&n ol 'Qqitis eZind wee^A, Q<y Turnfeest 4t°KKrosCOU#SS' mnowe A K T U E E L- TJ ES... Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 12 mei 1972 OP HET SI NT-ALOYSIUSCOLLEGE Dru'kker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOYE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Mensen die nooit een feestkleed aantrekken gaan ten onder lazen we bovenaan het program ma van het gymnastiekfeest van het Sint-Aloysius- oollege. Het jubileumjaar van het college gaf aan Ni- nove en omgeving de kans een blik te werpen op de uitgebreide garderobe waarin de T.V-mis, het jubileumconcert, de academische zitting, het ge denkboek, de socio-culturele dag door en voor de leerlingen en nu het turnfeest zoveel feestklederen waren waarvan het brokaat met geduldige liefde werd geweven en de sniit met zoveel bekoorlijkheid werd gesneden dat de schoonheid van de instel ling en de mens er slechts door geaccentueerd werd. 7 mei, een zonnige zondag, ongeveer driedui zend toeschouwers. Het rumoer viel stil toen dui zend leerlingen in kraaknette uniformen de speel plaats opmarcheerden voorafgegaan door de jeugd- fanfare udt Sint-Lievens-Houtem. Indrukwekkend hoe de rijen zich ontplooiden, 'zich zonder moeite lijnden en hoe deze leerlingen in de speelsheid van hun jeugd getuigenis aflegden van hun groei naar de ernst van de mannelijkheid. Duidelijk gelukkig stond de Principaal op het podium om ouders en sympathisanten te verwel komen. Opvallend hoe hij zijn fierheid over zijn leerlingen liet blijken Moge de lenigheid van uw gebaar de zichtbare uitdrukking zijn van de soepelheid van uw wil, van uw zorg voor tucht en levensorde Tracht door taal, daad en voor beeld uw leven uit te bouwen tot schone mensen; -wil met de levende piramiden het beeld vormen van een onberispelijke levenshouding en van waar dering waardoor honderd jaar opvoedingswerk in het reliëf geplaatst wordt... Het zou onbegonnen werk zijn al de vlot op eenvolgende oefeningen in haar sierlijkheid en dy namisch bewegen in dit kort verslag volledig uit te borstelen. Heel lief was het choreografisch spel van de kleuters onluikende vergeet-mij-nietjes In de sympathiserende glimlach van de toeschouwers za gen we heel even de monkel van de oude Guido Gezelle Ik ben een iblomme, en doe des morgens open, des avonds toe mijn blad... Allen mochten we weeral zien en beleven hoe de mooiste bloem het kind is, hoe zouden wij het-kunnen-vergeten. Als één grote zonnebloem bloeide het turnfeest open gedreven op een heerlijke muzikale omlijs ting; dynamisch bewegen op Cherry Pink en de witte appelbloesem, zelfs op moderne westernfilm- muziek Niemand der aanwezigen was gekomen om de perfectie in afwerking te zien, collegeleer lingen zijn immers geen gedrilde circusartiesten, maar toch waren menigen verrast door het vloeiend geheel van lenigheid en ritmiek samengebundeld in een honderdvoudige harmonische beweging. Sensatie kwam er zelfs toen de keurgymnasten met hun sprongen even een stilte schiepen onder de duizenden aanwezigen. Als slot kwam de apotheose met vierhonderd leerlingen in slotformatie en de gedurfde eindpira- mide. De wolk applaus die openbarstte was het getuigenis van de waardering en dank van het publiek. Het turnfeest was geslaagd, was een feest kleed in het jubeljaar. Om dit te bondig verslag te besluiten onze fe licitaties aan de leraars lichamelijke opvoeding Guy Daelman, Frank De Sutter en Jean Baeyens, om de degelijke keuze van oefeningen, om hun de gelijke organisatorische inizet en vooral om de opvallende bevelvoering, die miniem was, dus nooit stoorde, en die nooit schreeuwerig militaristisch klonk. Gelukkig de school waar de leraar zijn leer lingen aanspreekt en beveelt met vrienden Kulturele Revolutie ...begrip dat ons overgewaaid kwam uit China (dus IN en dat in deze tijd nogal eens door goedmenende oratoren als magische formule wordt gebruikt. Daarom precies is het goed even onder de lou- /pe te nemen wat die kulturele revolutie in China eigenlijk was en betekende. Het officieel doel van de kulturele revolutie, gelijk het voorgesteld werd door de leiding van de kommunistische partij, klonk goed en schoon. De bedoeling was, volgens Peking, een toenadering te bereiken tussen handenarbeid en geestesarbeid. Er werd geëist dat de kaders, partijleden, ingenieurs en leiders, professoren en direkteurs, handenarbeid zouden doen om aldus te begrijpen wat zij opleg gen aan anderen en dat werk ook een beetje te beleven. Er werd gewenst dat de werklieden meer zouden geëerbiedigd worden, want die hebben ook hun verstand, hun ideeën; die hebben ook hun bijdrage, die moet aan bod komen in de leiding van het land. Dit was het Leitmotiv officieel... Was het ook de ware bedoeling Of was het eerder een sympathieke slogan op spandoek, die de massa's moest mobilizeren voor de andere bedoelingen van de initiatiefnemers Het initiatief van de kulturele revolutie kwam echter niet van het volk maar wel van de rege ring. Op zekere morgen, nL 1 juni 1966, om 5 u. 's morgens, sprak de publieke radio in alle steden van China om de studenten van de middelbare scholen op te roepen om tegen 7 u. op school te zijn. Als ze daar aankwamen, dan stonden de le raars en leraressen al op een rijtje langs de muur. Er was op de koer van de school een aktieteam dat uit een andere stad kwam. Die gaven instrukties met een gramafoonplaat. Op die gramafoonplaat spraken o.a. Lin Piao, de vrouw van Mao Tse-Toeng en nog verschillende anderen. Er werd gezegd dat men van de studenten verwachtte dat ze de leraars, de leraressen en de direktie zou bekritiseren en hun straffen voor hun misdaden en misbruiken. De studenten kregen ook de toelating om physieke en lichamelijke sankties te treffen en toe te passen. Het onderwijzend personeel moest ten minste ook met de handen arbeiden, physieke arbeid leveren •in de school, zoals gangen poetsen, de koer schoon maken en ruiten wassen. Enkele dagen later werd aan de studenten en studentinnen van de middelbare school gezegd Jongens en meisjes, jullie krijgen allemaal één jaar vakantie, op voorwaarde dat jullie naar Peking komen om daar te manifesteren voor de kulturele revolutie Al deze jongens en meisjes kregen een armband en voedselbonnetjes, om onderweg te eten Ze kregen de toelating om alle autobussen, camions en treinen op te eisen voor hun vervoer. Zij zijn met miljoenen vanuit heel China naar het feeërieke Peking getrokken. In Peking hebben ze grote kleur rijke manifestaties op touw gezet. Wat wij, hier in Europa, van de kulturele revolutie vernomen heb ben in onize internationale 'berichtgeving, betrof veelal hoofdzakelijk die manifestaties van die RodeWachter van die voorlopig uitbundig gelukkige jongens en meisjes in Peking. (Leest verder op pagina 2)

Denderklok | 1972 | | pagina 1