d we DE GOEDE OPLOSSING? HET NABIJE OOSTEN SOCIALE WONINGEN Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 22 september 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUY8TERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9408 NINOVE TeL 054/327.27 - Postcheokrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In Het Volk van 12.9.1972 biz. 2 verscheen onder de rubriek Uw Mening een bijdrage van de heer Marcel De Bisschop, C.V.P.-Burgemeester van Aalst, betreffende het veel omstreden vraag stuk van de burgemeester-ambtenaar. Daarin lezen we o.m. BURGEMEESTERS AMBTENAAR Reeds twee jaar vervul ik de functie van bur gemeester van een middelgrote stad. Hierom geef ik ook mijn persoonlijk oordeel met reserve over het probleem burgemeester-ambtenaar. (Standpunt Het Volk 31.8.72). De problemen van een stadsbeheer zijn de jongste tijd verdubbeld; ik noem o.m. milieubeheer, urbanisatie, grondbeleid, derde leeftijdproblemen, teledistributie, verscheidene regies etc. Mij staat voor dat zulke opdrachten een ful- time burgemeester vereisen, zo hij tenminste be nevens zijn representatieve ook zijn administratie ve taak moet vervullen. Anderzijds wordt van die burgemeester ook een zekere vorm van ontwikkeling geëist, anders wordt hij uitsluitend figuratief geduld, en is hij zijn ambt niet waardig. Een ambtenaar als burgemeester zou het risico niet moeten lopen te moeten herkozen worden. In de praktijk - ondanks de benoeming door de ko ning - zijn het in België toch de politieke fracties die hun burgemeester aanduiden. Het nadeel van de burgemeester-ambtenaar zou zijn mogelijke opposant tegenover de raadsmeer- derheid, of niet vertrouwd met de plaatselijke ge- plogendheden en dit zou in ons land met zijn volkse traditie een ramp zijn. Zou de oplossing niet liggen in de richting van de stadsdirectoren, zoals in de D.B.R. Deze zijn wel ondergeschikt aan de burgemeester, maar hebben werkelijk een besturende funktie. Op het jongste colloquium Administratie - Universiteit te Sint- Ni-klaas werd erop gewezen dat de stadssecretaris sen ook het recht tot initiatief zouden mogen ne men en niet slechts uitvoerders van bevelen of klerken van colleges en gemeenteraden zijn. De voorgestelde oplossing is ver van mis, al hoewel er toch enig bezwaar kan gemaakt. Waar om een besturende functie toevertrouwen aan een stadsdirector en tevens een recht tot initiatief ne men aan de stadssecretarissen toevertrouwen Een burgemeester een schepencollege -f de gemeen teraad 1 stadsdirector 1 secretaris is een sprei ding van macht die onafwendbaar tot moeilijkhe den moet leiden. Was het niet veel eenvoudiger de arrondissementscommissarissen met de taak van director ,te gelasten voor al de steden uit hun ar rondissement, terwijl de stadssecretarissen het recht van beslissing in bepaalde, wel omschreven gevallen zouden krijgen Verder kregen we graag de mening van de heer De Bisschop op welke manier zijn systeem zou kunnen toegepast worden in de gemeenten zoals die er na de geplande fusies zullen uitzien. Wij zijn helemaal akkoord met de noodzake lijke hervormingen, maar we zijn radikaal tegen allerhande soorten postjes en prebenden waartoe de hervormingen aanleiding zouden geven. Aan ad ministratieve rompslomp hebben we nu al te veel. Twee maten... twee gewichten... Wij waren ten zeerste getroffen door de tra gische gebeurtenissen tijdens de Olympische Spe len te Munchen en die wij alleen met het woord misdaad kunnen bestempelen. Maar toch is het goed om even naar de oor zaak van dergelijke wandaden te peilen. Inderdaad wordt bij dit alles wel uit het oog verloren dat honderdduizenden Palestijnen in de meest onmen selijke omstandigheden moeten leven in de landen van 'het Nabije Oosten. Vooraf zou aan die be treurenswaardige