H rist e/7 lQ.QtTI S ft VOLHARDEN IN DE BOOSHEID Van 't één en 't ander. dhr. Marcel De Paepe Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 27 oktober 1972 JAARGETIJDE VOOR Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 150 Fr. Prijs per nummer 4 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Wellicht zullen onze lezers zich herinneren hoe we indertijd de kat de bel hebben aangebonden in verband met de onverantwoordelijke manier waarop een parastatale instelling voor krediet aan de nijverheid honderden miljoenen ter beschikking stelde van enkele firma's die zich in de Walen wilden vestigen om er, zogezegd, de werkloosheid op te vangen. Voor wie het toch mocht vergeten zijn, het gaat om de beruchte zaken SEFI en LIECO Voor wat de eerste betreft, bij het onlangs gevoerde proces voor de Correctionele Rechtbank van Brussel kwamen verbluffende staaltjes van fi nanciële lichtzinnigheid aan de dag. Hoe is het godsmogelijk dat een zekere sinjeur Cuvelier, op vertoon van vervalste fakturen, zo maar een dikke 200 miljoen van een staatsinstelling kon lospeute ren zonder argwaan te wekken. Probeer maar eens, als gewoon belastingbetaler, van de Staat een brief- .ken van 1.000 fr. los te maken zonder dat uw heden, uw verleden en uw toekomst onder de loep worden genomen. Gezegde Cuvelier zal natuurlijk zijn wel verdiende straf niet ontlopen, komt uit de gevan genis vrij - wegens goed gedrag - en kan over enkele maanden in het zonnige buitenland rustig gaan rentenieren. Op onze kosten, even natuurlijk. Het heerschap Cuvelier heeft daarbij minder geluik dan de genaamde Raymond Havaux, patat- tenboer van beroep en groot industrieel dank zij een voorschot van 125 miljoen staatsgeld die moes ten dienen voor het bouwen van de LIECO fabrie ken te Leuze, fabriek die jaarlijks 30 miljoen kilo's patatten tot frieten, chips en puree zou verwerken en van Leuze de Europese patattenhoofdstad zou maken. Om de centen los te krijgen werden hier ook dezelfde drogredenen toegepast tewerkstelling van zoveel honderden werklui, als bewijs fakturen voor machines die nooit werden geleverd en voor verf werken van gebouwen waarvan de stenen nog moesten gebakken worden. Die vogel is echter op tijd gaan vliegen en nu zit Havaux in Australië op zijn gemak en kan rus tig elke dag, op onze nationale onnozelheid, zijn flesken sjampieter kraken. Bij nader toezicht schijnt het allemaal maar een kwestie te zijn van te weten hoe. waar en wan neer er smakelijkst uit de staatsruif kan genuttigd worden. Dat de aldus op weergaloze wijze gefopte pa rastatale instelling omzichtiger te werk gaat bij het verlenen van nieuwe kredieten is licht te be- gTijpen. Maar dat dezelfde Staat, zoveel ondervin ding rijker, in de boosheid zou volharden en zich via een andere parastatale, de Nationale Investe- rings Maatschappij, opnieuw in de luren zou laten leggen, vinden we toch heel sterk. Zo kocht deze N.I.V. onlangs - voor 125 mil joen - het pak aandelen dat een Gekende Bank Maatschappij bezat in de Cristallerie du Val St. Lambert te Luik. Voor de 'bank een goede zaak, een slechte voor de Staat die rap moest vast stel len dat een inspuiting van nog méér geld de pro ductieprijs niet deed dalen noch het verkoopscijfer verhogen. Een parasiet méér op de briljante lijst waar reeds namen als Sabena. Spoorwegen, Ron- quières en dergelijke voorkomen. En dat schijnt nog niet alles te zijn. Waarschijn lijk jaloers van het succes der super- en andere bazars, lopen onze nationale plannenmakers nu rond met de gedachte aan een soort Super-Coop, waar de rode promotors wel een weinig van hun eigen