e 6U/rT" °'Qatns Bn WIE DURFT? VAN 26 MEI 1972 Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 2 juni 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Niettegenstaande de druk door de Regering uitgeoefend op banken en parastatale instellingen, zijn de Staatsleningen die enkele dagen geleden werden afgesloten, verre van een succes te noemen. In petto werd zo iets van een 40 miljard verwacht, maar in feite kwam er slechts 19 miljard aan nieu we insdhrijvingen binnen, alles inbegrepen. Hoe veel daarvan van de gewone spaarder komt is niet nader te zeggen, wel is het bewdjs geleverd dat weinigen nog geneigd zijn hun centjes aan vadertje Staat toe te vertrouwen omdat er een gegrond wan trouwen heerst tegenover de dolle uitgaven die gedaan werden of in het vooruitzicht worden ge steld. In hoe verre dit publiek wantrouwen het ge volg is van de verwittiging van Minister Vlerick, die op een C.V.P.-etentje in Kortrijk openbaar ver klaarde dat de toestand van de schatkist dra matisch is en dat, wordt er niet vlug en ernstig ingegrepen, nieuwe belastingen onvermijdelijk zijn weten we niet. Wel weten we dat Premier Eys- ikens de noodzaak voelde direct op deze alarmkreet te reageren door de woorden van zijn Minister van Financies als humoristisch te bestempelen. Maar we weten ook dat Premier Eyskens, hoe uit geslapen politieker hij ook is en hoe ernstig over het algemeen zijn woorden worden opgevat, dit maal niet wordt geloofd. Het feit is dat de woorden van Minister Vle rick in brede kringen instemming vonden en zon der voorbehoud werden aanvaard als de waarheid. Als humorist kennen wij dihr. Vlerick niet, ook niet als iemand die te ver in 's Heren Wijngaard gaat dwalen. Afgaande op wat hij totnogtoe als Staats secretaris en Minister presteerde weten we zeker dat hij een nuchter en zakelijk man is, geen blad voor de mond neemt, zijn verantwoordelijkheid durft nemen en er naar handelt ook. Als Minister Vlerick zegt dat de toestand dra matisch is, dan is hij het ook en geloven we hem zonder meer. Omdat (hij de waarheid spreekt. Het is niet nodig Professor in Wiskunde of Staatseco nomie te zijn om te Ibegrijpen dat, als tegen het advies in van de Commissie van Prij zenregeling, radio en t.v., posttarieven, het brood en waarschijn lijk binnen kort ook de telefoon prij zen de hoogte ingaan, alle andere diensten en producten moeten volgen, zodat de regering voor het dilemma staat ofwel nieuwe (belastingen in te voeren, ofwel dras tisch in de uitgaven te snoeien. Traditiegetrouw zal alles wel op nieuwe verhoogde belastingen afdraai en, naar het gekende aloude recept een lichte verhoging der onrechtstreekse (belastingen, zoals taksen op sigaretten, bier, (benzine enz... om de indruk te verwekken dat ook werknemers hun deel van de lasten dragen. Maar het zwaarste pak zal zoals altijd weer op de rug terecht komen van mid denstanders, vrdje beroepen, werkgevers en natuur lijk de venootschappen, Ihet zogezegde kapitaal. Meer dan ooit rijst nochtans de vraag of niet het maximum aan belastingen werd bereikt met als gevolg dat elk privé-initiatief zich gaat onttrek ken omdat een zaak, hoe goed en voorbeeldig ge leid ook, niet meer renderend kan zijn. Voor ons part is de kip met de gouden eieren uitgelegd. Getrouw aan haar programma is de B.S.P. een uitgesproken vijand van elke privé-zaak gebleven en ziet ze het heil van de werknemers in zo ver mogelijk doorgedreven nationalisatie van alle grote distributiebedrijven of openbare diensten. Bespa ringen of budgetair evenwicht bestaan voor de so cialisten eenvoudig niet. Toch blijft het een actuele vraag of deze partij, nu ze sinds langs als volwaar dige partij het landsbeleid deelt en derhalve goed op de hoogte is van onze betalingsmogelijkheden, nog langer haar stugge standpunt kan handhaven en dit niet moet herzien. Een strekking in deze zin is wel merkbaar, het volstaat zich de wrijvingen te herinneren tussen de groep Simonet-Cools, aan hangers van een modem socialisme, en de onver- zoenlijken van de clan De Bunne. Voor de B.S.P. moet het toch ook .klaar <zijn dat de belangen van de werknemers niet gediend zijn met voortdurende aanpassingen