e ez\n HET VERSCHIL A K T U E E L- T J ES... mnove Turnfeeest GROOT ;$t\ Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 5 mei 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.35 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In zijn redevoering ter gelegenheid van 1 mei te Antwerpen, bereed Kameraad Jos Van Eynde zijn stokpaard, in casu de bewering dat de Socia listen, en zij alleen, de enige coherente politieke partij in dit land zou zijn, omdat ze niet gehinderd wordt door taal- en gemeenschapsproblemen en derhalve ook de enige in staat het nationaal beleid - lees de regering - in handen te nemen om de toekomst van. dit kleine land te redden. Dat de B.S.P.-leiding inderdaad geen taal- of gemeenschapsproblemen heeft, of wil hebben, we ten we jammer genoeg nu al lang. Sinds het eerste uur van hun bestaan hebben de Vlaamse socios, uit noodzaak des geldelijken gebods, steeds de slip pen van de Walen moeten dragen en tot op heden ■moeten ze dat nog altijd. De jongere generaties socialisten zijn echter niet bereid deze slipdragerij over te nemen, wat wel blijkt uit de reacties tegen de groep Van Eynde-Major; reacties die, op bevel van de Walen, brutaal de bop werden ingedrukt. De feiten in verband met het geval Simonet en enkele andere wijzen er echter op dat deze reactie ver van dood is, maar zich integendeel langzaam maar zeker aan het uitbreiden is, zodat mag ver wacht dat, eenmaal de ouderen van de baan, de jonge socialisten hun eigen - federalistische - gang zullen gaan. Net als in andere partijen voelen deze jonge ren wel dat het zwaartepunt der politieke macht in dit land zich traag maar zeker van het zuiden naar het noorden verplaatst en dat de tijd niet meer zo ver af is dat Wallonië als een ballast aan het Vlaamse been zal hangen. Ze voelen ook wel dat hun toekomst niet langer kan gebonden blijven aan de persoonlijke ambities van enkele verbur gerlijkte en op prebenden verslingerde ouderlin gen. De leeftijdsgrens, zoals die bij de C.V.P. on genadig wordt toegepast, is onbekend bij de B.S.P. om de eenvoudige reden dat ze over weinig of geen politiek gevormde kaders beschikt om de aflossing te verwezenlijken. In tegenstelling dan tot de CVP die over genoeg bekwame en gevormde jongere politiekers beschikt die zo van de ene tot de andere dag in de regering kunnen treden of er de leiding kunnen van nemen zonder merkwaardige verande ringen in het nationaal beleid. En dat heeft zijn gewicht, geloof ons maar. Verder zijn de CVP en de PSC toch ook de enige partij die zich de weelde kan veroorloven jongeren als Wilfried Martens en Nothomb als par tijvoorzitters te kiezen, terwijl de B.S.P. het moet houden met een versleten man voor Vlaanderen en een onmogelijke Walekop voor de franstaligen. In zijn hoger genoemde toespraak deed Kame raad-Volksvertegenwoordiger - Staatsminister Van Eynde weer een oproep tot de vorming van een Front der Progressisten, dit uit het oude brein ge sproten dode kind van Kameraad Collard. Als Van Eynde nog altijd gelooft aan Sinterklaas en niet beseft dat die progressist ische haring bij ons niet braadt, wordt het hoog tijd voor hem aan een wel verdiende rust te denken. Er is nog iets meer. Als hij, wat we weten graag doet, en zich zelf voor de TV heeft horen spreken, dan moet hij kort daarop toch ook ge hoord hebben dat Kameraad Vice-Premier Cools, niet de eerste de beste, zich te Luik openlijk voor federalisme uitsprak, wat zijn volkomen recht is, alhoewel wij ons dan afvragen waar die roerende eensgezindheid in de enige coherente politieke partij dan wel mag blijven. Want voor onze sim pele geest is het toch een beetje veel. Collard droomde van een Front der Progressis ten, co-voorzitter der B.S.P. Leburton is unitarist of revolutionair als 't past, Cools is te Luik fede ralist en te Brussel unitarist. Simonet is Brusselaar en socio-economico-kapitalist en Jef Van Eynde, de grote man van het Vlaams socialisme is... Ja, wat is hij eigenlijk Wat zegden we hierboven over slipdragers Wij beweren niet dat in eigen rangen alles opperbest gaat, dat er geen wrijvingen bestaan tussen oud en jong, tussen de progressisten en con servatieven. Maar de C.V.P. heeft altijd de moed gehad haar geschillen bloot te leggen, ze vrij en openlijk te bespreken, er de nodige lessen uit te ■halen en er naar te handelen ook. Kijk maar naar het laatste C.V.P.-Congres waar een uit een meer derheid van ouderen en rijpe aanwezigen een jon gere mei 83der stemmen tot partijvoorzitter ver koos. En stel daar tegenover de houding van een Jef Van Eynde, die op het laaste Congres der Vlaamse B.S.P. de jonge oppositie eenvoudig de vergadering buiten brulde. Waarmede wij alleen maar willen zeggen dat die zogenaamde coherente partij alleen maar coherent blijft omdat ze de middelen van achter het ijzeren gordijn gebruiikt zwijgen en doen wat we zeggen of... de politieke dood. Naar wij uit het verslag van de jongste ge meenteraadszitting konden opmaken, heeft men(?) nog eens een pogingske gedaan om Mao langs een achterdeurke in de Ninoofse Jeugdraad te helpen. Wij hebben er ook uit geleerd dat de DWB (derdewereldbeweging) het geweer (figuurlijk en letterlijk) nogal eens van schouder verwisselt, maar het zeker nog niet neerlegt. Nu maar eens onder een andere naam probe ren, nl. de kommunistische - Leninistische - Mar xistische jeugd Wat dit Marxisme-Leninisme nu precies inhoudt, leren we best uit de geschriften van de promotors zelf. In de Pravda (Moskou) van 14 januari 1972 (een heel recent nummer dus) verscheen een ar tikel over de atheïstische opvoeding (Leest verder op pagina 2) in het kader van het Eeuwfeest, door de leerlingen gegeven onder de leiding van de heren G. Daelman, J. Baeyens en F. De Sutter, leraars L.O., op ZONDAG 7 MEI 1972 te 1430 uur, op de speelplaats van het college. Gezinskaart 50 F. Steunkaart 20 F. e *6/

Denderklok | 1972 | | pagina 1