centen willen riskeren, maar waarvan het leeuwenaandeel door de Staat zou geleverd wor den. En het gaat ditmaal niet om enkele povere honderden miljoenen, wel om een uitgave geschat op 1 miljard. Zouden onze nationale experts er niet goed aan doen, alvorens ons geld in dergelijke onder neming te wagen, even hun licht op te steken door b.v. in een financiële krant de schitterende winstcijfers in te kijken van bekende grootwaren huizen. Verder bestaat ook nog het plan tot het op richten, in Luik, van een petroleum-raffinaderij, nationale instelling, juist op het ogenblik dat mach tige trusts als Gulf en Sdnclair zich uit de Europese heksenketel terugtrekken, na er deerlijk van hun pluimen gelaten te hebben. Intussen, en dat is juist het droeve van de ganse geschiedenis, bezitten we in het land tientallen middelgrote en grote bedrij ven die het, omwille van de E.E.G., uiterst lastig hebben - bedrijven die bewijs van vitaliteit leve ren, goed beheerd, die het mits de ncdige hulp vanwege de Staat veel verder zouden kunnen schop pen. Voor deze ondernemingen heeft vadertje Staat alleen oog om ze uit te persen, terwijl buitenlan dei's van alle soorten voordelen kunnen genieten. Let wel dat we goed begrijpen dat een volledige tewerkstelling het hoofddoel van elke regering moet zijn. maar de manier en de methodes om dit doel te bereiken mogen niet gezocht in het geheel of gedeeltelijk nationaliseren van 'hinkende bedrij ven noch in het bouwen van nieuwe fabrieken die geen waarborg voor de toekomst bieden. Het is al te gemakkelijk steeds maar het argument van so ciale vooruitgang naar voor te schuiven zonder re kening te houden met de aloude economische waar heid die zegt dat elk zijn tering naar zijn nering moet stellen om niet over de kop te gaan. Jammer redeneren onze plannenmakers anders. Komt er een gat in de kas, dan is er altijd nog de belastingbetaler die het gelag zal betalen. Welk parlementariër er de euvele moed zal opbrengen om over deze feiten de Minister van Economische Zaken eens aan de tand te voelen, is ons niet be kend. De T.V.-distributie wordt stilaan werkelijkheid! De aanvoerkabel is reeds aangelegd vanaf Wel le tot in de omgeving van de Doorn op de Steen weg naar Aalst te Ninove. Ondanks de tegenkanting van het stadsbestuur van Aalst of misschien dank aan die tegenkanting zal Ninove de eerste stad van het Gewest Aalst zijn met T.V.-distributie. Tegen Pasen krijgen wij beeld Een goed nieuws voor de eigenaars van oude, verouderde, versleten en afgewaaide T.V.-anten- nen. De lang verwachte wegeniswerken op de Graan markt zullen aanvang nemen op maandag 6 no vember. Er wordt begonnen met de rioleringswerken. Gelet op hun belang zullen de werken van tamelijk lange duur zijn. Er wordt echter gewerkt in verschillende fasen zodat nering" en tering niet volledig zullen stil vallen op de Graanmarkt en omgeving. De rioleringswerken hebben belangrijke ge volgen de afschaffing van de waterloop vanaf de Oudstrijdersplaats, langs de Sigtay naar de Des- pauteerstraat en dan verder naar de Twijndersweg. De rioleringswerken zuilen later nog andere weldadige gevolgen hebben voor de afschaffing van andere waterlopen in de kom der stad. De oplossing der problemen, gesteld door de binnenwaterwegen te Ninove, is niet gemakkelijk. (Lees verder op pagina 2) Op Allerzielendag, donderdag 2 november te 11.30 uur, in de O.-L.-Vrouwekerk te Ninove Vrienden en kennissen worden vriendelijk uit genodigd deze H. Mis bij te wonen die zal gecele breerd worden door Zeereerwaarde Heer Prof. D' Norbert De Paepe, zoon van de overledene.

Denderklok | 1972 | | pagina 1