GROOT - BELQIE ^°^Sl.ÜSCOfU^ mnove Gedenkboek Raadszitting VAN 22 EN 23 DECEMBER 1971 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Zesenveertigste jaargang yrijdag H januari ,9?2 z-uais unuerhand wel geweteri/ wordt momenteel heel druk gewerkt aan het gedenkboek over 100 jaar college. Herinneringen en gebeurtenissen van 1872 tot heden, onmogelijk te beschrij ven zonder ook buiten de collegemuren te kijken, een uitvoerige beschrijving hoe het college zich daar nu in h^et Ninoofse heeft geplant, maken het voor de hele streek tot een uniek boek, mede dank zij de ruim 120 foto's, schetsen en afdruk ken, o.m. over de hele mooie streek rond Ninove. Waardoor het ook zowat de allu res krijgt van een tijdsdocument, nog nooit eerder in onze omgeving in die vorm gepubliceerd. Het telt bij de 160 bladzijden op zwaar couché-papier en onder linnen band. Het kost 200 frank, minder dan de helft van de werkelijke prijs. De definitie ve oplage wordt dezer dagen bepaald. Alle belangstellenden dienen derhal ve meteen in te schrijven. Dat kan schrif telijk of ook telefonisch nr 054/326.65. Aan de kleurrijke schakering van allerlei soor ten Belgen als dappere, oude, Vlaamse, Waalse, politieke enz... waarmede we gezegend zitten werd er, officieel en dank zij de nieuwe Grondwet, nog een soort toegevoegd nl. de Duitssprekende. Over de bewoners van deze uithoek, de be ruchte Oostkantons Eupen, Malmédy en Skt. Vith is er sinds het onlangs oprichten van de Partij der Duitstalige Belgen P.D.B. - heel wat gepraat en geschreven omdat deze partij, dank zij massale toetredingen uit alle rangen en klassen, over ge noeg personaliteiten en invloed beschikt om in de nabije toekomst een onbetwistbare politieke in vloed te laten gelden. En dan precies niet ten gun ste van Brussel en Luik die de kiezers van deze kantons slechts als kiesvee gebruikten en er voor de rest hun sloefen aan veegden. Want in feite werden deze Belgen, die ze toch zijn, nooit door iemand van hun eigen volk vertegenwoordigd. Maar eerst, voor hen die het nog niet wisten, enkele feiten uit een nog recent verleden. Na het einde van de eerste wereldoorlog, in de zegeroes na de overwinning, overwogen de Brusselse hogere kringen, nog altijd de revolutie van 1830 indachtig, de aanhechting van een flink stuk Rheinland maar werd tevens de mogelijkheid geopperd eenvoudig Zeeuws-Vlaanderen en Hollands-Limburg, delen van het neutraal gebleven Nederland, aan België te voegen. Desnoods met geweld. Het is maar goed dat nuchtere mensen als Van de Velde, Somerhau- sen en de Brouckère zich tegen deze waanzin heb- iben verzet zodat de dappersten onder de Galliërs als troostprijs slechts de drie Oostkantons kregen toegewezen. Waarschijnlijk omdat de toenmalige regering Frankrijk hielp Elzas en Lotharingen in te palmen, met een optie op Saarland bovendien. Tot en met 1940 hebben de inwoners van de Oostkantons zich heel gewillig getoond, niettegen staande de bloedige offers die ze hun Duitse va derland hadden gebracht. Met de overwinning van Duitsland in 1940 veranderde meteen alles en be gon pas de grote miserie voor deze mensen. Met of tegen hun goesting werden ze onmiddellijk te rug bij het Deutsches Reich gevoegd, werden Reichsdeutschen en waren derhalve onderworpen aan alles wat het Hitlerregime had ingevoerd, in cluis voor de jongeren het recht, meestal tegen nun goesting, de feldgraue wapenrok te dragen om voor den Dolf de heldendood te gaan sterven in Rusland. Dat was ai erg, maar eens het Derde Rijk over wonnen Ibegon de droefste bladzijde uit de geschie denis van de Oostkantons. Omdat België hier de grofste onrechtvaardigheid en een der zwaarste fouten uit zijn bestaan beging. In Eupen en Mal médy werden krijgsraden opgericht met auditeur- tkens die de taal van het volk niet kenden, Walen of Luikenaars natuurlijk, en daarbij niets afwisten van de speciale toestanden waaronder deze men sen gedwongen werden te leven tijdens de oorlog. Van de 20.000 gezinnen die in 1945 de Oostkantons Ibewoonden, kregen er 16.480 een dossier wa ren verdacht of als collaborateur bestempeld. Elke commentaar is hier overbodig, bijzonder omdat we zelf weten met welk een willekeur hier in Vlaan deren door de auditeurkens werd tewerk gegaan. Wie op de lijsten kwam van Minister van Glabbeke was er even erg aan toe. Een verdachte en daar was in die tijd weinig voor nodig, kreeg geen recht op oorlogsschade en daar ontbrak het in die streek allerminst aan. Kleine steden zoals Skt. Vith, Rocherath en Builingen werden door bombarde menten totaal vernield. Niet eens 20% van de be volking werd voor deze schade vergoed. Sindsdien werd er wel getracht aan deze wraakroepende toe stand een einde te stellen maar langs die kant wil len ze in Brussel niet horen, wat een zware politie ke vergissing is geweest. De toestand in de Oost kantons is immers niet dezelfde als deze in de rest van België. Het wachten en het tergen moede zijn onze Duitssprekende landgenoten eindelijk tot de aktie overgegaan. Ze eisen eenvoudig dat de Oostkantons tot een afzonderlijk kiesarrondissement zouden wor den uitgeroepen, los van Luik, met een vertegen woordiging van twee volksvertegenwoordigers en één senator. Een redelijke eis, zullen we zeggen. In afwachting dat, gezien de speciale toestand ginds een algehele amnestie wordt verleend. Die zien we nog niet komen, daarvoor kennen de Vlamin gen Brussel toch een beetje te goed. Intussen verwondert het ons toch dat de kon- testerende en zo gezegd weldenkende jeugd, die rap de straat opvliegt voor een Fidel of een Angela Davis, niets ziet en niets doet om aan wraakroe pende toestanden in eigen land een einde te stellen. (VERVOLG) Kaatsen Eendracht 5.000 Fr. Geluksbal en Nac elk 2.500 Fr. Dhr Waltniel - Voor Eendracht 7.500 Fr. en voor elk der andere clubs 5.000 Fr. Het amendement wordt verworpen met 10 stem men tegen 5 (P.V.V.). (Leest verder op pagina 2)

Denderklok | 1972 | | pagina 1