d e en \jo\^5^ 'QQtns DE NIEUWE WEG Het Instituut van de Zusters der HH. Harten herbegon aldus Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 13 oktober 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Boven elke verwachting is het C.V.P.-congres van Antwerpen tot een volledig succes uitgegroeid, betekenisvol omdat de Waalse P.S.C., die gelijk tijdig te Ciney congresseerde, op enkele met een beetje goede wil te effenen punten na, een eens gezindheid van opvatting vertoont die ons de toe komst met meer vertrouwen dan vroeger te ge- moet laat zien. Dit feit werd, terecht, door de Vlaamse pers als Standaard en Gazet van Antwerpen op gun stige kommentaar onthaald, waaruit dan weer eens blijkt dat de zogezegde wrijving in de schoot van de C.V.P.-P.S.C. alleen maar bestaat in de ver beelding van de Brusselse pers. Maar daarover verder. Alhoewel het de moeite zou lonen de resolu ties, goedgekeurd met dik 90' der stemmen, van dichtbij te bekijken moeten wij ons, bij gebrek aan voldoende plaats, beperken tot enkele algeme ne beschouwingen. Het kumuleren of samenvoegen van verschil lende politieke mandaten werd nu voorgoed afge schaft. Met deze maatregel werd vroeger nogal los omgesprongen, nu echter is de kogel door de kerk - er valt te kiezen of kavelen één mandaat per man. Demokratischer ikan het niet. Verder werd, zowel te Antwerpen als te Ciney het principe van de federale staat nu volledig aan vaard. Zo onomwonden werd het niet gezegd, maar zowel de Vlaamse als de Waalse groep is akkoord de nieuwe grondwet met haar verstrekkende ge volgen en hervormingen op korte tijd in toepassing te brengen. Daarmede is bewezen dat zowel boven als onder de taalgrens eindelijk werd ingezien dat het stug vasthouden aan een verwaterd unitarisme het land geen zier vooruit helpt, integendeel. Wat niet belet dat elke vleugel nu zijn eigen gang kan gaan, onder eigen verantwoordelijkheid kan wer ken maar dan onder het toezicht van een nationaal voorzitter en dito secretaris-generaal. Dat beiden tot een verschillende taalrol moeten behoren spreekt van zelf, maar ideaal is dat niet. Maar we leven nu eenmaal in een 'tweetalige staat waar re geren zonder kompromissen totaal onmogelijk is. Het knelpunt zal wel liggen bij de verdeling der kredieten, niet dat Vlamingen en Walen hier over geen akkoord zullen bereiken, maar het pre- tentieuse Brussel zal stokken in het wiel steken, maar ten slotte zich toch moeten neerleggen bij wat de meerderheid in het land zal be lissen. Een nauwe samenwerking tussen C.V.P. en P. S.C. is dus meer dan noodzakelijk en dat deze werd bereikt stemt ons, zoals hierboven gezegd, gunstig tegenover het nieuwe programma. Een zeer bijzondere aandacht werd besteed aan het verder samenbestaan van de nieuwe organis men met de vroegere Provincieraden en de inde ling der provincies in arrondissementen. Hier ook werd klare wijn geschonken en gaat de voorkeur naar het toekennen van meer bevoegdheid aan de Kuituurraden, de Federaties van Gemeenten en/of de fusies van gemeenten, altijd dan in het kader van de nieuwe Grondwet. Na instelling ervan zal gauw de nutteloosheid van het voortbestaan van een hoop burgemeesters en schepenen in het oog springen. Uit deze korte uiteenzetting ziet de lezer di rect dat het Congres resoluut de weg naar een totale hernieuwing is opgegaan, ongeacht de onte vredenheid der ouderen, maar met de volledige toestemming der jongeren om dewelke het eigen lijk toch gaat. De toekomst is immers voor hen. Dat Brussel al deze nieuwigheden met lede ogen aanschouwt hoeft zeker niet gezegd. In stilte hebben de Brusselse unitairen en Franstaligen ge hoopt de nieuwe Grondwet zodanig te ondermijnen dat ze zou verwateren om, na enkele tijd, tot de vroegere toestand terug te keren. In alles wat als vernieuwing wordt ingevoerd, in elke aanpassing aan de nood van deze tijd zien ze een aanslag op hun invloed en gezag, aan aanval van het Vlaams imperialisme tegen hun tanende macht. Dat ze door deze houding hun eigen bestaan als hoofdstad van 'het land en van Europa, hun eigen welvaart be dreigen, willen ze niet inzien. Het is maar goed dat een Congres zoals dat van de C.V.P. deze uni- taristen de ogen opent en voor feiten stelt waar mede ze, tegen heug en meug, rekening moeten houden. Er is wel eens gezegd dat de nieuwe Grondwet niets zou veranderen en alles bij het oude zou blij ven. iNa het gelukte Antwerpse Congres, na het bereikte akkoord met de P.S.C. durven we gerust voorspellen dat we voor nieuwe tijden staan om dat met de intrede der jongeren a la Martens en Nothomb ook een bredere Europese geest door de rangen van C.V.P.-P.S.C. waait. In deze zin willen we dan verder strijden. Sedert vele jaren neemt het Zusterhuis wat het aantal leerlingen betreft, een vlucht in de hoogte, waarvan het nu nog niet is neergestreken. Onze humaniora-afdeling, als de jongste parel aan de voltooide kroon van het Instituut, doet het met 354 meisjes-studenten. Wie het oor te luiste ren legt in bevoegde kringen verneemt daar dat de latijn-griekse afdelingen nog altijd de beste resultaten boeken aan de hogeschool (65% stude ren af zonder vertraging). Haar oudere zus, de technische afdeling boekt het cijfer 564, vertakt in handel en snit en naad (Cl en C3). Deze sympathieke afdeling heeft ook al een generatie moeders-kinderen gevormd. Met elkaar leven die afdelingen in goede ver houding eenheid in verscheidenheid. Ook hier zijn alle meisjes-studenten. Hierbij sluit ook de avondschool aan die be zocht wordt door 32 volwassenen. De lagere afdeling met de kleuters vormen vanzelf de grote groep met 658 effectieven. Dit klein en groot grut, van drie- tot twaalfjarigen, zijn ondergebracht in 24 klassen. De B.L.O. - afdeling, dat zorgenkind van de school, groeit gestadig en klimt nu tot 114 leerlin gen met 9 klassen. Hier alleen zijn ook jongens opgenomen. De B.L.O. is gemengd. Dit weze dan ook een correctief aan de koe rier van de school uit de laatste Brug waar gesproken wordt van meer dan 1.500 jongens en meisjes die de schoolpoort binnenstapten Het instituut is een meisjesinstituut en telt onder de 1722 leerlingen slechts 58 jongens. Wij zijn nog niet aan de gemengde school toe De democratisering van het onderwijs mag geen kwantitatief verschijnsel zijn onoverzichte lijke mammoetscholen zijn zelfs niet wenselijk Het kwalitatief fenomeen heeft voorrang. De school mag niet het kenmerk van de welvaart-staat in pejoratieve vorm worden ouders, schooldirecties, lerarencorps en leerlingenraad die, zonder verant woordelijkheid, maar met eisenpaketten komen aandraven. Eerste Minister Eyskens heeft daar op het C.V.P.-congres, in algemeen verband, op ge wezen ...en hij kan het weten. Als opvoedingsinstellingen zó worden... wat dan met het done hout als dit het groene is D.M. e/>6/

Denderklok | 1972 | | pagina 1