H tQams en Qq/ Ninove in de Voer 1 Hernieuwing van de Abonnementen EEN LEZER SCHRIJFT ONS Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 8 december 1972 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het tweemaandelijks tijdschrift van de Volks unie van het kanton Ninove, dat zijn tweede num mer zopas liet verschijnen, belooft ons enkele ke ren per jaar wat plezier te laten beleven. Het zou ons spijten onze lezers daar niet te laten in mee delen. Zo noteren wij dat een paar jaar geleden een Vlaamse volksvrouw zich in de buurt van Brussel in een ziekenhuis aanbood met tandpijn. Ze zou er niet in gelukt zijn zich door de franstalige dokters te doen verstaan, die het vrouwke in één. twee drie opereerden aan de blindedarm. Of ze nadien nog tandpijn had wordt er niet bijgezegd. Als mop kan dat er door om het schandaal te doen uitschijnen van de vlaamsonkunde van de brusselse dokters. Maar beweren dat onze vlaamse volksvrouwen nog zo onmondig en zo onnozel zijn dat ze naar Brussel zouden lopen met wat tand pijn, als ze overal rond zich vlaamse tandartsen en geneesheren hebben, dat vinden wij een bele diging voor onze vlaamse volksvrouwen. De Volksunie gaat ook aan sociaal dienstbe toon doen. Namelijk zal elke maand gedurende één vol uur, provincieraadslid De Cremer, ten huize van Mevrouw Martens-De Kegel, en met bijstand van deze laatste, de mensen ontvangen om hen door hun velerlei moeilijkheden te helpen. Senators of volksvertegenwoordigers van de Volksunie de rangeren zich niet. Vergelijk daarbij het speciaal dienstbetoon van de CVP-vol.ksvertegenwoordigers, senators, provin cie- en gemeentemandatarissen, die alle dagen ten dienste staan van het volk. Niettegenstaande iedereen weet dat het overal hetzelfde is, beweert Mevrouw Martens dat ge bij haar ziekenkas minder moet betalen, en meer voor delen hebt. Wij zijn bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen van oordeel geweest dat de deelname van de Volksunie aan die verkiezingen geen zin had omdat Ninove toch vlaams is. Alleen een aantal stemmen afnemen van de CVP kon er het resultaat van zijn, met het gevolg van zetelverlies. De C.V.P. heeft inderdaad daardoor stemmen verloren en heeft wel iswaar geen zetel verloren. Maar moest de C.V.P. die stemmen niet verloren hebben, dan zou in het toekennen van de zetels de uitslag 5-5-5 geweest zijn, terwijl nu de socialisten zes verkozenen heb ben en de C.V.P. maar vier. Bijgevolg heeft de Volksunie door haar opko men een socialist doen méér verkiezen, en heeft die partij daardoor ook een schepenzetel méér. De Volksunie noemt dat een geestigheid en beweert nu dat Ninove nog verre van vlaams zou zijn. Zij vindt hier te Ninove nog veel frans talige en tweetalige opschriften, waarmee nog vele handelszaken en uitoefenaars van vrije beroepen zich tooien En in een zekere zin is het jammer dat de Volksunie geen gemeenteraadslid verkozen heeft, want in haar tijdschrift, stelt ze voor dat de Stad aan die mensen een subsidie zou toekennen om die franstalige opschriften te vernieuwen. Sub sidies geven aan franskiljons Lach niet, beste lezer, want de Volksunie zegt dat met een serieus gezicht. Wie zoiets schrijft heeft een stuk in zijn voeten We hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om een wandelingske door de stad te maken; want werkelijk als oude Ninovieter wisten we niet dat het frans hier nog zo welig tierde, zodanig dat de Volksunie ons, Ninovieters, mocht beledigen. Behalve nog enkele engelse opschriften van pubs en andere inns, hebben wij op heel onze tocht één enkel eentalig frans opschrift gevonden van een uitoefenaar van een vrij beroep. Dat dagtekent niet zozeer uit de oude tijd, maar slechts van pas vóór de oorlog. Hem een subsidie geven om zijn plak te veranderen is oprecht om mee te lachen Da/t zou hij zelf kunnen bekostigen, menen we toch. Er kan aan Ninove moeilijker een vlaamser uit zicht gegeven worden. Enkele onnoizele engelse ip- schriften geven blijk van belachelijk inn-zijn, waarmee de Volksunie dan nog graag mee doet. Doch dat gaat wel op tijd en stond voorbij. Thans schijnt nu voor de Volksunie de nieuwe pest voor Vlaanderen de B.S.P. te zijn. De P.V.V ondervonden dat ze thans in Vlaamsgezindheid aan •is dat geweest, en heeft dat zodanig aan den lijve opbod doet tegen de Volksunie. Volksvertegenwoor diger Schiltz verklaarde zelfs onlangs dat de P.V.V. nu in zoverre geëvolueerd iis, dat ze er zouden kun nen mee piraten. De houding van de B.S.P. is inderdaad de laat ste jaren tegenover Vlaanderen zodanig geweest dat ize de nieuwe pest voor Vlaanderen mag ge noemd worden. De C.V.P. heeft het altijd ernstig gemeend en opgenomen voor Vlaanderen. Toch is het tegen haar dat de Volksunie heeft gestreden. Vlaanderen zou al lang genezen geweest zijn, was de C.V.P. niet altijd en voortdurend aangewreten geweest door de kanker van de Volksunie. In 1954 behaalde de C.V.P. de volstrekte meer derheid in het Parlement. De Volksunie kwam dan nog niet op, en de meeste van die mensen stemden C.V.P. Maar toen heeft de Volksunie geoordeeld eendrachtiger samen te werken, zijn ze de volgende verkiezingen afzonderlijk opgekomen. In ons ar- dat ze de C.V.P. moest kelderen. In plaats van nog rondissement prijkte als kopman van de Volksunie- lijst de vlaamsbroebelende baron de Béthune van Aalst. Dat typeert echt dat het er niet om gaat om vlaamse belangen, maar alleen om de C.V.P. te on dermijnen. In die tijd waren er nog veel boerkens, ziet ge, die gewoon waren van voor de oude katho lieke baron de Béthune te stemmen, de oom van de toenmalige. Het zou oprecht potsierlijk geweest zijn had hij per ongeluk verkozen geweest. Het gevolg van het opkomen van de Volksunie was natuurlijk dat de C.V.P. de volstrekte meer derheid verloor en het land een liberaal - socialisti sche - communistische regering kreeg. Zie zo. Vlaan deren was weer eens door de Volksunie gered En zo gaat het dan verder. In alle vlaamse pro vinciebesturen is ondertussen de Volksunie er in gelukt de volstrekte meerderheid aan de C.V.P. te ontnemen, met het gevolg dat er moet bestuurd worden met de socialisten of de liberalen, die pes ten voor Vlaanderen. Zo lang die kanker aanwreet zal Vlaanderen ziek blijven. En kanker geneest moeilijk of niet. Stilaan naderen wij het einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 170,- Fr. (160 Fr. 10 Fr. B.T.W.) op postcheck- rekening 4786.65 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. /,/s/en *"f BJ' J0\K s 2e z\nd weekfo.

Denderklok | 1972 | | pagina 1