tt fist ^Qams eft Een Lezer schrijft ons... Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 29 september 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE TeL 054/327.27 - Postcheokrek. 4786.85 u/ee%; Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Profeet of sterrenlezer moest ge niet zijn om te kunnen voorspellen dat we de komende maan den op financieel en politiek vlak heel wat beroe ring gaan beleven. Nog maar enkele dagen geleden vernamen we via de T.V. van niemand minder dan van K.U.L. Professor Levie, specialist ter zake, dat onze nationale munt sinds 1957 aan een erosie van 40% onderhevig was geweest. Munterosie is de han dige en huidige term voor het verdoezelen van het feit dat een briefken van 1.000 fr., waarde 1957, nu nog slechts de koopkracht van 600 fr. bezit. In vroe gere jaren, toen een kat nog een kat genoemd werd, noemde men deze bewerking doodgewoon schrooi- en bedriegen. In onze nationale geschiedenis is er zelfs een Filips die als de Muntschroder een, toen al, vermaardheid verwierf. Deze inleiding maar om te zeggen dat alle re geringen. hoe en waar ook ter wereld, nooit nauw hebben gekeken toen het er op aankwam de ledige staatskas te vullen en de belastingbetaler de cen ten uit de zakken te kloppen, zolang en zoveel tot zelfde betaler het zoodje beu werd en op de achter ste poten ging staan. Dat punt hebben we hier in het land bereikt. De verhoging van post- en telefoontarieven ging er tamelijk gemakkelijk in omdat die door de verbruiker niet rechtstreeks uit eigen zak moeten betaald. Met het brood ging het al moeilijker... maar nu, met sigaretten en benzine loopt letterlijk en figuurlijk de tank over. terwijl de in het voor uitzicht gestelde opslag van de biefstuk en de ros- bif als onaanvaardbaar mag bestempeld. De terug keer naar spek met ajuinsaus is niet voor morgen noch overmogen. Het is allemaal goed en wel met enkele E.E.G.- spitsvondigheden als meer mestvee en minder melkvee uit te pakken, de verbruiker begrijpt niet dat onze nationale plannenmakers nu tegen een boterberg moeten opkijken terwijl het toch eenvoudiger was geweest de prijs der verse boter in het begin lager te stellen zodat iedereen tegen een redelijk tarief zijn potje kon vullen. Nu zien deze plannenmakers zich verplicht een keurpro- duct te herwerken om het tegen 1/3 van de kost prijs op de markt te gooien. Als ersatz. Dat geeft aanleiding tot begrijpelijke ergernis, te meer om dat de staat zelf izich er toe niet kan dwingen tot de noodzakelijke besparingen over te gaan. Denk maar aan ons nationaal luxe-paard, de Sabena, die koudweg een tekort van 1 miljard voor spelt. En kijk maar eens wat gebeurt in de nieuw opgerichte agglomeratie- en andere raden. In Brus sel b.v. waar de postjes van voorzitter, secretaris en dergelijke al toegewezen werden, nog niets pres teerden, tenzij de wedden vast te stellen waarvan ze zullen genieten. Zo met een zekere Mr Lagasse, F.D.F.-er die buiten zijn vergoeding als volksvertegenwoordiger, als voorzitter van de agglomeratieraad nog circa één miljoen zal binnen rijven. En alle andere pos ten zijn eveneens met ruime bezoldigingen en zit- penningen bedacht. Dat er in deze omstandigheden weerstand geboden wordt om deze raden het recht tot heffen van belastingen toe te kennen, hoeft nauwelijks gezegd. Op het politieke vlak zit het ook vol moeilijk heden. Om er maar één te noemen, als doorslaand voorbeeld, willen we het even hebben over de be ruchte Voer. Bevoegden ter zake hadden voor deze streek een statuut uitgekiend dat, zo hoopten •ze toch, iedereen voldoening zou schenken, nl. het losmaken van deze in totaal 3.000 man tellende vijf gemeenten uit Limburg, om ze onder rechtstreeks beheer van Binnenlandse Zaken te stellen. Een po litieke kneep die al te doorzichtig was en daarom vanwege Vlaanderen op tegenstand stuitte. Hier over geraadpleegd, verklaarde