a e u/ 'Q.Q. tris 6^ Bedenkingen bij het ontslag van de regering Hernieuwing van de Abonnementen BIJ EEN AFSCHEID Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 1 december 1972 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Er wordt heel wat heen en weer gepraat in verband met wie al dan niet verantwoordelijk is voor de regeringscrisis. Het wil ons nochtans voor komen dat niet daar het zwaartepunt van de hui dige moeilijkheden dient gezocht, maar wel in het waarom van deze regeringscrisis. En dit waarom is heel duidelijk uit de stellingnaime der partijen af te leiden De uittre dende regeringsploeg bezat niet de 2/3 meerderheid in het parlement. In het regeringsakkoord was be paald dat beide partijen zidh ®ouden inspannen om deze meerderheid te bekomen ten einde de grond wetsherziening te kunnen afwerken. Welnu, déze wil bleek niet meer aanwezig te zijn bij een van de regeringspartners. Daarom werd er een topover- leg gehouden tussen de partijleidingen. Wanneer dit niet opleverde wat er van ver wacht werd, gingen een tiental top-ministers het eens proberen en ook hier was er geen overeen stemming, zodat de heer Eyskens aan de C.V.P.- fracties geen voorstel van overeenkomst kon voor leggen. Hij heeft wel een mededeling gedaan, waarvan de inhoud zeer ontgoochelend was voor de Vlaamse C.V.P., zodat er niemand in de fractie de verdediging hiervan wou opnemen. Daaruit heeft dan de heer Eyskens de conclu sie getrokken dat het voor het land zeer nadelig zou zijn deze toestand <te laten aanslepen en heeft hij, als een waar staatsman, zijn ontslag en dit van de regering aan de Koning aangeboden, die dit na enkele uren beraad heeft aanvaard. Hiermede begon de derde opeenvolgende rege ringscrisis omwille van communautaire problemen. Deze Belgische realiteit kan niemand loochenen, maar wij betwijfelen het sterk of het imago van ons land op het internationale vlak hiermede ge diend is. Op haar jongste congres te Antwerpen heeft de C.V.P. nogmaails haar onwrikbare wil betuigt om zo snel mogelijk de regionalisering van het land door te drijven, ten einde een zo groot mogelijke autonomie aan de gewesten Vlaanderen, Wallonië en Brussel te geven. Aan doze stelregel blijft de C.V.P. trouw en dit staat niet in tegenstelling met een sociaal vooruitstrevende politiek, integendeel Niemand kan betwisten dat de wetten op de regionale expansie en het inschakelen van staats secretarissen voor streekeconomie, afzonderlijk voor Vlaanderen en Wallonië, een aanzienlijke sti mulans geweest zijn voor de economische reconver sie van deze gebieden. De saheidende regering was de eerste waar er ook staatssecretarissen voor ruim telijke ordening en huisvesting voor Vlaanderen en Wallonië waren in opgenomen. Het is onze over tuiging dat er op die weg moet worden voortge gaan en er opnieuw een lid van de regering moet worden gelast met de behartiging van de proble men, aan dewelke artikel 107 Quater van de grond wet een oplossing wil geven. Dit betekent dat ook de tewerkstellingspolitiek, het gezins- en geografisch beleid, de hygiene en volksgezondheid, de beroepsopleiding en beroepsom scholing, toerisme en onthaal, alsook de visserij, jacht en het bosbeheer onder een regionale minis ter zouden moeten vallen. Maar dan is er een tweede en gebiedende voor waarde deze minister moet de macht hebben om iets te verwezenlijken en moet daarenboven kun nen steunen op een democratisch-gékozen uitvoe rende macht (bv. een uitgebreide bestendige depu tatie) om deze omvangrijke taak aan te kunnen. Slechts op die wijze verlost men ons land van deze eeuwige twisten en we 'zijn er van overtuigd dat de meerderheid van de bevolking inderdaad wenst dat er zo spoedig mogelijk taal