d vu e u'Qams bh TIJD VAN GAAN Benelux en Japan Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 18 augustus 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK Rond de beschouwingen door de heer Houben gevormd, bij zijn ontslag als voorzitter van de C.V.P.-P.S.C., is heel wat blauwe, rode en gele inkt gevloeid en werd er door de grote politieke pers gesproken van niets minder dan van een politiek testament. Laat ons nuchter blijven en deze zaak niet op vijzelen om de zeer eenvoudige redenen dat de •heer Houben in zijn zogezegd testament toch maai' een serie open deuren instampt en een hoop dingen vertelt die sinds lang door elke politieke onder- ibeginneling gekend zijn. Het liedeken dat het parlement zijn taak niet langer behoorlijk kan vervullen omdat ernstige •beslissingen in de schoot der regering zelf worden getroffen, is afgezaagd. Iedereen weet zo iets, maar de vraag blijft of er voor de regering nog een andere weg openstaat, rekening houdende met het intellektueel peil van onze parlementariërs en hun bezetenheid zich aan allerlei soorten prebenden vast te klampen, in plaats van naar een ernstige oplossing van het vraagstuk te zoeken. Wacht maar tot de heropening van het parle ment. Minister Tindemans kan zich aan een bom bardement van de vertegenwoordigers der vogel vangers verwachten, want de vogelen staan boven het landsbeleid. Dat het parlement lang niet meer normaal werkt werd al aangeklaagd door Kamervoorzitter Van Acker en Senaatsvoorzitter Struye. Beiden wezen op de tekortkomingen van het stelsel zoals het tegenwoordig werkt, maar hebben nooit de moed gehad om naar de voor de hand liggende op lossing te zoeken. De heer Houben, die er nochtans de gelegenheid toe had, trouwens ook niet. En die oplossing ligt bij het hoger politiek ka der. Neem nu de beide voorzitters van Kamer en Senaat, om maar twee voorbeelden te noemen uit een hele hoop. Beide oude, verdienstelijke neren hebben sinds lang de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en er zal waarachtig niemand treuren of protesteren als ze morgen van een verdiende rust zouden willen genieten. Maar daar schijnen ze niets voor te voelen. Ze klampen zich wanhopig vast aan prerogatieven van hun voorzitterszetel zonder te voelen dat hun tijd lang voorbij is, zonder te 'beseffen dat de nieuwe tijd nieuwe mensen vraagt, een soort politieke P.D.G. zonder bindingen, met een open oog voor moderne toestanden en de vaste wil het verouderde, uitgeholde systeem door een eigentijds te vervangen. Het voortbestaan van onze democratie is aan deze prijs. Van dit standpunt uit gezien is het ontslag van de heer Houben een moedige daad en een voorbeeld dat. zo open we toch, zal begrepen worden door wie het moet begrijpen. Dit gezegd zijnde, komen we even terug op enkele beschouwingen van de heer Houben, nl. waar hij het heeft over de Spoorwegen en de Sa bena. Er is inderdaad iets onrechtvaardig in het feit dat niet-gebruikers van spoorwegen en lucht vaart - uiteraard de reeds als citroenen uitgeperste automobilisten - ook nog moeten opdraaien voor het miljarden verlies van deze twee nationale in stellingen. Voor Spoorwegen kan nog een gedeelte lijk excuus gevonden in het feit dat de sociale abonnementen, ten gunste der pendelaars, de ont vangsten beïnvloeden, maar anders staat het ge steld met de Sabena, ons nationaal luxe-paard bij manier van spreken. V e nemen aan dat er prijzen- strijd heerst, maar die is niet van gisteren. Maar waarom dan katastrofale prijzen voor toerisme en zeer lage prijzen kwoteren aan charter-maatschap pijen die er dik geld aan verdienen Wie graag zijn verlof in verre oorden doorbrengt, moet zor gen er de nodige centen voor te hebben, zoals eik gewoon burger dat moet. En dat heeft met sociale vooruitgang absoluut niets te zien. Wie het breed wil hebben moet het maar breed laten hangen en mag niet eisen dat anderen voor hem in de zak schieten. Het standpunt ter zake ingenomen door de heer Houben treden wij volkomen bij. Iets anders zal zijn een opvolger te vinden voor deze ontslagnemer. En a.u.b. geen ouderling of iemand die om wille van zijn politieke verdien ste geacht wordt beloond te moeten worden. Er is keus genoeg tussen mensen van rijpe leeftijd die over genoeg ervaring beschikken. Natuurlijk •zijn de franstalige P.S.C.