you need is love En onze oude Beethoven vraagt het ons zolang al Alle Menschen werden Brü- der En als we DAT nu eindelijk eens gaan snappen, dan beleven we misschien weer eens een beetje Kerstmis Onze beste wensen. Na eindeloze palavers, gemaneuvreer en han- dengeklets zoals op de paardemarkt, is de nieuwe Grondwet, made by Eyskens, er eindelijk door ge raakt. Of we er beter zullen van worden weten we nog niet, het nieuwe dingen met zijn 2/3, dub bele, speciale en andere meerderheden is zodanig ingewikkeld dat een gewoon mens er het hoofd bij verliest. Het blijft in elk geval een waardig product van ons huidig parlementair stelsel, gesteund op loven en bieden en waarbij, net als op een uitver koop, de grootste roepers het gewoonlijk halen. In dat spel zijn de franstaligen en brusselaars ons weer eens de meester geweest zodat die veran dering van de Grondwet er *maar kwam dank zij nieuwe toegevingen van vlaamse zijde. In alle ge moedsrust mogen we dus zeggen dat de vlaamse meerderheid het bestaan van het unitaire België nog eens heeft gered. Toch vragen we ons af of het niet beter was geweest die goei, ouwe Grondwet maar te laten wat ze was. Want hoe oud ook. ze had haar goede kanten, eenvoudig en kort zoals ze in illo tempore was samengesteld. Alleen werd de zin ervan, in de loop der laatste eeuw, zo dikwijls ten bate van de franstaligen verkracht, dat het grondprincipe ervan - gelijkheid voor alle Belgen - een aanfluiting werd van al wat dit hoogst democratisch principe omvat. (Lees verder op pagina 2). Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 140,- Fr. op postcheckrekening 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid.

Denderklok | 1970 | | pagina 1