bh HET IS QENOEQ! Ons Leefmilieu Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 21 januari 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Misschien vindt de lezer dat we overdrijven, maar we moeten - niettegenstaande al onze goede wiil - toch weer eens uiting geven aan ons niet on gegrond gevoel van wantrouwen tegenover de pre tenties der franstaligen. En ditmaal meer bepaald bij onze zusterpartij, de P.S.C. Tot vervelens toe 9tellen wij vast dat, ondanks alle pogingen om met deze mensen in vrede te leven, wij telkens weer bedrogen uitkomen; dat de P.S.C. ons vertrouwen misbruikt zodat we ons wel verplicht zien op hetzelfde onderwerp te blij ven doorhameren tot de franstaligen een meer ob jectieve houding gaan aannemen. Verondersteld na tuurlijk dat zo iets mogelijk is, waaraan we twij felen. Want kijk maar eens wat de laatste weken ons brachten. Dank zij de toegeeflijkheid van de C.V.P. voor ziet de nieuwe Grondwet de pariteit tussen frans en nederlandstaligen in de regering, m.a.w. er moe ten - we zeggen moeten - en elke regering een zelfde aantal ministers en staatssecretarissen zete len, uitzondering gemaakt voor de Premier die als a-poldtiek wordt beschouwd, zo iets als de referee op een voetbalveld. Een voor de franstaligen alles zins zeer voordelig en gunstig principe dat elke overheersing van de ene taalgroep op de andlre voor goed uitschakelt, of zou moeten uitschakelen. Dat was de goede bedoeling van de Constituan te en wat zien we Nauwelijks is er spraak van een nieuwe re gering, die voor het eerst dit nieuwe principe moet toepassen of we zien dat de C.V.P. met al zijn toe geeflijkheid een politieke flater van belang heeft begaan. Volgens de nieuwe regels zullen in de nieuwe Eyskens^formatie vier P.S.C.-ministers en een zes tal P.S.C. - staats-secretarissen zetelen, een zelfde aantal trouwens voor de C.V.P., maar deze groep is dan ook driemaal zo sterk als de P.S.C. Voor de bloedarmoedige P.S.C. tien portefeuilles op een 20- tal parlementariërs is een verhouding waarvoor elk •redelijk schepsel Gods de Vlamingen in het alge meen en de C.V.P. in het bijzonder zeer dankbaar zou zijn. Als ge dat van de franstaligen verwacht zijt ge mis en denkt dan maar rap wat anders. Om dat goed te beseffen volstaat het de frans- talige pers der laatste dagen - cfr. La Libre - in te kijken, want daar wordt niet langer gesproken van een twee-partijen, wel van een drie-partijen regering, nl. de CVP, de BSP en de PSC. Jawel, het handjevol P.S.C.-ers, le dernier car ré, dat dank zij de Vlaamse C.V.P. in leven en in de regering blijft, vindt zich plots onmisbaar, ge roepen tot hoger staatsmanschap, krijgt het hoog in de bol en roept zich zelf tot politieke partij uit. Als voorbeeld van mateloze pretentie en ge brek aan fair-play kan dat nog al tellen. Dat de handelwijze van de P.S.C. in C.V.P-kringen veel wrok en bitterheid verwekt om zoveel ondank baarheid, hoeft niet eens gezegd. Maar dat er aan onze goede wil, of noem het maar liever onnozelheid, een einde komt, schijnen ze niet te beseffen. Vermits achter het oude regime een punt werd gezet en we met een nieuwe regering onder een nieuwe Grondwet op een proper blad kunnen be ginnen, is nu het goede ogenblik voor de C.V.P.