VOLKSGEZONDHEID EN LEEFMILIEU 2 DE DENDERKLOK PARLEMENTAIRE VRAAG van Volksvertegenwoordiger WILLEMS HET MINISTERIEEL ANTWOORD gen en in zijn monografie Le traitement des ma- lades de la lèpre Het ogeniblik was gunstig om melaatsenzorg in te schakelen in de klassieke mo biele diensten. De resultaten van de sulfonenthera- pie waren dermate hoopgevend dat de leprozen nu spontaan naar de leprozerieën toestroomden. Deze instellingen waren niet voorzien voor dit teveel aan nieuwe patiënten. Dit werd een spoorslag om naar de zieken toe te gaan en ze in eigen midden verlichting en genezing te brengen. Behandeling berustend op mobiele eenheden, die achtereenvol gens en op regelmatige tijdstippen hun diensten aanbieden op diverse punten van zorgvuldig uitge stippelde omlopen, was de oplossing aangepast aan de Kongolese toestanden. Aan huis behandeling voorkomt meteen ook de zeer lastige latere reïnte gratie der genezen leprozen in hun vroeger midden. Dientengevolge zullen ook de leprozerieën een nieuwe bestemming en organisatie moeten krijgen. Frans Hemerijckx heeft gedurende zijn rijk le ven veel nagedacht, veel geschreven en weinig ge publiceerd. Het is misschien jammer. Zonder enige verveling heb ik urenlang zijn raadgevingen aan dokters, aan gezondheidsbeambten, aan leprabe strijders, alsook zijn gedetailleerde reisverslagen en zijn uitstekende activiteitsverslagen doorgebla derd. De hoofdgedachten die steeds opnieuw op de voorgrond treden, zijn benevens het sociaal pro bleem, deze in verband met research. De research beoogt geen opzoekingen in een laboratorium, maar het stelselmatig verzamelen van klinische verschijn selen, volgens een zorgvuldig opgesteld schema, zodat de observaties volledig en duidelijx gerappor teerd kunnen worden op ad hoe fiches. Aldus hoopte hij fundamentele gegevens te kunnen iden tificeren. Zijn fichenstelsel dwong van meetaf aan bewondering af, zelfs van zijn zusters-medewerk- sters van het eerste uur, die graag getuigen dat hij verschrikkelijk veel orde had Van deze Zaïriaanse fichier is helaas niets overgebleven. Dit is gelukkig niet het geval met de steekkaar ten van Polambakkam. De gegevens werden op ponskaarten overgebracht. Hieruit zullen misschien als laatste en verdiende huldeblijk onverwachte lichtpunten verschijnen die het geheim van de le pra-overdracht mogelijk geheel of gedeeltelijk zul len helpen doorbreken. De bedoeling achter zijn fichestelsel is steeds het lichten van deze sluier ge weest Van lepra is zo goed als niets gekend Het berusten in de gangbare opinies, hypothesen, beweringen, vermoedens, die uit het ene testboek in het andere worden overgenomen, zal zeer ze- ker de vooruitgang niet helpen... Is het absoluut zeker dat een leproos onontbeerlijk is voor het ontstaan van een nieuwe melaatse Zijn er geen leprahuizen Is er geen overdracht door kledingstukken Kent men geen talloze verwar- rende, doch alleenstaande observaties Is het niet van groot belang de oorzaak te achterhalen, waarom sommige individuen zich tegen lepra ver- dedigen en andere weer niet Is het niet even of meer nuttig de endemiciteitskaarten te toetsen aan deze van de bodemsamenstelling dan aan de- ze van de regenneerslag Dergelijke bemer kingen en vragen vindt men in overvloed. Dit bracht hem er toe na te gaan op welke wijze men objectieve antwoorden op deze vragen kon beko men. Gezien de klassieke gegevens en de courante observaties het antwoord schuldig blijven op alle fundamentele vragen, had Frans Hemerijckx het idee opgevat dat dit misschien te grijpen lag in minder algemeen opvallende feiten. Een mogelijk heid dit te bereiken zocht hij in het verzamelen op gelijkaardige wijze van de observaties van en kele honderden artsen-leprologen en meerdere dui zenden hulpkrachten, actief bij net bestrijden van lepra. Om het materiaal bruikbaar te maken voor selectie, vergelijking en