d e Z\" ^/QQtris AKTU EEL TJES... Bal van Schepenen De Riemaecker en De Jonghe DERDE WERELD tt TiTiriTrp wé iamte"i<Miii'rfiiiiiiii iswiiMiiiwirrr ffpi -iimri Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 14 april 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Deze week, dinsdag, werd weeral een belgisch priester uitgewezen uit Zaire. Dat is nu de vijfde sinds Nieuwjaar, De officiële reden, deze keer die man had 'het aangedurfd een agenda op te stellen voor de aanstaande Zairese bisschoppenconferentie Wat voor een land wordt het ginds toch We kregen er een staaltje van te zien langs de T.V.-reportage die daar ter plaatse in het geniep opgenomen werd door een B.R.T.-ploeg. Mensen (zowel inlanders als vreemdelingen) die bang zijn zich in bet. publiek uit te spreken over de toestand, die pessimist zijn over wat kernen gaat, en die schuw om zich heen kijken uit vrees gehoord of gezien te worden door een of andere partijfunktio- naris, met alle gevolgen vandien. Een toestand die stilaan veel gelijkenis begint te vertonen met de sistemen van achter het ijzeren gordijn. En dan horen we de socialistische staatssekre- taris Harmegnies (gelast met de problemen van ontwikkelingshulp alsjeblief) over dezelfde T.V.- antenne verklaren dat volgens hom er nog nooit zó een gevoel van veiliglheid en zekerheid heeft geheerst in dat land als de dag van vandaag. De vraag van de T.V.-reporter of het nog wel verantwoord is belgische financiële en mate riële hulp te verlenen aan zulke diktatoriale en op zaterdag 15 april 1972 te 21 uur Orkest Theo Porter's Band Zaal Roxy n Toegang 50 fr. De opbrengst wordt afgedragen aan De Stichting Dokter Hemerijckx ten bate van de melaatsen. vrijheidsfnuikende regimes wimpelt Harmegnies luchtig af met de sarkastisch herhaalde bewering dat het er nog nooit zó goed is geweest, en dat de kwestie van het sisteem een louter binnenland se aangelegenheid is waarmee wij, buitenlanders, ons niet te bemoeien hebben. Je moet maar lef hebben Maar ja, dat is nu eenmaal de socialistische logika van twee maten en twee gewichten, alnaar- gelang het in het linkse kraam past of niet. Van fanatiekers kan je trouwens moeilijk objektiviteit verwachten. Daar hebben we bevoorbeeld het drama in Vietnam, gevolg van de door Noord-Vietnam ont ketende invasie. En meteen zijn alle kommunisti- sche landen er als de kippen bij om de Amerikaan se reaktie aan de kaak te stellen. Over het moor dende Vietkong-offensief zwijgen zij in alle ta len. Wat wil je... Zo kan je ook van een Maoïst moeilijk een ob- jektieve maatschappijkritiek verwachten. Per definitie zit hij volgepropt met de ideeën van de Mao-revolutie, en de citaten uit het rode boekje dat ten andere al zijn geloofsgenoten en al de Chinezen (zowat 1/5 van het mensdom) heb ben moeten lezen en zelfs van buiten leren. Nu staan daar, eerlijk gezegd, wel enkele goede dingen in, b.v. in de hoofdstukken over solidari teit, kritiek en zelfkritiek, leiderschap enz... Maar zoek er geen vrede in of vredesgedachten, want die vind je er niet in. Het is voor 50' i mili tair en zelfs militaristisch. Citaten als deze zijn er legio in Het gewa penderhand grijpen van de macht, de regeling van de kwestie door geweld en oorlog, is de centrale taak en de hoogste vorm van Revolutie. Dit Mar- xistisch-Leninistisch principe van de revolutie is universeel geldig, voor China en voor alle andere landen (Dus ook voor Afrika en zelfs voor bij ons hier). Wie eenmaal doordrongen is van deze ideeën, kan zich nog moeilijk op objektiviteit beroepen. En nu we 't toch over Mao en konsoorten heb ben onze Ninoofse D.W.B.-knapen (die zich in hun geschriften openlijk als Maoïst bekennen) on dervindend dat hun haring op die manier niet meer braadt ibij het grote publiek, trachten het nu over een andere boeg te gooien... Bij verschillende jeugdorganisaties bieden zij zich om een voordracht ofte bespreking te komen geven over de problemen van de derde wereld en de aktie terzake van de DWB. Je kan meteen al denken wat het wordt. We izijn er echter gerust in... voor zover we ze kennen, hebben onze jeugdleiders nog verant woordelijkheidsgevoel, en lust het hun niet de hen toevertrouwde jongeren te laten volproppen met de allesbehalve objektieve Mao-ideeën. We twijlen er niet aan of ze zullen de Mao- jongens en him managers dan ook in de regen laten staan. De recente gebeurtenissen in Vietnam laten ons toe hieromtrent enkele bedenkingen te maken. In feite gaat het hier om een wereldkonflikt op beperkte schaal, aangezien de grootmachten van het kommunisme achter de Vietkong staan, terwijl de Verenigde Staten Zuid-Vietnam steunen. De ontwikkeling van de atoomwapens heeft voor gevolg dat de verliezende partij gemakkelijk een einde zou kunnen stellen aan het konflikt, met alle gevolgen die dergelijke aktie zou kunnen uit lokken. Vandaar de zogenaamde politiek van koexis- tentie. In feite een flop daar het meer en meer duidelijk wordt dat de kommunisten hun streven, om gans de wereld onder hun laars te krijgen, niet opgeven. Om dit doel te bereiken worden verschil lende middelen aangewend. In Lndo-China door mi litaire akties. Laten wij ons niet te veel illusies 'koesteren... Moest Saigon vallen dan wordt het zeer binnen kort Cambodja, Laos, Thailand. Ook in India kan men sterke pro-kommunistische stromingen waar nemen, en tevens is het zeker niet onmogelijk dat gans het Midden-Oosten en Noord-Afrika in deze invloedfeer zou komen. Blijkbaar is het kapitalisme wel een oplossing voor ons, maar laat ons 'toch even de keerzijde van de medalie belichten. Onze westerse landen moeten meer dan de helft van hun basisgrondstoffen aankopen in de on derontwikkelde landen. Deze laatsten worden hier voor maar slecht betaald met als gevolg dat zij tot geen verdere ontwikkeling komen. Het kommunis me buit deze toestand zeer handig uit. Laat ons (Leest verder op pagina 2) e«6/

Denderklok | 1972 | | pagina 1