k r'sfBn s hh •bicf HET VERSCHIL De Brandweer van Ninove vierde Sint-Barbara en twee zilverenOnderofficieren Zesenveertigste Jaargang Vrijdag 15 december 1972 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 170 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In onze vroegere uitgaven vestigden we reeds de aandacht van de lezer (es) op het geval van de Kristalfabriek Val St. Lamert. te Seraing. wereld beroemd om de kwaliteit van haar producten, maar minder bekend om de katastrofale manier waarop de izaak de laatste tijd werd uitgebaat, een ver schijnsel dat zich voordoet in elke zaak waar alles nog te veel op handenarbeid berust en derhalve niet concurrentieel kan optreden. Het verlies steeg de laatste iaren tot een der gelijk peil dat sluiting van het bedrijf als onaf wendbaar werd beschouwd. Tot de regering, hoofd zakelijk onder druk van Vice-Premier Cools - toe vallig ligt de Val in zijn kiesdistrict - besloot de zaak in leven te houden door overname tegen klin kende munt - onze centen, we onderstrepen dat - van het paket kwasi waardeloze aandelen in bezit van een gekende bankmaatschappij. Om de zaak vlot te krijgen werden een dikke vierhonderd miljoen - weer van onze centen, weer onderstreept - geïnvesteerd, nodig om het antieke materieel te vernieuwen en te trachten de zaak weer rendabel te maken. Goed. Als die inspuiting van een half miljard bestaanszekerheid kan ver schaffen aan circa 1.200 werknemers, valt daar niets op te zeggen. Elk sociaal denkend mens kan zich alleen om deze maatregel verheugen, al moesten wij zelf ons ingeboren scepticisme tegen alles wat naar natio nalisme riekt, met geweld onderdrukken. Te veel staatstussenkomsten zijn de laatste tijd faliikant uitgevallen om zich nog illusies te maken, maar aangezien men al doende leert hoopten we ditmaal op een meevaller te kunnen rekenen. He laas. Lang duurde het niet of het ziet er naar uit dat de opgepepte kristallen kip geen gouden-, wel windeieren zal leggen. De nieuwe Directeur-Gene raal van de Nationale Val doet er trouwens geen doekskens om. Als eerste maatregel werd het aantal werkne mers van 1.200 tot 680 teruggebracht met als voor uitzicht het cijfer 580, door het vervroegd op pen sioen stellen van arbeiders (58 j.) en bedienden (60 j.) zodat de gemiddelde leeftijd van de werk nemers tot 36 jaar werd teruggebracht. Danik zij deze maatregel zal het maandelijks - ja, ja, maandélijiks - verlies van 10 tot 13 miljoen frank verminderd worden tot 3 a 4 miljoen frank. Verder wordt verwacht en we citeren letter lijk, dat in 1974 het financieel evenwicht zonder afschrijvingen, en in 1975 mét afschrijvingen zal bereikt zijn, terwijl intussen nieuwe investeringen noodzakelijk zullen zijn Met ons eenvoudig verstand besluiten we daar uit dat voor 1973 het verlies nog in de tientallen miljoenen zal lopen, dat voor 1974 en mits geen rekening te houden met afschrijvingen voor onaf wendbare sleet op machines enz... nog geen winst zal geboekt worden terwijl voor 1975 winst noch verlies worden voorzien, maar dan op voorwaarde dat opnieuw veel geld - weer van ons, weer onder streept - uit de staatsruif kan geplukt. Een prachtzaak, zoals ge ziet Maar komt, zegt Eddy, de Staat is rijk en op een miljard min of meer komt het nu precies niet aan. Ten slotte zijn wij het toch die betalen. Aan dit zoveelste geval van geld-door-hetven- ster-smijterij willen we enkele bedenkingen vast knopen. Vooreerst onze bewondering betuigen voor de moed van de nieuwe