analyse, is vanzelfsprekend eenvormigheid van de fiches onontbeerlijk. Om enige betekenis op het gebied van de epidemiologie te kunnen verkrijgen, zal een dergelijke studie de beste kansen maken en het gemakkelijkst uitvoer baar zijn, daar waar zware concentraties en hoge percentages van patiënten aanwezig zijn. zoals in Indië. De researchmogelijkheden op dit gebied wor den enkel beperkt door eigen verbeelding en door deze van anderen. Al hetgeen een individu resp. leproos kan onderscheiden van een ander, kan hier bij van belang zijn. Hieruit volgt zijn interesse voor de uiterst .zeldzame gevallen, zoals één-eiige tweelingen met lepra. Wat verder nog opvalt in zijn raadgevingen aan leprologen en aan para-medische helpers, is de zorg besteed aan details inzake verantwoordelijkheid, zoals bv. een correcte diagnose alsook de menselijke en sociale gevolgen van hun medische uitspraken De Ibacilloscopie biedt enkel een bevestiging van een klinisch verantwoorde diagnose en geen diagnose op zichzelf. Kinderen definitief als lepreus klasseren op basis van een beginnend huidletsel, kan een ko- lossale vergissing zijn dit is misschien enkel de uiting van een verdedigingsmechanisme, zoals een primair letsel bij tuberculose. De interpretatie van werkongeschiktheid dient met gezond verstand te geschieden een man met een paar huidvlekken is daarom nog niet werkonbekwaam. Wel zal men liefst sommi- ge specifieke taken aan deze mensen afraden of ontzeggen, zoals bv. dienst als huispersoneel of in het hotelwezen, enz. Het is onaanvaardbaar lepra op identiteitspa- pieren te vermelden en des te meer zo, wanneer het om lichte gevallen gaat. Lepra is, met de mo- gelijke uitzondering van de actieve iepromateuze lepra, de -minst aanstekelijke der onverdraagbare ziekten. Het is dus niet verantwoord alle lepro- zen stelselmatig te isoleren, maar het is wel aan te raden deze ambulant te verzorgen. Leert, huid en zenuwen te betasten met uw linker hand, bedekt met een gummi handschoen. aldus blijft uw rechterhand vrij om dadelijk het vastgestelde te noteren. Alle aspecten van de lepraproblematiek inte resseerden hem de geschiedenis, de archeologie, de oudere literatuur, de sociale aspecten, de ar beidsproblemen, de wetgeving, enz. Hij stelde een zelfgetekend leprakruis voor met drie armen als een herkenningsteken, dat misschien wel meer aan dacht had verdiend. (Vervolgt). Er is beroering onder de bevolking van Dender leeuw, Okegem en Liedekerke. Reeds eerder was dit 'het geval voor de gemeente Welle. Oorzaak hiervan is een project van de gemengde intercom munale Land van Aalst om eerst in Welle en nadien in Okegem en Denderleeuw een breekwerf cp te richten voor de verwerking van het huisvuil van 19 van de 34 bij die vennootschap aangesloten gemeenten. Meer bepaald zou het project slaan op een natuurgebied van 50 hectaren, waarvan 43 op Denderleeuw en 7 op Okegem. Dat gebied bestaat voor ongeveer 80' uit bebossing, uit enkele riet velden en uit 20G vruchtbare weiden. Het is omge ven door dichte bevolkingskernen en grenst aan een modern bejaardentehuis. In ai deze gemeenten werden actiecomité's ge vormd die het ongenoegen van de bevolking vertol ken. Dat ongenoegen is begrijpelijk als men weet dat de gemeente Denderleeuw en omgeving sinds vele jaren erg te lijden heeft van luchtbezoedeling door de kwalijke geuren van het aldaar gevestigde vilbeluik en dat het bedreigde natuurgebied er de laatste groenreserve is. De actie van de bevolking blijkt dan ook een dubbel doel te hebben de bescherming van het kwestieuze natuurgebied en het beletten dat de ge vreesde installatie met bijbehorende uitgestrekte stortplaats het leefmilieu er nog onaangenamer zou maken. Men heeft er kennis gekregen van uw antwoord op de vraag nr 33 van de heer Senator du Monceao de Bergendael over de breekwerf te Waver (Bulle tin nr 19 van 6.3.1973). Hieruit