vrede komt, dat elk gewest van ons landeke aan zijn toekomst moge (bouwen en dat de mogelijkheden die in de grond wetsherziening besloten liggen op het sociaal, eco nomische en culturele vlak, zo spoedig mogelijk werkelijkheid worden. Minister De Saeger werd door de Koning met een informatie- en onderhandelingsopdracht gelast. Het is de eerste maal dat zo een welomschreven opdracht werd gegeven. Volgens zijn verklaringen voor radio en TV gelooft hij in het welslagen van zijn opdracht. Wij hopen, in het belang van het land, dat dit werkelijk zo moge wezen. Veel succes, minister De Saeger WIM VERLEYSEN, Senator. Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 170,- Fr. (160 Fr. 10 Fr. B.T.W.) op postcheck- rekening 4786.85 van Paul Luysterman. Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. Tegen onze eigen verwachting in is de Rege ring Eyskens-Cools dan toch gevallen, of beter ge zegd afgetreden, om reden van innerlijke onenig heid. Wij gaan ons niet bezighouden met allerhande soorten overwegingen over het hoe en waarom, maar dn korte woorden trachten te zeggen hoe - naar onze mening - deze crisis tot stand kwam. Toen een jaar geleden de coalitie Eyskens- Cools tot vervroegde verkiezingen besloot, besef ten beide regeringspartners (toen al) dat de klare en eenvoudige tekst van de geplande Nieuwe Grond wet, dank zij de door de Franstalige Brusselaars ge- eiste grendels, alarmbellen, 2/3 en eenvoudige meerderheden, zodanig verwaterd was dat van de oorspronkelijke bedoelingen niets gangbaar over bleef. Integendeel. Het in praktijk brengen van het nieuw grond wettelijk geval bleek van in het begin onmogelijk omdat gerëkend werd op de goodwill en het begrip van Walen en Brusselaars. Hoe onbetrouwbaar de ze zijn bewezen de verkiezingen voor Parlement en Agglomeratieraad. ■Met zijn scherp verstand en politiek inzicht zal Premier Eyskens hieruit wel de nodige gevol gen hébben getrokken en begrepen dat het poli tiek personeel - in hart en nieren unitair en der halve niet bereid de voorziene decentralisatie (of noem het federalisme) door te drijven - noodzake lijk diende vervangen door jongere en meer mo dernere krachten. En hier ontstonden dan de wrijvingen tussen de verjongde C.V.P.-B.S.P.-kaders en de in postjes en prebenden vastgeroeste rode bonzen die wel beweren de B.S.P. te vertegenwoordigen maar in deze mening tegengesproken worden, zoals kan af geleid uit de conclusies van het B.S.P.-Jongeren- congres in Den Haan, waar de rode ouderlingen scherp op de korrel werden genomen en een ver jongingskuur werd voorgesteld zoals deze in de C.V.P. sinds lang werd doorgevoerd. Niet zonder reden trouwens, want de beste tijd van Van Eynde, Anseele, Vermeylen, Major en cs. is lang voorbij. De moeilijkheid voor de socialisten is echter dat ze, door eigen schuld, niet over het nodige jonge kader beschikken om de ouderen af te lossen. De toekomst zal bewijzen dat wij het bij 'it rechte eind hebben. De (beslissing van de heer Eyskens een punt te zetten achter zijn politieke loopbaan heeft ons niet verrast. Wie hem in zijn politieke loopbaan heeft gevolgd, begreep dat deze man bewust een lijn heeft gevolgd waarvan hij slechts om politieke re denen en dan slechts tijdelijk lichtjes is afgeweken. In feite is hij de Vlaming en demokraat gebleven die 'hij altijd was; de socialist die naar de kerk ging zoals hij in het begin door bange burgers harten werd genoemd. Zijn inzicht in de evolutie van de moderne staat was echter zo juist, dat stil aan zijn vroegere tegenstanders zijn bijgedraaid. De staande ovatie die hem door het Congres der Kristene Syndikaten werd gébracht, bewijst ten (Lees verder op pagina 2) E^ó/

Denderklok | 1972 | | pagina 1