- leiding aangebroken om de zaken eens en voor goed op degelijke noten te zetten, zodat in de toekomst alle scheeftrekkerij van de Walen onmogelijk wordt. Ofwel is de P.S.C. bereid samen met de C.V.P een sterke parlementaire groep te vormen, waar voor ze dan ruimschoots beloond wordt met een naar verhouding te groot aantal portefeuilles, ofwel gaat de P.S.C. haar eigen gang als politieke partij en moet ze er alle gevolgen van dragen. En die gevolgen zijn allerminst rooskleurig, want een overdreven eisenprogramma van de P.S.C. zal on vermijdelijk leiden tot het zoeken naar andere regeringspartners die meer begrip voor de wer kelijke toestand van het land zullen hebben. De P.S.C. mag niet denken dat zij, en zij alleen in aanmerking komt of kan komen voor het vor men van een regering. Daar rekent ze een beetje teveel op. Er zijn nog andere mogelijkheden die, ondanks het tegenstrubbelen van de B.S.P., ook nog in aanmerking komen en mogelijk zijn alhoe wel een samengaan met de liberalen nu precies niet een ideaal zou zijn. Maar als de P.S.C. .in zijn boosheid blijft vol harden zal tot deze oplossing moeten overgegaan worden. Tenzij er tot nieuwe verkiezingen wordt overgegaan, een mogelijkheid waarvoor alle poli tieke partijen op dit ogenblik schrikken en beven. Want dat de partij van de blanco-stemmers een schitterende overwinning zou behalen staat als een paal boven water. Zeker ten koste van de P.S.C. die haar dunne rangen nog meer uitgedund zou zien. Als de P.S.C. dat wil hebben, dan is ze goed op weg 'haar doel te bereiken. Wij juichen het initiatief van het Davidsfonds toe, dat een rondschrijven stuurde aan al de school hoofden van de stad, met het verzoek hun mede werking te bekomen om de jeugd te interesseren voor ons leefmilieu. Het Davidsfonds richtte een opstelprijskamp in die, naar we menen, in alle Ninoofse onderwijsin stellingen werd uitgeschreven en gevolgd. Langs het maandbladje van de Kulturele Raad vernemen wij dat het meisje Hilde De Rijck, uit het vijfde leerjaar A van het Instituut der HH. Har ten, laureate werd met het volgende opstel. WIJ BESCHADIGEN GEEN BOMEN EN STRUIKEN. Ik vind de herfst een prachtig jaargetijde. Op een mooie herfstdag maken veel mensen een uitstapje naar de bossen. De bladeren hebben mooie herfsttinten en bekoren de bezoekers. Spij tig dat er mensen zijn die de schoonheid van de ibomen niet inzien. Ze krassen op de stammen en beschadigen de takken. Zo zijn reeds vele bomen ontsierd. Een beschadigde struik of boom gelijkt op een meubel met een afgezaagde poot. Bomen zijn ook nuttig want ze geven zuurstof. Daarom doen we mee aan de aktie tot bescher ming van het groen. Tegenwoordig spreekt men zoveel van het groen leefmilieu. W ij moeten er ook aan meewer ken. Langs de wegen en in de bossen zullen we de bomen beschermen en niet vernietigen. Dit is voor het welzijn van alle mensen en •kinderen. Oprecht goed. En van onzentwege onze harte lijkste felicitaties. Met reden feliciteert ook de Kulturele Raad Me juffer Hilde De Rijck, en hoopt dat iedereen zal beseffen dat ons natuurmilieu moet gaaf gehouden worden. Wij vermoeden dat die stille wenk van de Kul turele Raad wel kan gericht zijn tegen ons Ge meentebestuur, dat langs de Centrumlaan een hele reeks kopwilgen op de meest harteloze wijze heeft gemassakreerd. Als Hildeke De Rijck langs daar passeert zal haar harteke bloeden. W ij zien geen enkele reden wTaarom die bomen daar op dit ogenblik zouden moeten verdwijnen. De boorden van de Centrumlaan zijn zo al lelijk genoeg. En als ze dan om een bepaalde reden zou den moeten verdwijnen, w^aarom moeten zij dan vooraf op zulke afschuwelijke wijze verminkt worden i

Denderklok | 1972 | | pagina 1