d e MIJN KIND, SCHOON KIND? Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 1 september 1972 Drukker - ULtgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. En zo kwam dan weer eens een einde aan een verlof dat, zo hopen we toch, voor allen de ont spanning heeft gebracht die we zo nodig hadden na een jaar hard werken. De wisselvalligheden van ons klimaat brachten wel niet veel goeds, maar kom, dat moeten we er maar bijnemen. Hoe dan ook, over enkele dagen wordt het voor onze meisjes en jongens opnieuw ernst, vervangen boeken het speelgoed en ontspanning, en zijn ze allen w eer gebonden aan de vaste regelmaat van klas- en studiewerken; kortom moet er weer in het gareel gelopen. Een licht, gareel, een zomer- montuur in vergelijking met het zware tuig dat de ouders zelf hebben moeten torsen in de tijd dat ze zelf nog school liepen. En daarover willen wij het nu eens hebben. Dank zij de gunstige sociale evolutie is het onderwijs, op elk niveau, niet langer het privi legie van bevoorrechten, maar komt al wie maar enigszins wil nu volkomen aan zijn trekken, kan elke leerling of student de weg op die hij verkiest en is de maatstaf tot lukken niet langer geld en (bezit, wél de werklust en de ijver van de student zelf. Inderdaad, een gelukkige evolutie in onze maatschappij die evenwel, naast haar goede, ook wel een minder aangename kant heeft. Over het algemeen gezien, en zonder iemand te willen kwetsen, mogen we zeggen dat de jon geren qua opvoeding en ontwikkeling heel wat ho ger vliegen dan het niveau dat door de ouders werd bereikt, met als gevolg een kloof tussen generaties dit heel wat misverstanden en onbegrip tussen bei den ibracht. Wij zullen niet uitweiden over de oorzaken ervan, alleen het feit vaststellen dat wat nu als kontestatie wordt bestempeld, eigenlijk niets an ders is dan de klassieke opstand van de jeugd te gen alles wat enigszins naar discipline ruikt. Dit gevaar voor ogen ziende zet de ouders aan met volle ernst een passende school voor hun kin deren uit te kiezen. Het is immers de eerste stap op een lange weg die van het kind een plichtbe wuste personaliteit zal maken of het tot een dood gewone burger vormen. Is hierin misschien niet de reden te vinden dat de grote meerderheid van de ouders in dit land precies daarom hun kinderen aan het vrij katoliek onderwijs toevertrouwen Het is een feit, het vrij onderwijs staat nog steeds aan de top, geniet een onbetwistbaar ver trouwen wraarop directies en personeel terecht fier kunnen gaan. Dat vertrouwen zal echter maar de beste ge volgen nebben als er een volkomen eendracht be staat tussen directie, leraars en ouders, en hier loopt er soms wel eens iets mis. Door elk onderwijsinstituut wordt lang op ooi hand, door leiding en leraars, een reglement an inw endige orde opgesteld, waarbij rekening w-ordt gehouden met de evolutie van de tijd, maar toch zo opgevat dat de christelijke grondprincipes primeren en dat de algemene leiding in handen blijft van directe en leraars. Daaruit spruit noodzakelijk voort dat de po gingen van een onderwijsinstituut zich aan te pas sen aan het standpunt der ouders, van deze laat ste ook mag eisen dat deze op hun beurt een voor iedereen aanvaardbaar reglement niet alleen goed keuren. maar dit ook daadwerkelijk steunen en er moeten over waken dat dit programma door hun kinderen trouw wordt nagevolgd. Och, we weten allemaal wat kinderen zijn en hoe soms kleine fouten of tekortkomingen tot echte diamas worden opgeblazen. Maar vooraleer vader ol moeder hun spruit involgen en van leer trek ken tegen deze of gene leraar, tegen