Toch Rode Staotsmagazijnen DE SLUIS VAN ZEEBRUGGE Hernieuwing van de Abonnementen Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 24 november 1972 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. AI is de zaak in brede ikringen voldoende ge kend, toch willen we voor deze onzer lezers aan wie het ontsnapte eerst een korte samenvatting geven van de feiten. De groep Samoa, die na zijn samensmelting met Nopri een jaarlijks zakencijfer van 11 mil jard bereikte, maar nadien lood in de vleugels kreeg bij zo ver dat geen enkele winst meer werd geboekt, kreeg een inspuiting van nieuw kapitaal door het afstaan van de meerderheid der aandelen aan Penney, een der grootste super-markt specia listen van Amerika. Hier even een parenthesis. Als we spreken van Sarma bedoelen we hiermede niet de privé perso nen of firma's die, onder deze naam en op eigen risico, zaken drijven. Wel bedoelen we de groot warenhuizen in steden zoals Brussel en Antwer pen die de eigendom zijn van Sarma zelf en der halve tot het activa van deze maatschappij beho ren. Wij zegden dus dat Sarma, vroeger een schit terende zaak, de zaken achteruit zag lopen en hulp ging zoeken in Amerika en ze daar gevonden had ook. Het moet zijn dat deze Amerikanen - in casu Penney - rap inzagen dat de beste tijd van de groep Sarma voorbij was, de zaak niet langer rendabel blijft en hun pak aandelen liefst izo vlug mogelijk van de hand zouden doen. Aangezien het om honderden miljoenen gaat begrijpt de lezer dat de liehebbers niet dik lopen, want dergelijke kapitalen investeren om niets te verdienen gaat elk normaal verstand te boven. Verder zou deze privé-zaak voor ons geen in teresse hebben was het niet dat de Coop, de so cialistische -coöperatieve maatschappij, niettegen staande weinig schitterende vooruitzichten, toch een greep naar de Sarma-Groep zou wagen. Zo lang dat met eigen financiële middelen ge beurt en het risico voor rekening van Coop zou blijven, heeft niemand daar verder iets mee te zien. Elk doet ziijn zaken zoals hij het wenst. Maar hier komt de rode aap uit de mouw. On der het voorwendsel van tewerkstelling en het con troleren van de kleinhandelsprijzen, wil de Coop beroep doen op Staatshulp onder de vorm van een lening via een parastatale instelling. En daartegen protesteren wij ten stelligste. Dat de Staat hulp verleent aan investeerders - a politieke - die onze industrie versterken, ligt in de lijn van een goed sociaal begrip. Maar deze hulp uitbreiden aan politieke groepen die geen de min ste ondervinding hebben is te gevaarlijk, in deze zin dan dat, waar ernstige en beproefde zakenlui geen brood inzien, syndikaten of coops zeker niet aangewezen zijn om de izaken recht te zetten. Integendeel. Het noodlottig gevolg zal zijn dat de Staat, na enorme kapitalen in de Coop-Sarma gestoken te hebben, na kortere tijd met een ket ting niet leefbare grootwarenhuizen op de hals zal zitten en deze - willens nillens - voor eigen reke ning zal moeten nemen. En wat dat betekent we ten we onder de hand wel. Het volstaat te verwijzen naar de schitteren de!?) uitslagen geboekt door Sabena, Spoorwegen en dergelijke om te beseffen dat uiteindelijk de belastingbetaler de prijs van het gelag zal betalen. Op kortere afstand kunnen we verwijzen naar de kristalfabriek Val St. Lambert waar - op aan raden van B.S.P.-er Cools - om te beginnen een 125 miljoen werd geïnvesteerd zogezegd om de te- tige te behouden. Die eerste inspuiting van kapi- werkstelling te handhaven en om het nationaal pres taal is intussen al gevolgd door andere zodat in totaal reeds rond het half miljard staatsgeld werd gespendeerd zonder dat positieve resultaten werden geboekt. In deze tijd, nu de middenstanders - zoals ze zelf verklaren - als volwaardige partners door de regering worden aanvaard, mag aangenomen wor den dat uit deze hoek de nodige tegenstand zal komen alleen maar om de dubbelzinnige houding der socios aan de kaak te stellen. Het is niet de eerste maal dat we er op wijzen dat de B.S.P. in tijden van verkiezingen met veel fraaie beloften naar de stemmen van middenstan ders en boeren vist, maar eenmaal aan de macht toch alles doet om dezelfde middenstandei's met alle ten dienste staande middelen te kelderen. Hoe winkeliers en boeren over deze directe aanslag op hun bestaan denken is nog niet bekend, maar reac tie komt er. Dat de socialisten in hun zucht naar altijd meer staatstussenkomst niets anders betrach ten dan het nationaliseren van alle bedrijven is nu weer eens zonneklaar bewezen. Sinds de B.S.P. haar mannekens zo wat overal in leidende posities heeft gebracht en gulzig aan de staatsruif vreet, is kapitaal geen diefstal meer. Kapitaal is nu maar alleen het geld van de belas tingbetaler gebruiken ten eigen bate, altijd dan onder het mom van sociaal welzijn. Het was - zo denken wij - wel eens tijd om de aandacht van deze rode uitwas in een klaar licht te stéllen. De laatste jaren werd er in verschillende mid dens veel kritiek uitgeoefend omtrent de haven- politiek gevoerd door de regering. Op het internationale vlak kan men vaststel len dat onze buurlanden al heel wat verder staan. In Rotterdam kunnen schepen aanleggen met een vervoerkapaciteit van 250.000 Ton, met als gevolg dat Antwerpen bijna alle transport van ruwe olie verloor. Ook in Duinkerken is men enorme pro jecten aan het uitbouwen die de aanleg van sche pen van meer dan 300.000 Ton moet mogelijk ma ken en voor de toekomst spreekt men zelf reeds van 500.000 Ton. Antwerpen is toegankelijk voor schepen tot 100.000 Ton. Verregaande studies hebben aangewe zen dat men voor de eerstkomende decenia niet hoger kan komen dan 125.000 Ton, wat voorzien is bij het uitbaten van de linkeroever. Waarom in dergelijke omstandigheden een sluis gaan maken van 125.000 Ton. te Zeebrugge Waarom ook geen sluis 'bouwen van 250.000 Ton, het bruggenhoofd van een enorm zeekanaal naar Gent en later tot Antwerpen (Lees verder op pagina 2) Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op a De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 170,- Fr. (160 Fr. -f 10 Fr. B.T.W.) op postcheck- rekening 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid.

Denderklok | 1972 | | pagina 1