van de lonen aan de index. Anderzijds bestaan er in België toestanden die nauwelijks denkbaar zijn. Denken we maar aan de miljarden die weggegooid werden om niet leefbare industrieën in leven te houden, aan het onverkwik kelijke spektakel van de Rijksdienst voor Ziekte verzekering waar een miljarden tekort bestaat, de Spoorwegen die slechts mits Staatshulp hun bilan effen krijgen, zonder te spreken van onze nationale Sabena waar, zuiver om het prestige, met miljar den wordt gespeeld. Het was onzin Staatstussen- komst te verlenen aan deze maatschappij, altijd met deficiet werkende, om de aankoop te financie ren van twee super-Boeings waarvan nu blijkt dat één nooit een reis met volle vracht heeft gedaan, terwijl het andere, na als luchtdoper gediend te hebben, nu aan Zaïre werd verhuurd. In welke voorwaarden weten we niet, maar het zou ons geen zier verwonderen als hier niet weer de ontwik kelingshulp werd misbruikt. Dat er voor werkgelegenheid, liefst zo dicht mogelijk bij huis, moet gezorgd weten we even goed als om het even wie. Maar niet tot elke prijs, niet bepaalde streken bevoordeligen omdat precies in deze streken de B.S.P., politiek gesproken, de sterkste is. En zo komen we terug bij onze vraag wie durft Welke partij zal de moed hebben om, open- li jk en zonder omwegen, de bevolking een juiste toestand voor te leggen, werknemers en werkgevers te doen begrijpen dat de tering naar de nering moet geschikt, dat we hier dn België boven onze stand leven en dat, willen we het goed blijven hebben, inkomsten en uitgaven moeten overeenstemmen. Het is tijd dat de regeringspartners zich gaan (bezinnen en maatregelen nemen die wel hun popu lariteit d.i. veel stemmen kan kosten, maar uitein delijk toch vruchten zullen afwerpen. Want de ge wone man is wijs genoeg om te 'beseffen dat het om izijn eigen geluk 'gaat. Te 20 u. verklaart Burgemeester Milo de zitting voor geopend. Alle raadsleden zijn aanwezig, evenals vijf toe hoorders en vier persmensen. Dhr Waltniel - Vooraf wil ik hier toch een vraag richten tot dhr Schepen van Financies, in verband met de toepassing van het taksreglement op de reklameborden. Wat is hier eigenlijk het be lastbaar voorwerp Mij werd verteld dat zelfs reklameborden voor Zegels Valois en dergelijke door de politiediensten werden opgetekend zodat sommige handelaars deze reklameaffiches reeds hebben verwijderd uit hun uit hun uitstalraam Ik héb de indruk dat de politie niet goed weet hoe of wat gedaan met dit nieuwe taksreglement. Dhr Coppens - Het ware wenselijk Mr Walt niel mij hierover schriftelijk om uitleg te vragen. Dhr Waltniel - Maar Mr de Schepen, ik heb U hierover reeds uitleg gevraagd tijdens de sectiever gadering acht dagen geleden. Dhr Burgemeester - Allez Mr de Schepen, pak uw taksreglement. Dhr Coppens - Ik heb het niet bij. Dhr Burgemeester - In elk geval vallen de re klameaffiches van Zegels Valois zeker niet onder toepassing van dit taksreglement. Dhr De Riemaecker - Maar dat slaat niet op dergelijke affiches. Dhr Waltniel - De grote reklameborden zijn hier toch bedoeld geweest Dhr De Riemaecker - Maar natuurlijk. Dhr Waltniel - Zo had ik het toch ook begre pen. Dhr De Riemaecker - Welke onderrichtingen werden er aan de Politie gegeven Dhr Burgemeester - De Politie heeft het regle ment ontvangen maar sommige agenten passen het op de letter toe. Zij zouden best uitleg vragen als er ergens twijfel bestaat. Dhr De Riemaecker - Welke mondelinge of schriftelijke onderrichtingen werden er aan de po litieagenten gegeven Dhr Coppens - Zij hebben het taksreglement ontvangen. Dhr De Riemaecker - Dat is niet voldoende, w ant niet alle agenten zullen de tekst begrijpen, sommigen kunnen zelfs het verkeer nog niet re gelen. Dhr Coppens - Als ze nog niet slim genoeg zijn om de tekst van het reglement te begrijpen, hoe zullen ze dan de eventueel toegevoegde toepassings modaliteiten verstaan Dhr Secretaris - Met de adj.-Politiecommissaris en dhr Duym ben ik samen gekomen om de wijze van toepassing van dit taksreglement te bespreken. Er werd gezegd dat eventuele moeilijkheden bij (Leest verder op pagina 2) d w Raadszitting

Denderklok | 1972 | | pagina 1