n ulaams en J Raadszitting Witte Donderdag 1972 GROTE WINKELSHOW Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 17 maart 1972 PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VAN 10 MAART 1972 Sl AD NINOVE O De traditionele Met extranummers - AUTOTENTOONSTELLING op de Graanmarkt en op de Burchtdam (parking stadspark). - BEZICHTIGING ZWEMKOM vanaf 18 u. tot 22 u. Drukker - Uitgever Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.35 VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De Raad is voltallig aanwezig wanneer, even na 20 u. Burgemeester Milo de zitting voor geopend verklaart en onmiddellijk het woord verleent aan dhr Waltniel, die een vraag tot twee interpellaties indiende, respectievelijk gericht tot de Schepenen Timmermans en De Riemaecker. Dhr Waltniel Mijnheer de Burgemeester, Waarde collega's, Ik heb deze interpellatie aangevraagd om een aangelegenheid aan te klagen welke mijns inziens onrechtvaardig, onbillijk en partijdig werd behan deld. Ik bedoel de subsidiëring, voor het jaar 1971, van de Koninklijke Fanfaren Voorwaarts. Vooralsnog wil ik aannemen dat een verkeerd inzicht aan de basis lag van deze verkeerde hou ding. Het antwoord van de Schepen en het gevolg dat zal gegeven worden aan mijn suggestie, zal ons daar nader over inlichten. Vooreerst de feiten. In de loop van de maand december 1970 stemt de vorige gemeenteraad de begroting voor het jaar 1971. Deze begroting voorziet van ieder der mu ziekmaatschappijen een subsidie van 20.000 Fr. zon der verdere voorwaarden. Tijdens de bespreking van de begroting 1972, in de loop der maand december 1971, stel ik de vraag waarom de toelagen voor het lopend jaar nog niet werden uitgekeerd. Mij wordt geantwoord dat de mandatering ge schiedt tijdens de laatste zitting van het schepen college. Verder geen kommentaar. Thans wordt mij ter kennis gebracht dat aan de Koninklijke Fanfa ren Voorwaarts slechts 13.000 Fr. werd toegekend. Bedoelde muziekmaatschappij werd gepenaliseerd met 7.000 Fr., omwille van een niet-deelnemen aan het muziekfestival, ingericht door de Schepen van Sport en Kuituur, op maandag 31 mei 1971, d.w.z. op maandag van Sinksenkermis. Wat uit dit alles te besluiten Wat het vormelijk gedeelte aangaat, het be treft hier de uitvoering van een begroting, waarin zonder enige beperking een toelage van 20.000 Fr. voor iedere muziekmaatschappij voorzien wordt en zulks volgens de beslissing van de gemeente raad. Het is pas ter gelegenheid van de begroting 1972 dat bepaalde regels van de subsidiëring wor den vastgelegd - een vast gedeelte en een veran derlijk 'bestanddeel - welke wij volledig goedkeu ren, doch, ik druk er op, welke voor het jaar 1971 nog niet waren bepaald. Bij nader toezicht blijkt echter dat aan een an dere muziekmaatschappij, met name de socialisti sche, een toelage van 20.000 Fr. werd toegekend voor het jaar 1971. Van waar komt dan deze afstraffing van 7.000 Fr. van de Koninklijken Fanfaren Voorwaarts En hier kom ik tot het incident van april 1971 met betrekking tot het muziekfestival op Sinksen- maandag. Op vrijdag 23 april 1971 ontvangt de Se- kretaris van de muziekmaatschappij Voorwaarts, dhr Robert Viol on, een brief gedateerd 22 april, uitgaande van Schepen Timmermans met de mede deling dat alle muziekmaatschappijen moeten deel nemen aan de feestelijkheden ingericht op Sinksen- maandag 31 mei. Het slot van deze brief luidt U gelieve mij uiterlijk tegen 30 april e.k. te willen laten weten of uwe maatschappij al dan niet aan het festival zal deelnemen Met andere woorden 30 april, dit betekent tegen de vrijdag van de vol gende week. Ik weet niet hoe het in andere maatschappijen gaat, doch in de muziekmaatschappij Voorwaarts worden dergelijke aangelegenheden besproken en beslist tijdens een bestuursvergadering. Temeer daar het hier om een bijzonder