Directeur-Generaal die de nuchtere cijfers laat spreken en onze machthebbers voor hun verantwoordelijkheid heeft gesteld. Die is ofwel <zijn leven moe, ofwel beseft hij van nu af aan dat zijn carrière niet van lange duur zal we zen. Verder is het opvallend dat harde maatregelen als het afdanken van 40 der werknemers plaats .grijpen zonder dat de syndikaten op hun achterste poten gaan staan, zonder zwarte vlaggen, zonder interpellaties in het Parlement, zonder stakingen, zonder bezetting der fabriek, zonder optochten van de linkse iberoeps-progressieven, Stel U voor dat een privé-izaak, noodgedwongen en om de kop boven water te houden, er met dezelf de grove borstel zou doorgaan en denk aan wat de syndikale bonzen dan wél, nu nu niet durven doen. En waarom a.u.b. Omdat deze verkapte natio nalisatie van de Val precies past in het kader van onze linkse plannenmakers die, tegen alle gezond verstand in, via staatsgeld een greep doen naar industriële macht. Het oprichten van super-Coops moet ook van uit deze hoek worden beschouwd. En nationalisatie van alle bedrijven staat toch vooraan op het eisen programma van de syndikalisten. Niet waar, Heren De Bunne en Houthuys Intussen herhalen we nog maar eens dat in dit land goed-leefbare en goed-beheerde bedrijven te vergeefs op staatshulp zullen rekenen. Veel te on afhankelijk en daarom als niet passende in het nationalisatie-plan, worden ze liever stilaan maar zeker doodgeknepen. Het staatsgeld - ons geld - dient maar om zaken op te peppen waar, voor benoemingen, de partij kaart zwaarder weegt dan beroepskennis. Vorige zondag, de zondag volgend op het naam feest van Sint-Barbara (4 december), vierde de Ni- noofse Vrijwillige Brandweer haar patroonheilige. Heeft de Brandweer bij haar blussingswerk soms wel eens af te rekenen met watergebrek, dan werd haar jongste feestviering gezegend met een ware zondvloed koude druilerige regen van de eerste tot de laatste minuut. Die tegenvaller kon nochtans het enthousiasme niet blussen en keurig in de rij, met een frisse fanfare voorop, werd gestart naar de O.L.-Vrouwe- kerk waar te 10.30 u. de H. Mis werd opgedragen voor de afgestorven leden. Middenin een pletsende regenvlaag werd, na de godsdienstige plechtigheid, door Luiten. Couck een bloemengarve neergelegd aan de voet van het monument der gesneuvelden, terwijl het muziek korps Te Velde en het Vaderlands Lied speelde. Tot 13 uur gaf de Fanfare een wandelconcert ten beste in de stad en werden enkele leden-her bergiers betzocht. Toen reisde het ganse gezelschap naar de feest zaal Bungalow te Outer waar het feestbanket plaats had. Luitenant Couck verwelkomde er het stadsma gistraat dhr Burgemeester Milo en dhren Schepe nen De Jotnghe, Coppens en Timmermans. Hij ver ontschuldigde dhr Schepen De Riemaeoker, dhr Stadssekretaris De Mol. dhr Politiecommissaris Keppens en dhr Stadsontvanger Van Londersele. Vervolgens richtte spreker zijn welkomstwoord tot de veteranen van het korps de ere-Luitenanten De Ruyver en De Jonge, Sergeant De Grijse, Kor poraals Daem, Vanderspinnen en Braekmans. Bij dit gezelschap liet Sergeant Verbeken zich veront schuldigen. Een bijzonder welkomstwoord viel te beurt aan Commandant André Moeremans die, al hoewel tijdelijk bij de Brandweer inactief wegens gezondheidsredenen, er toch aan hield midden zijn feestvierend korps te vertoeven. Een daverend ap plaus bewees de Korpsoverste de sympathie van izijn manschappen. (Lees verder op pagina 2) ezw d we

Denderklok | 1972 | | pagina 1