NINOVE TERUG BIJ OUDENAARDE HU Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 30 juni 1972 WETSVOORSTEL Toelichting Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. tot wijziging vnn de wet van 10 oktober 1967 hou dende het Gerechtelijk Wetboek, met het oog op de aanhechting van het kanton Ninove bij het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde. Dit wetsvoorstel wijzigt de nrs 14 en 16 van arti kel 4 van het Bijvoegsel bij het Gerechtelijk Wet boek m.b.t. de gebiedsomschrijving en de zetel van hoven en rechtbanken, ten einde het kanton Ni nove dat krachtens de huidige wetgeving deel uit maakt van het gerechtelijk arrondissement Dender- monde over te hevelen naar het gerechtelijk arron dissement Oudenaarde, waartoe het vroeger be hoorde. Het in de Senaat ingediende wetsontwerp hou dende het Gerechtelijk Wetboek voorzag het be houd van het kanton Ninove in het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde (zie stuk van de Se naat, nr 60 van 10 december 1963, bLz. 390). Zulks was de oorspronkelijke zienswijze van de Koninklijke-Commissaris voor de gerechtelijke her vorming en van de Regering. Zij was het resultaat van de grondige en langdu rige voorbereiding die dit belangrijk wetsontwerp had gekend en stoelde op de bevoegde adviezen van de magistratuur. Het oorspronkelijk wetsontwerp had voor het op maken van de nieuwe kaart van de gerechtelijke kantons rekening gehouden met de volgende cri teria - criteria inzake volstrekte bevoegdheid; - demografische en sociale factoren; - economische factoren. De procureur-generaal bij het Hof van beroep te Gent en hogere magistraten verleenden hun mede werking aan de studie van de gebiedsomschrijving (blz. 359 van het hogervermeld Senaatsdocument n' 60 van 1963-1964). Bij bespreking van dit wetsontwerp in de Com missie voor de Justitie werd het kanton Ninove overgeheveld naar het gerechtelijk arrondissement Dendermonde, zonder dat hieromtrent de minste verrechtvaardiging werd gegeven (blz. 283 van het Stuk van de Kamer, nr 59/49 van 1965-1966). Bij de openbare bespreking van het wetsontwerp werden door de Regering geen amendementen meer aanvaard onder de belofte dat latere amendering bij middel van wetsvoorstellen of wetsontwerpen mogelijk zou zijn. Rekening houdende met alle elementen inzake demografie, sociale organisatie, nijverheid, handel en (maatschappelijke omgangsvormen werd in het oorspronkelijk ontwerp beslist het kanton Ninove te handhaven in het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde. Inderdaad heeft Ninove geen contact met Dender monde, zijn de verbindingen tussen deze steden uiterst moeilijk en behoort het kanton Ninove sinds talioze jaren tot het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde. Te Ninove wenst niemand de aanhech ting bij Dendermonde. In 1969 werd door de bevoegde instanties en ver tegenwoordigers van de gemeenten van het kanton Ninove stelling genomen ten voordele van de terug keer van het kanton Ninove naar het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde, om aldus het feitelijk status-quo te behouden. De gemeenteraden van Meerbeke, Nederhasselt, Denderleeuw, Appelterre-Eichem en Denderwinde- ke stemden hieromtrent moties. De voornaamste nijveraars en beoefenaars van vrije beroepen ondertekenden petities terwijl al de in het kanton verblijvende notarissen en gerechts deurwaarders eveneens de terugkeer naar het kan ton Ninove tot het arrondissement Oudenaarde vroegen. Ook de deken van Ninove legde namens de geestelijkheid van het kanton een verklaring in die zin af. Ook de in het kanton verblijvende vertegenwoor digers vim de balie dringen aan op de terugkeer van het kanton Ninove naar het gerechtelijk arron dissement Oudenaarde. Aangezien de beoogde hervorming beantwoordt aan de in het oorspronkelijk ontwerp genomen be slissing en gelet op de grondige voorbereiding van dit ontwerp, past het tegemoet te komen aan de door de bevolking, de magistratuur, de balie en de verantwoordelijken vurig gekoesterde wens. Huidige toestand sedert de overheveling van het kanton Ninove naar het arrondissement Dender monde dd. 1 november 1970. 