A u^ams Qtf VERJONGINGSKUUR A K T U E E L- TJES... Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 25 februari 1972 wmmmsmmammimm Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In de loop der maand maart zal de C.V.P. een nieuwe voorzitter verkiezen, in vervanging van Se nator Van de Kerckhove die tot Voorzitter van de Kulturele Raad voor Vlaanderen werd verkozen. Het zou niet met de waarheid stroken als we zeggen diep om dit heengaan te treuren. Niet om dat de gewezen voorzitter in zijn taak zou hebben gefaald, wél omdat van hem nooit de stuwkracht en het dynamisme zijn uitgegaan waarvan zijn voorgangers, de Heren Van den Boeynants en bij zonder Theo Lefèvre blijk gaven. Wij geven ons zeer goed rekenschap dat Se nator Van de Kerckhove in zeer moeilijke omstan digheden over de partij heeft geregeerd. De her ziening van de Grondwet en de kommunautaire betrekkingen vroegen een meester in het afsluiten van kompromissen, iemand die tussen de zeer vele klippen kon schipperen en dat heeft hij op voor beeldige manier gedaan. Wij zijn hem daarvoor echt dankbaar. Dat neemt echter niet weg dat Senator Van de Kerckhove, gedurende zijn beleid, nooit een ernstig oor heeft geleend aan de eise^ en verzuch tingen van de jongeren, vast sukkelue in een im mobilisme dat de eens zo machtige C.V.P. stilaan maar zeker deed achteruit boeren. Aan deze feiten is niets te veranderen en hoe diep wij ze ook betreuren, het is zo. Onze dank is daarom niet minder oprecht en wij wensen de Heer Van de Kerckhove het beste als eerste Voor zitter van de Kulturele Raad voor Vlaanderen. Toch zijn wij zo vermetel hem te waarschuwen dat zijn nieuwe functie er geen is van schipperen en kompromissen, wel integendeel. Het gaat er nu om doordrijven en van zich afbijten, de door hem verdedigde decentralisatie verder door te voeren en geen verdere toegevingen te doen aan Brussel. Om het kort en tussen haakjes te zeggen, «uit gemakzucht «voor de parlementariërs en om de Brusselse unitaristen ter wille te zijn, de zetel van onze Kulturele Raad in de hoofdstad vestigen, is iets dat door Vlaanderen nooit aanvaard zal wor den. De ondervinding leert ons dat wij van de hoofdstad niets te verwachten hebben, tenzij ver watering van alle ernstige initiatieven die de Kul turele Raad izou nemen. Voor de rest het beste en dat de Heer Van de Kerckhove nog lange jaren in dienst van de partij moge blijven. Als nieuwe voorzitter van de C.V.P. wordt de naam van de 36-jarige Gentse advokaat Wilfried Martens naar voor geschoven. Kandidaat zowel van het hoofdbestuur als van vele C.V.P.- afdelingen, heeft hij de meeste kans om de nieuwe leider van de C.V.P. te worden. Tegen deze «kandidatuur is van verschillende zijden nog al heftig verzet gerezen om het politiek verleden van de Heer Martens. Wij geven toe dat hij, tijdens en na zijn stu dententijd, niet alleen naar links loerde maar er openlijk voor uitkwam naar een progressieve dus linkse frontvorming te streven. De oproep tot deze frontvorming van ex - B.S.P. - voorzitter Codlard vond dan ook in hem een zo warm ver dediger, dat wij het toen als onze plicht aanzagen hem de mantel uit te vegen. Zijn houding in zake de pluralistische school was ook niet zo kristelijk als van iemand van zijn vorming mocht verwacht, zodat omtrent zijn kandidatuur wel voorbehoud te maken viel. Uit zijn laatste, gemotiveerde verklaringen kunnen wij nochtans besluiten dat Wilfried Mar tens zijn dolle jaren achter de rug heeft, zijn voort varendheid plaats heeft gemaakt voor werkelijk heidszin