probleem ging. om dat men toch vooraf niet wist of kon weten hoeveel muzikanten met Sinksenmaandag in Ninove ver bleven, of hoeveel muzikanten, in bevestigend ge val, bereid zouden zijn de kermisgeneugten op te offeren aan de zeer geestelijke voldoening van deel te nemen aan een onverwachts uit de grond ge stampt Muziekfestival Volgt op dit schrijven een telefoongesprek tus sen Robert Violon en Schepen Timmermans, waar bij eerstgenoemde mededeelt dat het niet mogelijk is een bestuursvergadering, voorzien voor 13 mei nog in de loop van de week van 25 april tot 30 april te laten plaatsgrijpen en dat diensvolgens geen beslissing kan worden genomen vóór 30 april zoals geëist in de brief. En dan komt het zware antwoord van Schepen Timmermans In dit geval is de muziekmaat schappij Vooraarts haar subsidie kwijtwaarop het telefoongesprek op enigszins bruuske manier wordt stopgezet. Mijne Heren, reeds op 30 april 1971 besliste Schepen Timmermans alleen en eenzijdig dat de muziekmaatschappij Voorwaarts een gedeelte van haar toelage had verspeeld, omdat deze maatschap pij onmogelijk kon ingaan op eén zijner eisen, die bepaald als redelijk kan worden bestempeld. On redelijk omdat men aan een maatschappij amper vier werkende dagen geeft om de leden te raadple gen en een best uurvergadering te houden. Ik zou de vraag willen stellen Wanneer werd beslist dit Muziekfestival te organiseren en hoeveel tijd heeft Schepen Timmermans gehad om de maat schappijen uit te nodigen Onredelijk omdat men geen vier weken vóór de Kermis nog een kermisprogramma gaat vastleggen. Ik wou als volgt concluderen De beslissing om de toelage van de muziek maatschappij Voorwaarts met 7.000 Fr. te vermin deren is niet te verantwoorden - omdat ze indruist tegen de Jetter en de geest van een door de gemeenteraad genomen beslissing tijdens de bespreking van de begroting 1971; - omdat ze berust op een niet goed te praten en eenzijdige beslissing van de Schepen van Sport en Kuituur, die op 30 april 1971 nog niet kon zeggen welke verdere prestaties de maatschappij Voor waarts in 1971 zou leveren. De muziekmaatschappij Voorwaarts is steeds bereid geweest - en is het nog - om mede te werken aan de feestelijkheden en optochten ingericht door de stad of door andere organisaties. Ik geloof dat men daar in het verleden nooit over te klagen heeft gehad. Ik wil wel aannemen dat Schepen Timmer mans pas vier maand in funktie was en hier wel licht één zijner jeugdzonden heeft bedreven. Als dit zó is, dan dient de fout echter hersteld. Men heeft nog tijd tot 31 maart om de niet ongebruikte kre dieten van het begrotingsjaar aan te wenden. Moest dit echter geweigerd worden, dan zou ik tot mijn spijt het opzettelijk inzicht van partijdige benadeling moeten weerhouden en zou onze visie op dit probleem en andere moeten gewijzigd wor den. Ik heb gezegd dat het systeem van betoelaging volgens een vast gedeelte en een veranderlijk ge deelte naar de prestatie mij voldoening schenkt. Schepen De Riemaecker heeft destijds eens een be toelaging verminderd aan de katholieke muziek maatschappij wegens gebrek aan prestaties. Dit ge val ligt echter volledig anders. Het systeem kan maar goed werken vanaf het ogenblik dat de mu ziekvereniging tijdig - en dit betekent maanden vooraf - weten waaraan zich te houden. Men geeft geen kunstconcert binnen de 14 dagen. Zulks ver eist samenkomsten, ontelbare repetities enz... Waarom ook hier geen planing opgesteld en bij het jaarbegin dergelijke prestatielijst opgesteld De muziekmaatschappijen hebben hiernaar ge vraagd, doch nog geen antwoord bekomen. Ik wil besluiten met het voorstel de muziek maatschappij Voorwaarts, vóór het einde der maand, de resterende 7.000 Fr. van de haar door de gemeenteraad toegekende subsidie uit te betalen. (Leest verder op pagina 2) 7

Denderklok | 1972 | | pagina 1