h rist iüQtns 6^ \V.sQ e2-in d uwe i,i s, \i0 Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 14 juli 1972 VAN 27 JUNI 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE TeL 054/327.27 - Postcheokrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. (VERVOLG) 6. Opdraaht aan de Provineiale Technische Dienst voor het maken van een studie der riolering der Dreefstraat en van het Dr. Behnpiein. Dhr De Riemaecker - Wij vragen de toelating om een plan te mogen laten opmaken. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 7. Nationale Maatschappij der Waterleidingen - aanpassing net kruispunt rijkswegen 55 en 731. Dhr De Riemaecker - Het gaat om de werken aan het kruispunt de Doorn met de Ringlaan. De kosten belopen 50.000 Fr. waarvan 16,000 Fr. ten laste van de stad. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 8. Lening voor het dekken van Rijks- en stads- aandeel voor de openbare verlichting Polder kwartier. Dhr Coppens geeft lezing van de verschillende posten waarop deze lening betrekking heeft. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 9. Lening voor het betalen der reeds goedgekeur de werken aan het net der waterleiding. Dhr Coppens - Het gaat om een lening van 640.000 Fr. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 10. Lening voor de financiering der werken riole ring Nederwijk en werken Ring tot Emiel De Molstraat. Dhr Coppens - De totale lening beloopt 2 mil joen en 40.000 Fr. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 11. Lening van 422.000 Fr. voor het betalen van erelonen aan ontwerpers. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 12. Vraag van de Heer Meert om erkend te wor den als aannemer voor het uitvoeren van rui- mingswerken. Dhr Burgemeester - Dhr Meert vraagt om de toelating om aal- en sceptische putten te mogen ledigen. Dhr De Riemaecker - Het polit ier eg lemen t ■moet derwijze aangepast worden dat deze ruimings werlken slechts op bepaalde uren van de dag mogen uitgevoerd worden. Dhr Burgemeester - Dat gaan we op punt stel len. Dhr De Riemaecker - Misschien kan de Commis sie van Financiën eens ter plaatse gaan (links en rechts wordt er gelachen). Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 13. Motie in verband niet het gerechtelijk kanton Ninove. Dhr De Riemaecker - De betrokken instanties uit de streek werden in beroering gebracht door een wetsvoorstel van dhr Waltniel in de Kamer, in verband met de gerechtelijke hervorming. Er werd rond dit wetsvoorstel weinig ruchtbaarheid gegeven, alhoeweltocth uitlekte dat links en rechts steunbriefjes werden geronseld. Indien dit voorstel mocht bereiken dat gans de gerechtelijke indeling van onze provincie wordt herzien dan zeg ik tot dhr Waltniel merci. Dat doe ik echter niet wanneer het alleen de bedoeling is Ninove terug naar Oudenaarde over te hevelen. Daarmee is niet de gemeenschap gediend maar wel enkele mensen. Oudenaarde zal ook nog het klein ste gerechtelijk arrondissement blijven, zelfs met Ninove er bij. Ik wens voorzorgen te nemen om moties van gemeenteraden niet uit hun verband te laten rukken, en stel daarom de volgende motie voor aan onze gemeenteraad Gezien het wetsvoorstel van 4 december 1971 strekkende tot de aanhechting van het kanton Ni nove bij het gerechtelijk arrondissement Oudenaar de (Kamer - Parlementaire bescheiden - tzitting 1971 -1972 - 29/1); Gezien het verslag namens de Commissie voor de Justitie van 31 mei 1972 (Ibidem - 291/2) Gezien het beknopt verslag van de openbare vergadering van 14 juni 1972 en de beslissing tot terugzending naar de Commissie van 15 juni 1972; Overwegende dat de goedkeuring van het wets ontwerp geen degelijke oplossing zou betekenen 1. vermits het kleinste arrondissement van Oost-Vlaand eren na de aanhechting van het Kan ton Ninove, toch nog veruit het kleinste arrondis sement blijft; 