rist Et) Vlaams en V/ v<y REVITALISEREN! AKTUEEL- T J E S Hernieuwing van de Abonnementen Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 17 november 1972. Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 064/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De politieke en andere profeten die de val van de regering Eyskens-Cools binnen de 48 uren voor spelden zijn weer eens bedrogen uitgekomen. Zelfs de opvolgers waren gekend en namen zoals Van Den Boeynants-Claes en Leburton-Van Den Boey- nants werden vernoemd. Alles was gewikt en gewogen, met alle moge lijkheden werd rekening gehouden, alleen vergaten deze slimmeriken dat Premier Eyskens al voor he ter vuur had gestaan en in zijn kleine vinger meer politiek verstand heeft dan het ganse Parlement samen - enkele uitzonderingen niet te na gesproken. Onze nationale Gaston, die er de nieuwe Grond wet doorkreeg, weet dat - in toepassing ervan - nieuwe wegen dienen bewandeld en dat de huidige structuur van gans ons politiek stelsel totaal moet vernieuwd. Bewust en kranig spant de man zich hiervoor in, niettegenstaande het feit dat hij zich rekenschap geeft dat er op het politiek personeel te veel sleet zit. De aloude unitaristen, die de vernieuwing van de Grondwet wel met de mond stemden maar in hart en nieren bleven wat ze waren, staan weer aan het roer en moeten, willen of niet. dezelfde weg op. Zonder te verzaken aan ingeroeste prin cipes en gewoonten gaat dat echter niet en dat hierbij door de ouderen veel onwil werd betoond kunnen we dagelijks vaststellen. Dat werd in brede C.V.P.-P.S.C-rangen goed in gezien. Nuchter bij de feiten blijvende, werden dan ook de nodige maatregelen tot verjonging door gedreven en werden de versleten unitaristen van 'het BeLgique a Papa wel niet uitgerangeerd, maar eervol op een zijspoor gezet. Met als gevolg dat de C.V.P.-P.S.C., onder leiding van haar twee nieu we voorzitters, Maertens en Nothomb. meer arm slag kreeg en resoluut de weg der totale vernieu wing opgaat, daarmede de lijn volgend die door Premier Eyskens werd uitgestippeld. Het moet hem - de Premier - evenals enikele andere C.V.P.-minis- ters een troost zijn izich degelijk in de rug ge steund fce voelen .zodat aan de pretentie van som mige gross-Brusselse P.S.C.-ers paal en perk kan worden gesteld. Over de revitalisatie in eigen partij hoeven we ons dus geen zorgen te maken, die is goed ver trokken en kan op kortere tijd vruchten afwerpen. Met onze regeringspartner, de socialisten, staat het jammer genoeg heel anders gesteld. Bij gebrek aan vorming van betere en nieuwe kandidaten blijft de leiding van deze partij nog altijd berusten bij veteranen als Van Eynde, Major, Anseele of onbenulligheden als Delmotte en cs. die ofwel te oud zijn of te licht bevonden om hun partij een nieuw dynamisme im te blazen. Zeker, hier en daar steken de mannen van links wel even het hoofd op, maar die worden rap ge muilband zo gezegd om de eenheid van de groot ste partij van het land niet in gevaar te brengen. Die eenheid is anders maar een faqade waarachter veel eigenbelang schuil gaat, want het is toch niet mogelijk dat de socialisten in eigen rangen niets jonger en beter kunnen vinden. Zo ver is deze par tij afgeweken van de beruchte Charte de Quareg- non dat, waar ze vroeger republikeins en- anti militaristisch w-as, uit eigenbaat nu de enige partij is die het unitaristisch België in leven wil houden, hoe onmogelijk dat ook moge klinken. Want het doordrijven van de volledige decentralisatie zoals door de Grondwet be paald is, brengt onvermijdelijk als gevolg dat Wal lonië onder socialistische invloed zou komen te staan terwijl integendeel Vlaanderen op een C.V.P. meerderheid zou mogen rekenen. En hier komt de aap uit de mouw. Wij menen te mogen zeggen dat van onze zijde met de Waalse P.S.C. een gunstig akkoord kan w-orden bereikt over samenwerking op nationaal vlak omdat - zoals reeds bewezen - de C.V.P. tegen over de P.S.C. geen meerderheidskompleks bezit maar integendeel steeds bereid werd gevonden de noden der Walen te begrijpen. Anders is het ge steld met de Waalse socios die er geen de minste twijfel laten over bestaan dat ze, dank zij de hulp van het Rassemblement Walion, hun meerderheid zullen laten gelden om van Wallonië een rood bol werk te maken. Dat in dergelijke omstandigheden wrijvingen zullen ontstaan die ten slotte tot sepa ratisme zullen leiden staat boven elke twijfel, om dat niemand in Vlaanderen akkoord zal gaan om de Walen met onze centen rustig verder te laten leven. Het is misschien kort gezegd, maar daarop komt het neer. Met een revitalisering van de re gering gaan we akkoord op voorwaarde echter dat de vitaminen en hormonen hun effect bereiken. En dat is niet het geval voor de C.V.P. waar, bij voldoende reserve aan jeugd genoeg vitaliteit heerst. De B.S.P. daarentegen heeft een verjongings kuur broodnodig, maar kan deze evenwel niet door drijven zo lang de jongeren in hun streven worden gedwarsboomd door de oude garde die al te vaak eigen profijt en prebenden verward met staats- politiek. Om dit niet ingezien te hebben staan de socia listen nu met een linkervleugel die - zich onbegre pen voelend - steeds meer naar het extremisme af zwaait, izich steeds meer afgezonderd voelt en uit eindelijk zijn eigen weg zal gaan. Welke weg dit zal izijn, is voorlopig nog niet te zien. Enkele dagen geleden, kregen we op onze Tee vee een uittreksel te zien van een nieuwe psycho logische film, handelend over het leven in een internaat en de dramatische teleurgang van het gezag. Tijdens de hieropvolgende bespreking werd de producer geïnterviewd, en toen hij bevestigend antwoordde op de vraag of hij met zijn film de verdediging van het gezag beoogde, liet de Vlaam se speakerin zich naiefweg ontvallen maar dat is dan fascisme Het speakerinnetje is een kind van onze tijd. Het is tegenwoordig zo 'n .beetje de mode te jongleren met woorden, termen, slagzinnen, veralgemeningen, waarvan men dikwijls niet eens de inhoud snapt of de draagwijdte bevroedt. Als 't maar klinkt en in is. Aftakeling van elk gezag is, de dag van van daag, een dankbare (en gemakkelijke) bezigheid. Modern, en toch weer niet zo nieuw. (Lees verder op pagina 2) Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderkiok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 170,- Fr. (160 Fr. -f 10 Fr. B.T.W.) op postcheck- rekening 4786.65 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. Vmt/,

Denderklok | 1972 | | pagina 1