blijkt dat door de verbrijzelingsmethode slechts 20. van het opge haalde huisvuil kan verkleind worden en dat de breek, we rf inst all at ie er inderdaad onvolledig is, schadelijk en gevaarlijk. Meer nog, de exploitatie werd stopgezet in afwachting dat het bedoelde sys teem voor het vernietigen van afval aangevuld zou worden met een moderne en aangepaste verbran dingsoven Een dergelijke verbrandingsinstallatie zou ten andere in en voor de streek worden opgericht dooi de stad Aalst, indien zij daartoe vergunning krijgt. Langs de pers werd ook vernomen dat U vaste milieu-plannen hebt onder het motto Binnen 10 jaar belten weg en helder water Het zou de be doeling zijn tussen dit en een paar jaar alle stort plaatsen te laten verdwijnen en subsidies te ver lenen opdat de gemeentebesturen gezamenlijk ver brandingsinstallaties zouden oprichten (De Stan daard, 24/25.3.1973). Derhalve moge ik U om antwoord verzoeken op de volgende vragen 1. Is het juist dat U de bedoeling hebt alle stortplaatsen binnen afzienbare tijd te laten ver dwijnen 2. Zo ja, is het dan niet onzinnig dat door wie ook nog toelating zou worden verleend voor de opening van nieuwe uitgestrekte stortplaatsen waar van voorzien wordt dat zij minstens 30 jaar zullen dienst doen 3. Is het nog aanvaardbaar dat zulke projecten lokaal gepland en uitgevoerd worden en dan nog door gemengde intercommunale verenigingen, dus met medewerking van particulieren 4. Wat kan worden gedaan om deze lokale ini tiatieven in overeenstemming te brengen met uw nationale politiek inzake leefmilieubescherming 5. U stelt vast dat breekwerfinstailaties onvol ledig, schadelijk en gevaarlijk zijn. Dat is ongetwij feld zo sluiting te Waver, grondwaterbesmetting te Meise, exploitatieverbod in Nederland voor ver scheidene van deze inrichtingen. Meent u dan niet dat de inplanting van nieuwe ibreekwerven streng zou moeten gereglementeerd worden en principieel verboden 6. Men mag als zeker aannemen dat de inplan ting van een breekwerf met bijhorende stortplaats naast een rivier, zowel het bodemwater als het grondwater zal besmetten. De wet Vun 26 maart 1971 op de bescherming van het grondwater voor ziet verbodsmaatregelen door de overheid en cor rectionele straffen voer hem die oorzaak is van bederf van grondwater. De rechter kan de sloping bevelen van de inrichtingen die tot stand zijn ge bracht met overtreding van de ter uitvoering van deze wet gegeven voorschriften. Is het niet wenselijk, in afwachting van het van kracht worden der wet, alle aflevering van vergunning voor verbrijzelin-gsinstallaties op te schorten, ten einde zware en zekere budgetaire ri sico's te vermijden 7. Wanneer :n dezelfde streek en voor dezelfde gemeenten zowel een project voor breekwerf als een voor brandoveninslallatie voorhanden zijn. kan uw departement alsdan tussenkomen om de twee ontwerpen tot één gezamenlijk project van hygië nische en moderne brandoveninstallatie om te wer ken Kan uw departement hier ambtshalve optre den; zoniet, wie kan daartoe het initiatief nemen 8. Wordt niet uit het o .g verloren dat het slib, afkomstig van waterzuivering, niet door verbrijze lingsinstallaties, maar wel door vuilnisverbran dingsovens kan worden verwerkt 7 Ts dit geen fac tor die eveneens pleit voor het verbod van nieuwe breekwerfinstailaties 1. Het is inderdaad mijn bedoeling de stort plaatsen te laten verdwijnen naargelang de budget taire mogelijkheden welke mij door de regering en het parlement zullen worden toegestaan. Er werden onderrichtingen gegeven aan de Gezondheidsinspec ties bij nota van 30.3.1973 om slechts een uitbatings- cermijn van zeer korte periodes te adviseren. 2. Bij net project dat door het achtbare lid be doeld wordt gaat het niet om een vuilnisbelt, doch over een stortplaats van verbrijzeld huisvuil. 3. Om tot goede oplossingen te komen inzake

Denderklok | 1973 | | pagina 2