1. Toestand in de rechtbank te Dendermonde A. P e n a a 1 Het parket te Dendermonde is overbelast en kan het aantal zaken dat door Ninove wordt aange bracht niet verwerken. Gevolgen Duizenden brieven blijven onbeantwoord; zware schadeloosstellingen blijven achter; verzekeringen wachten op de uitslag van het penaal onderzoek •voor het vaststellen der verantwoordelijkheden. Mogelijk gevaar voor verjaring van de publieke vordering. Benadeelden, die niet zeer vermogend zijn, gera ken niet tijdig schadeloos gesteld. De ziekenfond sen wachten met uitbetalen wanneer ze vernemen dat er rechterlijke betwisting is. De onderzoeken lopen niet meer vlot met als ge volg soms te lange preventieve aanhouding van gedetineerden. Overbelasting van de correctionele kamers. De meeste kamers zetelen 's voor- en 's namiddags. B. B u r g e r 1 i j k In de burgerlijke rechtbanken heerst dezelfde toe stand als in de correctionele kamers. Men zetelt er 's voor- en 's namiddags. Nochtans kan men bij de inleiding van de zaak bij de inleidingskamer geen vonnis bekomen. De inleidingskamer dient uitslui tend om de massa inleidingen ofwel naar de rol of wel naar andere kamers te verwijzen. Men heeft dus niet de gelegenheid om een dringende zaak bij de inleiding te behandelen. De schadelijkste gevolgen daarvan zijn speciaal te constateren in de familiale zaken. Vele familiale zaken beginnen met het laten treffen van voorlopi ge maatregelen, vooral met het oog op de belangen van de minderjarige kinderen en van gezinnen, waar tijdelijke moeilijkheden voorkomen. De voorzitter van de rechtbank moet dergelijke zaken "behandelen hetzij in kortgeding, hetzij in het kader van de procedure voorgeschreven door arti kel 221 van het Burgerlijk Wetboek. Deze procedu res worden zeer dikwijls gebruikt in gevallen waar er ernstige kans op verzoening bestaat, zodat de voorzitter er de nodige tijd moet kunnen aan be steden om de partijen de gevolgen van een gebeur lijke volgende echtscheidingsprocedure voor ogen te houden. De magistraten van Dendermonde kunnen het on mogelijk volhouden en zijn verplicht tot abnormale prestaties; bij voorbeeld een zelfde rechter fungeert als enige rechter in de correctionele kamer, als be slagrechter en voorzitter van de kamer voor koste loze rechtsbijstand. Het duurt verscheidene maan den vooraleer een burgerlijke zaak door de recht bank kan behandeld worden. 2. Toestand in de rechtbank te Oudenaarde Oudenaarde was ingericht en had een gerechtelij ke apparatuur voor het benandelen van de belangen der rechtsonderhorigen van het kanton Ninove en van drie belangrijke gemeenten van het kanton Herzele, namelijk Erembodegem, Haaltent en Wel le, die overgeheveld zijn naar Dendermonde (49.020 rechtsonderhorigen W at van het kanton Kruishoutem van Gent naar Oudenaarde gekomen is, zijn landelijke gemeenten. Die apparatuur is nog versterkt, er zijn te Oude naarde op dit ogenblik een voorzitter, twee onder voorzitters en zeven rechters, daar waar er vroeger •een voorzitter, een ondervoorzitter en vijf rechters waren. De huidige rechters zijn ontlast van de koophan- delszaken, vermits een afzonderlijke rechtbank van koophandel werd opgericht; zij zijn bovendien ont last van sommige zaken, die nu behoren tot de be voegdheid van de vrederechter (tot 25.000 Fr., vroe ger tot 10.000 Fr.). (Leest verder op pagina 2) vzw u/aams

Denderklok | 1972 | | pagina 1