2. vermits het gewest Aalst uiteengerukt blijft ten dele bij Dendermonde en ten dele bij Oude naarde; 3. omdat de handelszaken van het kanton Ni nove te Oudenaarde zouden dienen behandeld te worden in plaats van te Aalst, waarmede het kan ton Ninove innig verknocht is en blijft; Dat echter tijdens de debatten voor de goed keuring van de wet van 10 Oktober 1967 houdende het gerechtelijk wetboek zeer terecht de nadruk gelegd werd op de weinig redelijke indeling van de gerechtelijke arrondissementen in de provincie Oos t-Vla an deren Dat het opzet van de Minister van Justitie om het probleem voor heel Oost-Vlaanderen opnieuw te onderzoeken dan ook volledig voldoening schenkt; Dat, in hoofdorde, het 'bestuurlijk arrondisse ment Aalst gewettigd is aanspraak te maken op zijn oprichting als gerechtelijk arrondissement; Dat, in ondergeschikte orde, het aanbeveling verdient de provincie Oost-Vlaanderen herin te de len in drie gerechtelijke arrondissementen over eenstemmend met de kiesarrondissementen voor de Senaat Gent-Eeklo, Sint-iNiklaas-Dendermonde en Aalst-Oudenaarde De Gemeenteraad besluit aan te dringen op een verantwoorde en definitieve herindeling van de provincie Oost-Vlaanderen in evenwaardige ge rechtelijke arrondissementen. En gaat over tot de dagorde. Dhr De Riemaecker - Ik wens nog aan dhr Waltniel te zeggen dat hij hier absoluut geen ver antwoording moet geven voor zijn wetsvoorstel. Dhr Waltniel - Ik wil wel een enige toelichting geven maar geen verantwoording. Over geronselde steunbriefjes weet ik niets af. Dhr De Riemaecker - Dat was ook niet voor U bedoeld. Dhr Waltniel - Dan blijf ik daar ook niet bij staan. Wie het schoentje past trektke het dan aan. De enige oplossing voor Ninove is een gerech telijk arrondissement Aalst. Dhr De Riemaecker - Dat is zeer juist. Dhr Waltniel - Men heeft Ninove getransfe reerd naai' Dendermonde alhoewel de gerechtelijke commissaris het behoud bij Oudenaarde voorzag. Onder voorwendsel van de eenheid van de Dender streek te bevorderen werd dit voorstel geweigerd. In 1967 echter bestond nog het verschil in rechtbanken le en 2e klasse. Dat speelde toen mee om Dendermonde boven de 500.000 rechtsonderho rigen te brengen en het kanton Ninove werd hier van het kind van de rekening. Het kanton Ninove speelde dus niet meer mee voor zijn persoonlijke belangen. In Dendermonde is men thans overbelast omdat men op dit meerwerk niet is ingesteld. En in Oudenaarde is het precies het tegenovergestelde. Met dit alles is Ninove niet gediend. Het is toch een feit dat Aalst het belangrijkste centrum is van het gerechtelijk arrondissement Dendermon de. De afstand in km. speelt wel geen rol, wel de manier hoe de steden kunnen bereikt worden. Naar Dendermonde met de wagen rijden is een heel avon tuur en nog een groot verschil met de baan naar Oudenaarde, al is die nu ook wel niet ideaal. Met de trein naar Dendermonde reizen is al even slecht. Als wij vlug terug bij Oudenaarde aangesloten worden is het bijna zeker dat Ninove een afdeling krijgt van de arbeidsrechtbank en wordt een eer ste stap gezet naar het gerechtelijk arrondissement Aalst-Oudenaarde. In het Parlement heeft de minister gezegd voorstander te zijn van een totale gerechtelijke her vorming van gans onze provincie. Als we echter wachten tot een globale oplossing wordt gevonden, dan zullen we nog vele jaren dienen te wachten. Taktisch moeten wij zo spoedig mogelijk terug bij Oudenaarde met de wens voor de oprichting van een gerechtelijk arrondissement Aalst-Oudenaarde. Zoals U ziet verschillen onze wensen wel niet zo veel en is het alleen maar een kwestie van tak- tiek. Dhr De Riemaecker - Dat is juist. Dhr Waltniel - Het zou ons toch allemaal ver heugen indien er in onze stad een afdeling kwam van de arbeidsrechtbank. (Leest verder op pagina 2) Raadszitting

Denderklok | 1972 | | pagina 1