k 1-ist 5n uiQams efl St St.-Aloqsius- FEESTEN \j itiftove Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 9 juni 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 HHH Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. H Wij hebben het in onze aktueeltjes reeds meer dan eens gehad over het woordje progressief en het misbruik dat er nogal eens van gemaakt wordt. In een zopas verschenen nummer van «Europa één» (het blad voor de Europeanen uit het Neder lands taalgebied) vonden we - van de hand van W. Kunnen - enkele beschouwingen (een soort be zinning) rondom dat modewoordje progressief Goed gezien, vinden wij, bij zover wij onze lezers de lektuur ervan niet willen onthouden... Maar wat wordt het woord progressief (misbruikt MISBRUIK Roekeloze predikers van geweld en beoefenaars van een onverantwoord radikalisme stellen het zo alsof revolutie, geweld en het teruggrijpen naar de knots een toppunt zou zijn van progressisme. Wij vragen ons in geweten af wat dan wel regres siever is dan terreur, geweld, afpersing en moord Anderen zetten zelfs de meest elementaire eer bied voor het leven op de helling... en verslijten ons voor konservatieve achterblijvers omdat wij het nog steeds blijven opnemen tegen de doodstraf en vóór ihet beschermen van alle leven, vooral dan dat van zwakkeren, hulpbehoevenden, omnondigen en ongeborenen, die men in een duister verleden - en heden - straffeloos kon laten verkommeren of in alle stilte kon doodknijpen. Het schijnt zelfs bijzonder achterlijk en oud modisch er een greintje eergevoel op na te houden, eerbied te hebben voor een graf, voor een gegeven woord of plichtsbesef. Kieskeurigheid en stijl zijn blijkbaar niet in en 'hoffelijikheid hoort blijkbaar niet thuis in het profiel dat bepaalde progressieven er op na houden. Hoe agressiever, hoe beter, brutaliteit en Slordigheid in houding, woord en gebaar, soms zelfs baardige boosaardigheid, hoort bij de progres sieve romantiek. LOS VAN DE SLOGAN Er bestaat dus een verschil van mening - me ning - of minstens een misverstand over wat wél en wat niet progressief is. Het nieuwe hoeft niet eens beter te znjn en het oude hoeft niet eens ver ouderd te zijn alles moet veranderen Men wil alles overdoen Gezond verstand, volkswijsheid en ervaring worden doodgeverfd als folklore Nee, het is duidelijk dat het begrip verbe lering en voor uitgang er voor velen niet meer in zit. Dat het nieuwe helemaal niet zo nieuw is en terugkeer naar gemakzucht, onbeheerst oerinstinct en kuddegeest toch moeilijk een stap vooruit kunnen heten? Spielt keine Rolle Progressisme is voor velen een slogan gewor den in de handen van ideologen, subversieve mani pulatoren en nuttige idioten. Het is zo verleidelijk de ingewikkelde en onoverzichtelijke realiteit, de ikonkrete kompleksiteit van situaties en spanningen weg te wuiven en te vervangen door het simplicis- me van een of andere ideologie. Quoi de plus simple De eerste de beste idioot kan doorgaans mee of wordt gesust door het meest wetenschappelijk systeem om onwetenschappelijk en/of onzindelijk te denken. Praktijk en geschiedenis leren ons eeuw na eeuw en dag na dag hoe onbruikbaar bepaalde theorieën zijn en hoe gevaarlijk het is het abstrak- te in de plaats te stellen van het konkrete. Maar dat is voor politiek en commerciële manipulatoren onbelangrijk. Voor hen heiligt het doel de mid delen en komt het erop aan de slogan te vin den die het doet. Het erge daarbij is dat weten schap het nog steeds moet afleggen voor pseudo- wetenschap, ervaring voor experiment, gezond ver stand voor verdwazing, enz... Wie het tegen de slogan wil opnemen moet de anti-slogan vinden - hoe paradoxaal ger te besehermen tegen bezits- of machtswellust van diegenen die het voor het zeggen hebben, te gen de almacht van de staat of de pletwals van een groeiende burokratie, technjokratie of partito- ikratie. Wij geloven dat het goed en progressief is pa radij sbelo vers te ontmaskeren en te leren leven met mensen, die maar mensen zijn, en in een wer kelijkheid die helaas niet altijd zo mooi is. Wij geloven dat progressisme een streven moet zijn naar wijsheid en mild humanisme. Het opfokken van nijd en afgunst, van onlust en onrust, is al te duidelijk in het belang van diegenen wier gier- honger op wat anders gericht is dan op ons geluk, op vrede, gerechtigheid of vooruitgang. Er gaat van het Deutsehiand über alles van alle macht aan de arbeiders strijd te gen de grondspekuianten enz. een mystieke be- ÏOH I A A R koring uit Men hoeft er niet eens over te pieke- 1,1 ren welk kind men met het badwater weggooit Het is zo gemakkelijk te fulmineren tegen de jo den, tegen de zwarten, tegen de chinezen, tegen de walen, tegen the happy few of tegen het parlement PROGRESSIEVE BEZINNING ij beschouwen het als onze progressieve plicht ons te 'bezinnen over wat wel en wat niet progressief is Wij geloven progressief te zijn als wij oplkomen voor het behoud van water, lucht en landschap, voor stijl en goede manieren en voor de droom van de kleine man om uit zijn kleinheid te ontsnappen. Wij geloven dat het progressief is na de strijd om de boterham en het levenspeil op te komen voor fisieke en mentale hygiëne en le vensstijl. Wij geloven dat een stap neerwaarts of achteruit als regressief moet worden gebrandmerkt. Wij geloven dat het progressief is de arme man een kans te laten om rijik te worden. Progressief is het de vrijheid, have en goed en leven van de bur- IN ONS COLLEGE TE NINOVE zaterdag 24 en zondag 25 juni vanaf 19 uur ALLES in eeuwfeeststijl WELKOM!!? K7ind we6^/, A K T U E E L- TJES..

Denderklok | 1972 | | pagina 1