deze of een andere maatregel die indruist tegen voorbijgaande bevliegingen zoals lang haar en spanbroeken, doen ze er best aan zich even te bezinnen, eens terug te denken aan hun eigen schooltijd, en ze zullen gauw beseffen dat het toen heel wat harder ging, dat er niet zoveel tierelantijntjes werden gemaakt en dat zij heel wat strenger werden aangepakt dan nu wel het geval is. Wie zijn kind aan een kris- telijze school toevertrouwt moet, op gevaar van mislukking, de gestelde discipline van deze in alle vrijheid verkozen school dan ook aanvaarden. En loopt er eens iets mis - wat ook wel kan gebeuren - dan is er altijd nog het rechtstreeks kontakt met de school zelf, waaruit wel gauw zal blijken dat kindlief daarom wel niet gelogen, maar toch getracht heeft zijn ouders foefjes wijs te ma ken. Hoe waren we zelf in deze gezegende tijd Mijn kind, schoon kind Het is menselijk, maar totaal mis. Kinderen zijn en blijven wat ze altijd geweest zijn, speelse wezens die, onder de gezaghebbende leiding van sc ïooldirectie, leraars en ouders tot volwaardige burgers moeten opgevoed worden. Volgens het Praagse lerarentijdschrift Uci- telske Noviny in een artikel over de aktiviteiten op de kleuterscholen, moet men reeds bij drie- tot vierjarige kinderen alles doen om ze te vrijwaren voor het revisionisme en voor de giftige in vloed van godsdienstige opvoeding. In Noord-Mo- ravië hebben onderwijzeressen, die zich met deze opgave bezighouden, reeds grote suksessen geboekt aldus het blad. Ernstiger is de aanmaning aan de onderwijzers van de lagere scholen om zich te engageren Kort voor het einde van het schooljaar 1970-71 heb- 'ben zij van de Tsjechische en Slovaakse ministers voor onderwijs instrukties gekregen over het gods dienstonderricht. Over de konkrete uitvoering van de nieuwe regeling geeft Ucitelske Noviny in haar Slovaakse uitgave meer bijzonderheden. Zo wordt de schoolhoofden erop gewezen dat ze be slist alle schriftelijke aanvragen voor godsdienst onderricht moeten afwijzen. De klassegezinde onderwijzers en onder wijzeressen moeten de ouders duidelijk maken dat, indien hun kind voor godsdienstonderricht inge schreven wordt, het bij zijn verdere studie niet alle mogelijkheden benutten kan. Op die manier konden de aan de partij trouwgebleven leraren in midden-Slovakije vele ouders ervan overtuigen dat ze hun kinderen het komende schooljaar niet meer naar het godsdienst- ondei richt moeten sturen. De ouders van de kin deren die toch aangemeld zijn voor godsdienst lessen, moeten door de leraren scherp in de ga ten gehouden worden zodat men zich een beeld kan vormen over hun politieke opvattingen - het geen meteen een degradatie inhoudt, want vaders van zuike kinderen kunnen nu eenmaal geen lei dende funktie in staatsbestuur of ekonomie be kleden. De direkteuren en leraren van die scholen die het aantal leerlingen, dat godsdienstonderwijs voigt, zo laag mogelijk houden, zullen (wat salaris betreft) van het ministerie bizondere waardering ondervinden. De zwaarste taak hiervoor ligt in de school zelf. Zonder de volledige medewerking van de ouders gaat het ook weer niet. Aan deze dan er voor te zorgen naar dezelfde geest van de school te handelen. Gelukkig schooljaar aan allen Sedeit het einde van de tweede wereldoorlog tot 19(0 werden in Rusland 2.943 personen aange houden en/of veroordeeld op grond van hun over tuiging. Van 1.731 dezer personen kent men hoog stens, en niet in elk geval, de initialen van hun naam. 1.212 zijn met name bekend. (Leest verder op pagina 2) w z\n A K T E E L- TJES...

Denderklok | 1972 | | pagina 1