de Raad van State het geplande statuut als ongrondwettelijk, bijge volg onuitvoerbaar en blijft de Voer definitief bij Limburg. Gelijk waar ter wereld, zelfs bij de pri mitieven, zou een dergelijk oordeel zonder kom- mentaar door iedereen worden aanvaard. In dit gezegend land niet. De Brusselaars zijn er achter gekomen dat van de vijf zetelende rechters vier op de nederlandstalige taalrol, en slechts één op de franstalige rol voorkomt. En aangezien, omwille van hun gekend imperialisme, Vlaamse rechters geen goede rechters kunnen zijn, willen de Walen deze beslissing niet aanvaarden. Een ergerlijk en voor ons onaanvaardbaar precedent dat er nog maals op wijst dat federalisme een noodzaak is geworden. Van Vlaamse zijde kwam intussen al reactie want de stad Komen, ingelijfd bij Henegouwen niettegenstaande een brede meerderheid van Vla mingen. eist nu hetzelfde statuut als voor de Voer. Als komische noot nog dit. De kultuuriaad voor Vlaanderen koos als nationaal embleem de zwarte leeuw op geluwveld, zonder rode tong of dito klau wen. Van socialistische zijde werd hiertegen ge protesteerd, want rood moet er noodzakelijk bij omwille van de tricoloor. Hetzelfde voor de nieuwe autoplaten. Proefondervindelijk is bewezen dat geel en zwart de beste kleuren zijn voor de zicht baarheid bij dag en nacht. De U.S.A., Frankrijk en andere landen 'beslisten deze kleuren te aan vaarden. Amen en uit. België volgde, tot de Brus selse vaderlandslievende groeperingen vonden dat geel en zwart te veel Vlaams roken, en eisten dat er, ten minste, een rode rand rond de nummers zou komen. En Minister Hanin gaf toe. Alles wijst er op dat Premier Eyskens nog voor hete vuren zal komen te staan en zich met prulle- werk zal moeten bezig houden in plaats van zijn tijd aan nuttiger zaken te kunnen besteden. Maar zó zijn we nu eenmaal. Verder dan hun neus heb ben de Belgen zelden kunnen kijken. Wij ontvingen een schrijven van een lezer, pendelaar op de baan Ninove-Brussel, met goed en slecht weer, bij dag en bij nacht. Waarde Redaktie, Wegens beroepsbezigheden ben ik verplicht da gelijks, met de wagen, en in alle weersomstandig heden, de baan Ninove-Brussel te berijden. Gedurende de stevige mistperiode van verleden week, heb ik eens te meer kunnen vaststellen, dat bij avond rijden op deze baan in gezegde omstan digheden geen zwaar probleem stelt, dank zij witte verkeerslijnen welke aangebracht zijn vanaf Schep daal tot Meerbeke. Men kan zich werkelijk richten en betrekkelijk veilig rijden bij een redelijke snel heid in verhouding tot de zichtbaarheid. Wat ik niet begrijp is wel waarom deze weg- signalisatie plots onderbroken wordt aan het tram depot van Meerbeke tot en met het kruispunt aan de kerk van Trezeken. Men komt er werkelijk in een woestijn terecht, met halve verlichting die niets geeft bij mistig weer, met geparkeerde wa gens en camions aan beide zijden. Dat is toch on gehoord Ik vraag mij werkelijk af, waarom dit baanvak zo stiefmoederlijk behandeld wordt door het Be stuur der Wegen, en de verkeersstrepen niet door getrokken worden op deze brede verkeersweg. De toestand is werkelijk levensgevaarlijk. En waarom ook het parkeren vanaf 19 u. b.v. niet radikaal verbieden De baan is er werkelijk herleid tot drie rijstroken hetgeen vooral bij mist, s avonds en 's nachts, onverantwoord is. Mag ik vragen dit schrijven op te nemen onder de gepaste rubriek; wie weet komt het niet onder de ogen van de betrokken instanties Met dank bij voorbaat en Hoogachtend. Wij voldoen zeer graag aan dit verzoek omdat de aangeklaagde toestand werkelijk onverstaanbaar is en er ten andere op deze strook regelmatig aan rijdingen gebeuren met geparkeerde wagens. Wij danken onze gelegenheidsmedewerker van harte voor zijn bijdrage tot Veilig Verkeer, waar over nu zoveel gesproken en geschreven wordt. HERFST

Denderklok | 1972 | | pagina 1