en bezadigdheid. Hij is niet de eerste en zal ook de laatste niet zijn die, tot meer rijpheid gekomen, verbrandt wat hij vroeger aanbad. Kijk maar naar Spaak die, in zijn jeugd en gewapend met een vloeren broek, de ruiten van een Brusselse krant ging ingooien. Laat ons de houding van de vroegere Martens vergeten en als jeugdzonden ver geven, om te kijken wat wij van hem normaal mo gen verwachten. Dat de man bezield is met dynamisme en een werkelijke ijver aan de dag legt is lang geweten. Als organisator van jeugdbewegingen heeft hij zijn proeven geleverd, wat ons doet veronderstellen dat de noodzakelijke hervormingen in de partij met sterke hand en zonder aanzien van personen zal doorgedreven worden. Want dat het algemeen ka der van de C.V.P. een verjongingskuur moet on dergaan is een waarheid die niet van gisteren is. Dat hierbij noodzakelijk sommige «koppen zullen vallen is even noodwendig, maar dat een verjon ging -- samen gaande met een modern uitgebouwd en door de jongeren aanvaardbaar programma «nieuwe wind in de zeilen zal blazen «brengt dan alles weer goed. Als Wilfried Martens de C.V.P. uit de ver starring Ikan brengen waarin ze wegzakt, dan ge ven wij hem de zegen. Nochtans niet zonder hem te zeggen dat hij zich geen dikke nek hoeft te maken daartoe schijnt hij nogal geneigd maar dat zijn succes afhangt van de massa C.V.P.-ers die hem niet aan zijn woorden, wel aan zijn daden zal beoordelen. Men kan moeilijk aan het gloeipunt van de aktualiteit voorbijgaan het bezoek van Nixon aan China. China een werelddeel, duizende jaren geschie denis, zevenhonderdvijftig miljoen mensen, negen en «half miljoen vierkante kilometer... Genoeg om het normaal te vinden dat dit land eindelijk zijn zetel toegewezen kreeg in de Uno, en verheugend dat door regeringshoofden getracht wordt in «kontakt te komen met de hoe dan ook vertegenwoordigers van dit onmetelijk gebied. En al boezemt de aard der bedoelingen van de groten ons maar zelden bar veel vertrou wen in (wie zal ons zeggen welke berekeningen in hun achterhoofd schuilen), toch lijkt een dia loog terzake ons heel wat nuttiger en veiliger voor de wereldvrede dan een blind opstellen van macht tegen macht. Want macht is een heel gevaarlijk ding. Ons entoesiasme om de dialoog, onze leergie rige interese voor het onmetelijk China en zijn grootse cultuur, mogen ons echter de realiteit niet uit het oog doen verliezen. Objectiviteit primeert boven het emotionele. Informatie over China is niet objectief wan neer men alleen over het verleden spreekt en niet over het Mao-regime of wanneer men de Chinese geschiedenis laat beginnen in 1949; wanneer men «het alleen heeft over de kerkvervolging en niet over de huidige positieve realisaties; wanneer men alleen het schone van het huidige regime ziet zon der te spreken over de 10 a 30 miljoen slachtoffers die gemaakt werden om het te vestigen. Het zou verkeerd zijn de ogen te sluiten voor sommige goede dingen die het Mao-regime wist te verwezenlijken op economisch en sociaal vlak. Maar het zou even verkeerd zijn aldus be kende China - kenners, onlangs teruggekeerd van een studiereis daarheen zich gaan in te beelden dat die op zichzelf goede dingen zomaar op onze maatschappij (met haar eigen eeuwenoude an dere levenswijze) kunnen getransplanteerd wor den. Ook al om een ander aspekt het kan niet weggecijferd worden dat China, net als alle an dere kommunistische staten, een diktatoriaal dwangreigime kent. (Leest verder op pagina 2) n^en Jo\Ks2 ex'\nd weekfo.

Denderklok | 1972 | | pagina 1