^/Qa/n s NINOVE - BRUSSEL volgens sensatieberichtenDE DODENWEG! Witte Donderdag 1972 GROTE WINKELSHOW Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 24 maart 1972 De vraag van de heer Chabert Het antwoord van de Minister STAD NINOVE De traditionele Met extranummers - AUTOTENTOONSTELLING op de Graanmarkt en op de Burchtdam (parking stadspark). - BEZICHTIGING ZWEMKOM vanaf 18 u. tot 22 u. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Sinds enkele weken is de baan Ninove-Brussel in opspraak. Pers. tijdschriften, parlementairen, gemeentebesturen en allerlei verenigingen gaven en geven plots uiting aan hun bezorgdheid over de aanleg en de inrichting van deze baan. Zwarte vlaggen en protestpiakaten kwamen er ook bij te pas. Verre van ons te beweren dat al de thans ingebrachte grieven ongegrond zijn. Het verdient evenwel melding dat de huidige contestanten zich nooit bekommerden over de ja renlange schrijnende klachten van de overtalrijke pendelaars die, om den brode, dagelijks Ninove- Brussel en Brussel-Ninove moeten afleggen. Het is te gemakkelijk alles op de nek te schuiven van de diensten van het Departement van Openbare Werken om ergerlijke tekortkomingen te verdoezelen van lakse bestuurders van ge meenten, gelegen langs die baan Wij komen hier breedvoerig op terug, met konkrete feiten en met gevallen met naam en toenaam. Thans geven wij, zonder verder kommentaar, de tekst weer van de parlementaire vraag nummer 20 gesteld door de C.V.P.-volksvertegenwoordiger Chabert uit Brussel en van het antwoord verstrekt door de Minister van Openbare Werken (Kamer - Vragen en Antwoorden dd. 7.3.72), alsmede de tekst van een artikel gepubliceerd in De Bouwkroniek nummer van 11.3.72, onder de hoofding a Meer veiligheid op de Rijksweg Brussel-Ninove o. Rijksweg nr. 9 Brussel-Ninove - Veiligheids maatregelen. Ik stel vast dat de rijksweg nr. 9, Brussel-Nino- ve, die het Pajottenland in twee stukken snijdt, een ware gevaarlijke weg aan het worden is; zopas las ik in een lezersbrief aan een krant dat er in een tijdspanne van tien dagen op deze baan tien doden zouden zijn gevallen. Het verwondert mij dan ook niet dat in dit gewest en dan voornamelijk in de door deze rijksweg doorsneden gemeenten als Dil- beek, Itterbeek, Sdihepdaai, Sint-Martens-Lennik, Sint-Kwintens-Lennik en Roosdaal, door honderd twintig plaatselijke verenigingen een gezamenlijk initiatief is genomen om de betrokken openbare besturen op hun verantwoordelijkheid te wijzen. Hierbij zouden brieven zijn verstuurd zowel naar de gemeentelijke, provinciale als nationale overhe den, waarbij echter dikwijls en begrijpelijkerwijze wordt verwezen naar het Ministerie van Openbare Werken. Het zal de heer Minister wel niet onbekend zijn dat het hier een zeer druk bereden rijksweg betreft met bijna volledige lintbebouwing over een lengte van 25 km: onlangs werd er echter een zware snel weg van gemaakt door het aanbrengen van vier rijstroken over bijna de ganse lengte (uitgezonderd het stuk Schepdaal-station Dilbeek), om zo te zeg gen tot aan de voordeur van tientallen woningen. Op bepaalde plaatsen zoals te Goudveerdegem en aan het station met Trammuseum is het levensge- A. DE RIEMAECKER, Eerste Schepen. vaar lijk geworden te voet over deze verbrede baan te komen. Graag had ik van de heer Minister vernomen welke dringende maatregelen hij zou denken te ne men om hier een gunstige oplossing te geven aan dit probleem De lezersbrief waarover het geacht Lid het heeft, is mij niet ter kennis gebracht, doch het ver melden daarin dat er in een tijdspanne van tien da gen op de rijksweg nr. 9 Brussel-Ninove tien doden zouden gevallen zijn, toont wel aan dat er hier een sterke overdrijving in het spel is. Dergelijke sta tistiek konden de gezamenlijke inlichtingen van de politie en de rijkswacht, door mijn diensten inge wonnen, mij niet opleveren. Het oorzakelijk verband tussen de wegverbre- ding en de ongevallen valt ook moeilijk te leggen, aangezien de rijkswacht het oordeel uitspreekt dat de verbredingswerken een gevoelige daling van het aantal ongevallen hebben meegebracht. Van 159 ongevallen in 1970 is men in 1971 teruggevallen op 70, d.i. een vermindering met 89. Daarenboven heeft het meest spectaculaire on geval, waarbij drie kinderen het leven verloren, 'zich voorgedaan op het nog niet verbreed gedeelte te Dilbeek. Ik Iben het er met het geacht Lid echter wel over eens dat de rijksweg nr. 9 een gevaarlijke weg is, wegens het drukke verkeer en wegens de over dreven snelheid der weggebruikers. Het mag echter ook wel eens gezegd worden dat de voetgangers bij het oversteken op de meest onmogelijke onbeveiligde plaatsen niet steeds de nodige voorzichtigheid in acht nemen. Plaatsen waar meer dan tien ongevallen per jaar voorkomen, worden door mijn diensten en door de rijkswacht als «zwarte punten» beschouwd. Die zwarte punten zijn op de rijksweg nr. 9 Brussel-Ninove als volgt te localiseren Tussen km 5 en 6 te Dilbeek, met speciale vermelding van 3 zwaar gewonden op 15 oktober 1971 (de rijkswacht laat opmerken dat een groot aantal van de als zwaar gewonden opgegeven per sonen nadien overlijden, wat hier het geval is ge weest). Het betreft hier de drie kinderen waarover hierboven sprake. Op dezelfde sectie op 3 septem ber 1971 nog 1 zwaar gewonde en op 2 september 1971 nog 2 zwaar gewonden. Daarenboven nog 1 zwaar gewonde op 7 december 1971; Tussen km 9 en 10 te Itterbeek en Schep- daal, w.o. op 23 oktober 1971 1 zwaar gewonde; Tussen km 10 en 11 te Schepdaal, w.o. op 15 november 1971 1 dode (overstekende voetgan ger) en op 29 november 1971 1 zwaar gewonde; Tussen km 13 en 14 te Sint-Martens-Lennik, w.o. op 30 augustus 1971 aan km 13,750 1 dode en 1 zwaar gewonde. Ik merk op dat de meeste zware ongevallen ge beurd zijn buiten het verbreed gedeelte en voor namelijk te Dilbeek. Op dit weggedeelte, dat nog niet gemoderni seerd is, liggen er nog tramsporen in het midden van de weg. Daar ze een slipgevaar voor de wagens kunnen vormen, zal ik ze zo spoedig mogelijk laten wegnemen en het desbetreffende weggedeelte in slipviïje materialen laten uitvoeren. (Leest verder op pagina 2)

Denderklok | 1972 | | pagina 1