-ers er al dadelijk bij om te eisen dat de nieuwe voorzitter een Waal, of be ter nog een Brusselaar zou zijn omdat, zo zeggen ze toch, in de toekomst een Vlaming nog Eerste Minister zou kunnen worden. Bedankt voor zoveel toewijding aan onze zaak, maar hebben de Brusselaars er al aan gedacht dat de nieuwe Grondwet de pariteit in de Regering voorziet, met als gevolg de de Premier boven de politiek moet staan. Net als de referee op een voet balveld, die moet ook neutraal en onschendbaar blijven. Een waar halen de Waalse P.S.C.-kens, met een veel kleiner aantal leden, en nu al bedorven door een veel te groot aantal ministerportefeuilles, het recht te eisen dat de C.V.P., als grootste partij van het land, zich naar hun grillen zou schikken Geloven ze in Brussel werkelijk dat iemand als C.V.P -voorzitter Wilfried Maertens zich op de vin gers gaat laten tikken door het bleke figuurtje van een Desmarets die door de Brusselaars op de eer ste rij der opvolgers geschoven werd. Wij rekenen op onze parlementariërs om ten minste deze maal ons volle recht te krijgen. De Beneluxlanden hebben al enige jaren een handelsaceoord met Japan, maar tot nu toe bleek het niet nodig gebruik te maken van de ontsnap pingsclausule die in dat accoord is opgenomen. Deze situatie is thans geheel veranderd. De Benelux landen hebben de Japanse invoer het laatste jaar met maar liefst 45'zien stijgen en in sommige sectoren van de industriële produktie is die toe name zelfs meer dan 100' Er wordt dus nu van alle kanten druk op de Reneluxregeringen geoe fend om aan die snelle stijging iets te doen. Dat komt neer op het gebruik maken van de ontsnap pingsclausule. "Van Nederlandse kant is al gedreigd met het georuik van die clausule, maar Nederland kan dat niet meer op eigen houtje doen. Het handelsaceoord is een Beneluxaccoord. En bovendien zou een een zij dig-nationale maatregel in strijd komen met de EEG bepalingen. Zelfs al zou men aannemen - zo als sommige juristen doen - dat Nederland inder daad nog gemachtigd is tot nationale beschermings maatregelen dan nog zou dat het nadeel hebben, dat dan weer nieuwe controles aan de binnengren zen van de Benelux moeten worden ingesteld om te verhinderen dat de invoer via België geschiedt, schiedt. In feite pleegt Nederland dus voortdurend overleg met de Beneluxpartners over de te nemen maatregelen voor de gehele Beneluxmarkt. Zij houdt daarbij tevens de Europese Commissie op de hoogte. Voor Nederland zijn de handelscijfers met Ja pan al heel ongunstig. De invoer via België ge- 45' terwij] de export naar Japan met 14' c daalde. Hierdoor is van enige evenwichtigheid geen sprake meer. Ondanks de revaluatie van de Yen is die han delsstroom dit jaar nog niet verminderd: uit voor lopige cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar bestaat eerder de indruk dat de goederenstroom uit Japan nog is toegenomen. De moeilijkheden doen zich oor al voor in de sector van de electronische produkties en in de scheepsbouw en staalindustrie. Als gevolg van de druk der Beneluxlanden is nu in Japan al een soort communis opinio ontstaan dat de exporten beperkt dienen te worden. Het zou dan gaan over een vrijwillige beperking naar het voorbeeld van exporten van bv. textiel naar de Verenigde Staten. (Leest verder op pagina 2) Ét vzw en - \KSq

Denderklok | 1972 | | pagina 1