d e zin en \/o\Ks9e A K T U E E L- TJES... Kcrnyissc xxszX Brucyhêl in het Instituut Zusters HH. Harten, Ninove Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 21 april 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. miniIll II Hi lift II ill i| llf I III I ll II ilHIIII IIIÜI BI BllilllllllllllW We hebben het in onze .kranten kunnen lezen weeral twee Belgische paters uitgewezen in Zaïre... Het aantal stijgt van week tot week. Wat zich ginder eigenlijk aan het afspelen is, leren wij best uit de getuigenissen van mensen die ter plaatse de gebeurtenissen in Kinshasa (februari maart) van nabij meemaakten. Wij willen u volgende interessante uittreksels van een autentieke brief uit Zaïre niet onthouden, (deze brief werd gepubliceerd in het wel zeer onverdachte jeugdtijdschrift Vandaag Goede vrienden, Dit briefje kan ik met iemand meegeven, dus we kunnen eens klaar en duidelijk ons gedacht zeggen. We beleven hier moeilijke en afmattende dagen. De 'vrijheid en de waarheid zijn hier dood, morsdood. Van 's morgens tot 's avonds worden de mensent hier geïndoctrineerd. En een stuk van de nachtrook nog. De heldenhulde die men hier aan de baas brengt kunt ge u niet voorstellen. Mocht ik maar één frankske krijgen per keer dat zijn naam 4- titels in de radio genoemd worden, ik zou elke dag een zeer flinke wedde hebben. Elke nieuwsuitzending 'begint met een themalied eerst de grootheid van het land en dan over de grootheid van de leider. Hij is de denker. Heel de nacht denikt hij en 's morgens komen zijn vrienden luisteren wat hij te vertellen heeft. Dat is dan wet. Iedereen moet dat blindelings volgen (zeer streng verboden zelf nog te denken Maar sinds enkele dagen is hij ook nog de gezondene van God. een ge- illumineerde en een groot theoloog. Wilt ge de nieuwsberichten beluisteren dan hoort ge eerst dat lied, dan (met een brulstem) een stuik van één van ^ijn speeches, dan de Carte Blanche Die kan 5 minuten duren, maar in de hetzeperiode tegen Kar dinaal Malula was het eens 25 minuten. Ofwel is het stoef, ofwel haatzaaierij en laster. Pers en radio en TV zijn totaal in handen van de Partij. (M.P.R. heet officieel Mouvement Populaire de la Révolu- tion. Maar de christenen onder elkaar noemen het nu Mouvement de la Persécution Religieuse). Die •mensen weten niet meer wat waarheid is. Alles wordt op een duivelse manier verwrongen en in 't kader van hun theoriën uitgelegd. Ge kunt niets terugzeggen. Een ander berichtje komt er niet door. Radikaal geweigerd. Eén voorbeeld Mgr. Tshi- bangu, Rector van de Universiteit en Hulpbisschop van Kin is met de Kardinaal mee naar Rome ver trokken. De radio zegt Hij moet onmiddellijk terugkomen en zich rechtvaardigen Hij komt terug en biedt zijn ontslag aan als rector. Dat wTordt niet aanvaard. En de radio (die het hele land be reikt) zegt Hij heeft zijn excuses aangeboden voor zijn afwezigheid. Uit betrouwbare bron weten wij nu dat zoiets een leugen is, maar wie het in 't pu bliek zegt, vliegt onmiddellijk de bak in. Iedereen (behalve een kleine minderheid par ti jrnaniakken en de profiteurs van het regime) zegt dat de grote stapelgek is van hoogmoed. (Psycho logen zeggen paranoia Iedereen zucht en on dergaat, gelaten gelijk Afrikanen kunnen zijn. de toestand. Wat zal het leger doen En iedereen past op zijn woorden want er lopen vele vetbetaalde verraders rond om u te verklikken. Men vreest hier de Sureté lijk wij onder de oorlog de Gestapo vreesden. De vorige week zijn de mensen al verschillen de keren spontaan verplicht geweest om deel te nemen aan Marches Jove uses de Soutien Ge hadt dat moeten gezien hebben. Voorop de par tijbonzen met hun dikke buik. Daarachter de men sen met een triestig gezicht. Aan ieder zijstraatje namen er enkelen de vlucht. Toen ze aan de Stade kwamen was het nog een zielig groepje. Het geval Malula. Wat heeft hij gedaan Wel ke misdaad Hij is niet op zijn buik gaan liggen voor de grote chef en heeft niet meegebruld in 't koor van loftuitingen. Integendeel hij heeft hem enkele keren de waarheid gezegd. Nog maar 1/10 van hetgeen Dom Helder Camara vertelt. Dat is een misdaad hier. II le pavera cher heeft de grote gezegd. Toen de aanvallen tegen de Kar dinaal begonnen was het opvallend hoe alle pries ters (wit en zwart) zich als één blok solidair achter de bisschop sloten. In de missen en de gebedswa ken (een ander communicatiemiddel hadden ze niet) hebben zij gezegd wat ze erover dachten, sibiliseerd. Het Woord van God kan zeer actueel zijn en snij den lijk een mes. Zo werden de christenen gesen- Zondag 13 februari. Meeting van de president Het verschrikkelijkste wat wij ooit gehoord heb ben. Onwaardig en vulgair. Hij had aan de Paus beloofd dat, als Malula hier zou weg zijn, hij over het geval zou zwijgen en dat dan na enkele wreken de Kardinaal zou kunnen terugkomen en men een akkoord zou maken. Maar al de gal die maar uitspuw/baar is, is er •daar uitgekomen. Ook tegen de paters natuurlijk. Hij heeft er ook de theologie authentiek uitgelegd wat hij over biecht en huwelijk heeft gezegd was zo brutaal en schokkend dat zelfs eenvoudige mens- kens zegden 't is slecht hetgeen hij heeft ge zegd Wat een president hier zegt op een mee ting heeft force de Loi We mogen niet meer bidden voor hem en de kardinaal niet meer ver noemen. De Jeunesse van de M.R.P. hebben als taak gekregen al de missen bij te wonen en de opruiende taal van de paters te signaleren. Ja het is hoognodig dat de situatie hier ver andert. Laat ons hopen en bidden dat het in goede zin zal zijn. Vele groeten... En dan stellen wij vast dat onze socialistische staatssekretaris Harmegnies en vice-premier Cools beste maatjes zijn met de leiders van dergelijk regime... Kommentaar totaal overbodig ZATERDAG 22 APRIL vanaf 16 u. "fraye gelegentheden„ tof gezellig genieten van kinderspelen voor de jongste leerlingen. kraampjes allerhande en volksspelen voor iedereen. Voor "soet gespeel,, zorgen orkest Vermoesen op zaterdag orkest Theo Vanderpoorfen op zondag ZONDAG 23 APRIL vanaf 15 u. spel zonder grenzen en liedjestornooien door de leerlingen van het secundair onderwijs. in de lepelaere,, en "de fonteyne,, vindt u spijzen en dranken En als u weet dat de "lustige zangers,, van 't Klieske komen (zondag 19u30) dan wilt u er ook bij zijn e^6/ if

Denderklok | 1972 | | pagina 1