toestand moeten verholpen wor den. De represailles door Israël in Zuid-Libanon on dernomen zullen alvast geen oplossing in de hand werken en deze wandaden, waarbij tientallen on- schuldigen als slachtoffer vielen, verdienen ook al leen maar het woord moord Laten we even nagaan welke het standpunt van de verschillende betrokken regeringen was vóór Munchen. Wij gaan niet zo ver om te verklaren dat men toen de oplossing van het geschil voor ogen had, maar toch moet men toegeven dat bepaalde goede vorderingen waren gemaakt in de richting van de vrede. Eerst en vooral waren er de verklaringen van President Sadat van Egypte die in het openbaar volgende toegevingen -had gedaan erkenning van Israël, het tot stand brengen van een gedemilita riseerde zone in de Sinai onder toezicht van de Uno, erkenning tot doortocht in de baai van Si- rana en het Suezkanaal voor de Israëlische scheep vaart. Hij ging zelf zo ver de Russen de deur te wijzen. Israël heeft hierop een afwachtende houding aangenomen, hopend misschien op nog meer toe gevingen. Maar kan of zal President Sadat, na de gebeurtenissen in Zuid-Libanon, zijn standpunt nog handhaven Zelfs bij de Palestijnen was er een evolutie waar te nemen aangezien het merendeel van hen het reeds voordeliger achtten in Cisjordanië een gemengde gemeenschap op te richten waar Ara bieren en Joden op de voet van gelijkheid zouden kunnen leven, dan in de toekomst geen enkel recht te bekomen. Dit was natuurlijk tegen de zin van de extre misten, en men mag wel aannemen dat deze laat- sten de gang van zaken na Munchen als zeer gun stig gaan beschouwen. Zelfs de grote mogendheden zijn verplicht een hardere houding aan te nemen. Rekening houdend met de verkiezingen van november eerstkomend moet President Nixon de Joden van zijn land gunstig stemmen en kan hij niet anders dan de aktie van Israël steunen. Rusland heeft alleen nog maar wat invloed in Syrië. Het enige wat dit land nu kan doen is een staat van koude oorlog te onderhouden en de Ara bische regeringen te steunen in hun akties die kun nen ondernomen worden als antwoord op de re presailles van Israël. In de toekomst zal men terug, met veel ge duld, de partijen dichter bij elkaar moeten bren gen. Dit zal alleen maar mogelijk zijn indien men begrip gaat tonen voor de menselijke noden. Uit het informatieblad van de Nationale Maat schappij van de Huisvesting, die van dichtbij de werkzaamheden van Ninove Weizijn volgt, lichten wij de volgende bijdrage van de heer J. De Saeger, Minister van Openbare Werken Nu de HUISVESTING werd opgenomen in de grote familie van Openbare Werken waar zij als jongste telg - zoals in elk gezin - een bevoor rechte plaats inneemt, wil ik mij graag via dit informatiebulletin richten tot ai degenen die, in welke hoedanigheid ook, meewerken aan het be heer van de vennootschappen, erkend door onze Nationale Maatschappij voor de Huisvesting. U weet dat de Regering enkele maanden ge leden een reeks maatregelen heeft genomen om de woningbouw een zo noodzakelijke conjunctu rele injectie te geven, zodat nu reeds het inves teringsprogramma voor ligt op de vooruitzichten van het Derde Plan. Het is zeker goed plannen te maken, het is lovenswaardig ze te realiseren maar het is nog beter ze te overtreffen. Op dat ogenblik heb ik kimnen ervaren dat de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting, dank zij haar vooruitziend beleid en dank zij de medewerking van haar erkende vennootschappen als het ware de rol van gangmaker op zich heeft kunnen nemen om de woningbouwsector opnieuw op dreef te brengen. Met grote voldoening heb ik kunnen vaststel len dat U dit versneld ritme dat U werd opgelegd gemakkelijk werd opgevangen. Op dit ogenlblik (Leest verder op pagina 2) vzw 6/7 Vlaams en

Denderklok | 1972 | | pagina 1