d uu Bkb/ e^n ^/QQiri s Het Sint-Aloysiuscollege begon zijn TWEEDE EEUW! Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 6 oktober 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Bij het bekend worden der namen van de mi nisters die de huidige regering Eyskens-Cools vor men, vroegen we ons af waarom iemand als de heer Tindemans, in de vorige regering zeer verdienste lijk, naar het aartsvaderlijk departement van Land bouw - met als bijhuis Middenstand - werd ver wezen. Beide ministeries, samen of apart, staan békend ofwel als een rustkuur vóór een hogere bestemming ofwel als een beloning voor parlemen tariërs aan het einde van hun politieke carrière. Van een uitgekookt politicus als Premier Evs- kens verwonderde ons, te meer omdat hij zelf de poli tie k-nog- jonge Tindemans zeer hoog aanslaat, en hem met succes de meest delicate opdrachten had toevertrouwd. Beiden hebben iets gemeen als ze de mond openen is het niet om te praten, wél om in korte woorden iets te zeggen dat telt. Van Achille Van Acker zegt Eyskens wel dat hij soms geheimzinnig doet, maar van hem zelf spreekt hij nooit alhoe wel hij ons, zoals de Sfinks in de oudheid, dikwijls voor raadselen stelt. Want zo fijn van neus is de uitgekookte Pre mier wel dat hij op voorhand wist met welke moei lijkheden zijn Minister van Landbouw en Midden stand te worstelen zou hebben. Dus geen tweede .klasser aan het hoofd dezer departementen, wel een jonge kracht met genoeg feeling en durf en die daarbij het klappen van de politieke zweep volkomen kent. En zo is het ook uitgevallen. Biefstuk en vo gelen liggen voorlopig nog in de frigo, niet voor lang, want over enkele weken moeten die op tafel. Met de middenstand is het plots anders gesteld. Het meest verduldige en fijnst geschoren schaap dat ooit in onze lage landen leefde is, het tergen moe, plots veranderd in een leeuw. En geen ge makkelijke. De middenstander heeft, eindelijk, be grepen dat onderlinge verdeeldheid hem machte loos maakt, begrepen dat slechts gezamenlijke ak- tie - Eendracht baart Macht - de regering er toe kan brengen de nodige maatregelen te treffen op sociaal en fiscaal gebied en een bestaan kan ver zekeren dat langzaam aan het wegkwijnen is. En izoals het met de meest verduldige mens gewoon lijk gaat - eens gedaan voor goed gedaan - en daar om dit grijpen naar het enige wettelijke machts middel dat hem ten dienste staat staken Nu, als proef is het een meesterwerk, want of het lukte Geef toe dat er alle redenen bestaan om zich kwaad te maken. Op sociaal gebied staat of stond de middenstand nergens. Kwam er sprake van fiscale fraude dan werden en worden hande laars en kleine bedrijven nog altijd als de groot ste misdadigers beschouwd, terwijl toch iedereen weet dat niet daar de grote plichtigen zitten. Mid denstanders hebben geen holdings in Luxemburg of Liechtenstein. Als klap op de vuurpeii kwamen dan de tri- bulaties verwekt door het toepassen van de B.T.W., want die moest zo gezegd alles vereenvoudigen. In grote bedrijven zal dit wel waar zijn, maar voor kleinere bedrijven en handelaars is het een kop breken geworden. De fiscus, in zijn verblindheid er toch maar de laatste druppel uit te persen, plan de een stel maatregelen, zo ingewikkeld, dat zelfs een kat er haar jongen niet in terug vindt, laat staan dat een gewone belastingbetaler het zou doen. Komt daar nog bij dat hij die zich in regel met de fiscus wil stellen en de moed opbrengt al de papperasserie bij te houden, het bittere gevoel krijgt zijn eigen fiscaal graf te delven. En welk sterveling is bereid