k rist ^aoms en C/y Principaal Taelemans verlaat het College o e p raak t 8 Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 7 juli 1972 gehouden door Z.E.H. Taelemans tijdens de plechtige proclamatie der laafste-jaars-studenten. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat tO - 9400 NINOVE TeL 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.35 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Wanneer in september de coliegepoort zal open- zwaaien voor een nieuw schooljaar, dan zal op de speelplaats tussen honderden leerlingen en tiental len leraars een bepaalde, rustige en nu ai jaren ver trouwde figuur ontbreken deze van Principaal Ka- miel Taelemans. Als het in onze bedoeling had gelegen dit nu voor nieuws te brengen, dan komen wij ruim een week te laat, want de afgelopen dagen heeft het in derdaad ais een lopend vuurtje stad en streek door kruist de Principaal van het college wordt Pas toor-Deken van Nederbrakel. Ons opzet is evenwel anders wij willen hier in de eerste plaats een groet brengen, een afscheids groet - en dat dit zo vlug moet geschieden na het eresaluut dat wij hem en zijn leraars brachten in februari net voor de academische zitting, officieel hoogtepunt van het eeuwfeestjaar, is een vreemde speling van het lot, wat ons helemaal niet blij kan maken maar met een vreemd heimwee, haast met treurnis vult - een afscheidsgroet en een woord van dank aan de priester, die acht jaar lang in de school die hij leidde van honderden ouders uit het Ninoofse hun kostbaarste bezit in handen heeft gekregen hun kind. En die zich in ai die jaren aan die zware taak ten volle heeft gegeven, met zijn hele hart en zijn hele persoon, zonder bereke ning, elke dag, elk uur. Principaal Taelemans kwam in de Paasvakan tie 1964 uit Dendermonde, waar hij leraar was ge weest aan het Heilige-Maagdcollege. Hij vond hier geen rustig oord, want precies in die tijd en nog ruim voor vijf jaar was het col lege één grote bouwwerf. Nieuwe klassen, nieuw woonhuis, ruime restauratiezaal, nieuwe speel plaats. hij heeft het allemaal zien groeien, om naar zijn eigen woord een esthetisch geheel te wor den waar het aangenaam is samen te zijn. waar men graag en goed werkt, luistert, studeert, een instrument om jonge mensen steeds beter te vor men en op te voeden. Die jonge mensen, die waren hier immers zijn leven Het is gewoon on voorstelbaar dat Principaal Taelemans sinds zijn aanstelling in het college ooit eens één dag zou hebben geleefd zonder dat zijn leerlingen door zijn gedachten liepen, zonder zorg en kommer om hun welzijn. Hij heeft inderdaad Paulus' woord tot het zijne gemaakt onder richt in de waarheid en weerleg dwa lingen, voed mensen op tot een recht schapen leven. Dat was het. En daarom zijn diep beleefde eucharistievieringen, waarin hij zijn leerlingen echt aanspreken en hun geest en ziel diep raken kon, zowel de hele kleintjes bij hun eerste com munie als de groten uit de hoogste hu- manioraklassen. Daarom, waar hij wist dat het nut tig kon zijn, zijn aanmoedigend woord, dat echter ook vermanend en zelfs be zwerend kon klinken waar hij het voor zijn collegegemeenschap nodig achtte. Daarom ook zijn oprechte, onver holen blijdschap bij een geslaagd exa men, hetzij een gezamenlijk in zijn school of een individueel van een oud leerling. Zijn vreugde en trots na een zo ruime weerklank vindende televisie- mis, na een schitterend gymnastiek- feest, na een succesrijk toneel. Daarom ook zijn pijn als hij zag en voelde hoe soms - hoe kon het anders in deze verdwaasde tijd, waar zoveel klatergoud jonge ogen verblindt - een van de zijnen niet lan ger gezag noch orde aanvaarden wou. Maar ook zijn kordaat optreden als een verdwaalde enkeling met valse theorieën zijn hem heilige collegege meenschap binnen poogde te dringen. Maar zelfs bij een scherpe beslissing, die zich dan onvermijdelijk opdrong, of na de harde woor den die ooit vielen, is niemand, maar dan ook nie mand ooit van Principaal Taelemans weg kunnen gaan zonder in zijn diepste binnenste ervan over tuigd te zijn gebleven dat de Principaal toch steeds eerlijk, oprecht en vooral goed was gebleven. Principaal Taelemans. Wat heeft hij de laatste dagen van het schooljaar in zijn geliefd college, toen hij wist dat geen enkele van die dagen ooit nog weerkeren zou, harde momenten door moeien bij ten. Zo zijn laatste klassemïssen, zijn laatste Sint- Aloysiusmis met zijn hele kudde op de speelplaats rondom hem, zijn laatste toespraak tot zijn leraren korps op het souper van het einde schooljaar - hel dere gedachten, beheerste, gave volzinnen, uitge meten woorden, maar alles zinderend van emotie - wat was het erna vreemd, drukkend stil aan tafel Zo vooral zijn laatste toespraak tot de laatste jaars en hun ouders. Zij staat op een andere plaats in dit blad afgedrukt zijn testament. Schreef Paulus Ik bezweer u, voor het aan- scnijn van God en van Christus Jezus, verkondig het woord, dring aan, te pas en te onpas, weerleg, berisp, bemoedig, in één woord, geef onderricht met groot geduld... Principaal Taelemans heeft het in zijn college allemaal waar gemakt en hij is daarbij vooral en in alles dat andere woord van de apostel diep in dachtig gebleven Als ik de liefde niet heb... Tijdens de plechtige proclamatie van de eerste jaarsstudenten, cp woensdag 28 juni jl., die kunst vol werd opgeluisterd door het Sint-Aloysiuskna- penkocr o.l.v. E.H. Jacobs, hield Zeereerwaarde Heer Principaal, een zo merkwaardige als ontroe rend mooie toespraak, dat wij deze aan onze lezers niet wensen te onthouden Waarde eregasten, beste Ouders en vooral, mijn beste Studenten, Deze korte plechtigheid is het voorlopig eind punt van Uw innigste betrachtingen, voorlopig eindpunt ook van de betrachtingen van Uw leraars over U. (Leest verder op pagina 2) STseI,nd """«i/

Denderklok | 1972 | | pagina 1