r'st /QüITI 3 8 e2-'in Q<y Raadszitting Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 20 oktober 1972 VAN 6 OKTOBER 1972 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. van de medemens en het leefmilieu helpt er geen lievenheren aan. In De Panne worden hele duinenrijen verwoest om privépersonen en machtige maatschappijen in de gelegenheid te stellen munt te slaan uit verka velingen en nieuwe grootse bouwplannen. In de Waalse gemeente Hannèche werd zo maar eventjes 3.000 ton cyaankali-houdende afval ont dekt. in Hasselt (op 15 meter van het Albertkanaal dat de hele Antwerpse agglomeratie van drinkwa ter voorziet) een 50 ton van dit gevaarlijk-giftig goedje. Naar het heet is dit spul afkomstig van binnen- en buitenlandse ondernemingen en werd opgesla gen door een paar vervoerfirma's die er ettelijke miljoenen achter verdienden. De opruiming van dit vieze goedje zal aan de gemeenschap miljoenen kosten. In Tessenderlo zit men geplaagd met een neer slag van .kopersulfaat en zoutzuur, afkomstig uit een scheikundige fabriek. Wat in 't groot gebeurt, weerspiegelt zich in 't klein. Het is bewezen dat ons perso nlijk komfort (vooral huisverwarming en autovervoer) ook zijn (en geen klein) aandeel heeft in de luchtvervui ling. En wat, met de officiële en verdoken vuilnis belten en stortplaatsen Vingerwijzen naar strukturen, sistemen en in stanties is een dooddoener die helemaal geen aarde aan de dijk brengt, 't Is eerder een verdoezelen en ontvluchten van eigen verantwoordelijkheid. Want de kwaal zit hem dieper. Ze nestelt, geloven we, in de mens zelf, die gevangen zit in het door hemzelf geschapen bestel van machines, apparaten, technieken, wetenschap pelijke methodes. In de mens die tziek is omdat hij zich te een zijdig ontwikkeld heeft door zich bijna uitsluitend bezig te houden met zijn materiële vooruitgang. Bij voorvallen als deze van Hannèche en Hasselt, wordt de publieke opinie wel even beroerd, en wordt langs krant, radio en TV lucht gegeven aan een oprechte (en verantwoorde) verontwaardiging. Een paar dagen toch. Nadien primeert vrij spoedig weer de zorg om eigen plaats en kansen in ons konsumptiewereldje van vandaag. Aan de mens zelf moet gedokterd worden. Want zolang hij niet verlost wordt van zijn aberratie van geld verdienen, winst maken, op drijven van komfort en genot - desnoods ten koste In het weekblad links (weekblad voor een strijdend socialisme) ontdekten wre een typische nabeschouwing over de staking van de midden standers Het blad schrijft letterlijk Er zijn in ons land teveel middenstanders, teveel winkeliers en tussenpersonen. Overal zijn pompstations, schoenwinkels, cafés, textielzaken, platenwinkels en noem maar op, uit, de grond ge rezen, zonder aan enige noodzaak of behoefte te beantwoorden. Wie daarvan het gelag betaalt is vanzelfsprekend, in de eerste plaats de'verbruiker: de geringe afzet moet gekompenseerd worden door een hogere winstmarge, die dan in de prijs door berekend wordt. Maar ook de gemeenschap betaalt het gelag het instandhouden van overtollige ar beidskrachten in de distributiesektor betekent van uit ekonomisch oogpunt een izinloze verspilling, daar waar zij in de produktie tot de opbloei van de ekonomie en de algemene welvaart zou bijdra gen. En als besluit zegt het socialistisch blad In een socialistische planekonomie zou vanzelfspre kend aan die ongezonde toestand paal en perk wor den gesteld Zelfstandigen en middenstanders weten nu meteen vanwaar zij het hebben moeten. (VERVOLG) 4) Begrotingswijziging stedelijk zwembad. Dhr Coppens geeft lezing van de begrotings wijziging. Dhr Waltniel - Ik dank U voor de schriftelijke 'toelichtingen die gij mij hebt bezorgd. Ik merk op dat voor 1969 en 1970 reeds interesten op leningen moeten betaald worden die schommelen tussen 6.50 en 7,50' iEn ook dat de zwemkom 19 miljoen fr. heeft gekost. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 5 (PVV). 5) Lening voor het betalen van het stadsaandeel in de wegen- en rioolwerken Graanmarkt. Dhr Coppens - Het gaat hier om een lening van 6.320.000 fr. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 6) Vraag tot verlenging van de vervaldag van kortlopende leningen. Dhr Coppens - Het is voor een bedrag aan le ningen van 10.844.632 fr. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 5 (PVV). 7) Waterlopen - aanstelling ontwerper voor de Molendender. Dhr De Riemaecker - Het is de waterloop die vanaf de Marktstraat, achter de Burchtstraat en het Hospitaal naar de Dender vloeit. Wij stellen de Provinciale Ontwerpendienst voor. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 8) B.P.A. Albertlaan - onderzoek verslag in ver band met de Sint-Corneliuspoort. Eventueel beslissing. Dhr Timmermans - Aan de hand van een nota aan het Schepencollege van Schepen De Riemae cker vernamen we dat scheuringen voorkomen in de Sint-Corneliuspoort aan de Abijstraat. Wij lie ten hierover een studie maken door Professor Kindt om te weten of de restauratie ter plaatse zou gebeuren of bij deze gelegenheid zou verplaatst worden naar de Vlaminekstraat. Uit het rapport blijkt dat de historici gekant zijn tegen de verplaatsing van de poort omdat deze aan de Abdijstraat een residentieel karakter geeft en men met de poort een zekere rem kan plaatsen op het verkeer. Men stelt voor het hoekhuisje te onteigenen en daar een tweede boog te maken met een door gang voor voetgangers. Men is tegen de verplaatsing van de poort we gens de hoge financiële kosten en ook omdat de eerder kleine poort zo dicht geplaatst bij de mo numentale kerk te miniem zou uitvallen en niet meer tot haar recht zou komen. Trouwens vroeger reeds heeft deze gemeente raad zich reeds uitgesproken tegen de verplaatsing van de poort en toen werd de mening geuit het verkeer doorheen de poort te verbieden. Dhr Burgemeester - Wij moeten ons uitspreken over twee punten blijft de poort op haar huidige plaats en hoe moet de omgeving aangepast worden. Ik meen dat het logisch ware de poort op haar huidige plaats te behouden. Dhr Van den Berghe - Het verkeer daar rem men is theoretisch mooi maar de uitlaatgassen van de voertuigen zijn zeer slecht voor oude gebouwen. De aanleg van een voetgangersdoorgang is naar mijn mening een lapmiddel. Dhr De Riemaecker - De professor stelt een sierlijke oplossing voor. Dhr Timmermans - Wat de heer Van den Ber ghe opmerkt is juist, de uitlaatgassen zijn zeer na delig voor dergelijke gebouwen, maar daar is nu eenmaal niet aan te verhelpen. Dhr Burgemeester - Wij zijn dus voorstander de poort te laten staan. (Leest verder op pagina 2) h d we A K T U E E L- TJ ES...

Denderklok | 1972 | | pagina 1