dergelijk offer de fiscus te brengen Gij niet, ik niet en de fiscus zelf niet. Totnogtoe stonden de staatsbeambten, om het even waar en hoe, ten dienste van de bevolking en niet omgekeerd. Deze primaire waarheid werd de laatste tijd te veel over het hoofd gezien. De fiscale plannenmakers, in de plaats hun eigen moei lijk werk zelf te doen, schuiven het op de hals van de belastingbetaler in de - gewettigde hoop - dat deze zich toch ergens zal vergaloperen. Intussen zitten ze rustig op hun bureau te wachten om on genadig toe te slaan waar ze de gelegenheid krij gen. En achteraf dan maar verwonderd doen als de mensen wild worden. Wij vragen ons ook af waarom onze zo fiere Sicambers niet hun licht gingen opsteken in na burige landen zoals Nederland en Duitsland waar alles veel vlotter verliep en de B.T.W., zonder pap- perassen, méér opbrengt dan de vroegere taksen. En ten slotte een raad. De C.V.P. zou er goed aan doen de evolutie in de middenstandskringen van zeer nabij te volgen. Wie die bij de komende verkiezingen op de hand krijgt wint het pleit. De liberalen weten dat, en ze werken in deze zin De socialisten ook, maar dat is dan weer een an der geval. Gelukkig zitten wij met een Tinde mans die wel weet hoe dit varkentje dient ge wassen. En als wij hem daarbij een hand kunnen helpen, graag 4 september 1972... historische dag Ons col lege zette immers zijn tweede eeuw in. Het was dan ook met rechtmatige fierheid dat de nieuwe Principaal, Zeereerwaarde Heer Schotsaert, zijn meisjes en jongens welkom heette en hen goed heil toewenste voor het nieuwe school jaar. Hij onderstreepte duidelijk en onomwonden de waarde van het katholiek onderwijs. Het is een onderwijs dat de totale ontplooing van de mens tot doel heeft, maar dan doordesemt met de geest van het evangelie. Dit onderwijs wil ook aan de jonge mensen van vandaag de nodige wetenschap pelijke vorming geven gepaard met een diep over tuigde christelijke levensvisie zodat ze in de we reld van morgen christelijke cultuurdragers zou den zijn. Die cultuur zal zich uiten in de taal, de omgangsvormen, de uiterlijke verschijning. Dit ideaal heeft het Sdnt-Aloysiuscollege altijd willen realiseren: dat het college daarmee de wrens van alle weldenkende ouders vervult bewijst zijn enorme materiële uitbouw en zijn groeiend leer lingenaantal. Dat leerlingenaantal kent dit jaar enorme groei Het leerlingenaantal steeg van 1540 tot 1626 per vierde oktober. Voor de middelbare afdeling be tekent dit een stijging van 564 tot 651. Dit bracht met zich de splitsing van de zesde en de vijfde la- tijnse mee terwijl de vierde latijnse gesplitst bleef. Het algemeen middelbaar telt vier klassen voor de zesde 1), drie klassen voor de vijfde en even eens drie klassen voor de vierde. In het hoger mid delbaar wordt de splitsing van de derde economi sche een feit, terwijl de afdeling latijn-wiskunde haar voltooing bereikt. De middelbare afdeling telt momenteel zesentwintig klassen. De lagere- en kleuterafdeling te Ninove telt 542 leerlingen verspreid over 24 klassen. Ook hier een stijging met 9 leerlingen. De afdeling van Meerbeke telt 192 leerlingen verdeeld over 9 klassen terwijl de afdeling van Denderhoutern er 132 telt verdeeld over 8 klassen. Dat deze stijging problemen stelt wat locali- satie betreft hoeft niet gezegd. Oplossingen, voor lopige althans, worden wel gevonden... maar deze wimpelen het bouwprobleem niet af. De nieu we Principaal zal, evenals zijn voorgangers, als een bouwprincipaal de geschiedenis ingaan. (Leest verder op pagina 2) x

Denderklok | 1972 | | pagina 1