Q e ^/aam s S DE SOCIAAL-ECONOMISCHE TOESTAND IN HET ARRONDISSEMENT AALST Raadszitting Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 4 januari 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 VERSCHIJNT IEDERE WEEK. ig- ar. Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. ve re en el De uitgebreide beheerraad van het Actiecomité ter bevordering van de economische expansie van het arrondissement Aalst kwam bijeen op 21 de cember 1973 en wijdde een belangrijke "bespreking aan de sociaal-economische toestand van het arron dissement Aalst. De bespreking werd ingeleid door de voorzitter Oud-Minister Moyersoen. Ondanks de verbetering van de infrastructuur en het tot stand komen van talrijke nieuwe bedrij ven blijft de toestand in het arrondissement nog zeer kritiek. Uit een eerste ontleding van de uitslagen van de volkstelling blijkt dat de pendel niet vermin derd is sinds 1961 (voorlaatste telling), niettegen staande het feit dat er ongeveer 7.400 arbeiders en weddetrekkenden meer worden tew erxgestcld m het arrondissement als tien jaar geleden. De toestand ziet er als volgt uit De bevolking van het arrondissement Aalst is slechts toegenomen met 8.478 eenheden, terwijl de planologen een aangroei voorzagen met 15.500 een heden. De werkende beroepsbevolking is blijkbaar niet vermeerderd terwijl op een aangroei werd ge rekend van 5.000 eenheden. Er is een enorme ver schuiving te bemerken 'in de standenverdeling. Waar er in 1961 20.356 weddetrekkenden, wonende in het arrondissement werden geteld, telt men ei nu meer dan 32.000. Het aantal loontrekkenden is ook gegroeid, maar in veel mindere mate. te weten van 46.902 tot circa 49.000. Tezamen overtreft de verhoging 13.000 eenheden. Dit verklaart dat tege lijk de tewerkstelling ter plaatse en de Dendel ge stegen zijn. en dat er ook in bepaalde streken span ning is op de arbeidsmarkt. De pendel naar Aalst van arbeidskrachten wo nende buiten het arrondissement is ook vermeer derd. De inspanningen om de toestand te verbeteren zijn niettemin aanzienlijk geweest. De nieuwe investeringen belopen sinds het be gin van de expansiewetten tot de som van 5 mil jard 904 miljoen en de corresponderende arbeids plaatsen bedragen 9.715. Er zijn onafgebroken nieuwe industrieën bijge komen deze laatste maanden. De infrastructuur is nog verbeterd. Nieuwe werken werden bij gebrek aan kredieten niet aangevangen, maar zullen na nieuwjaar in uitvoering treden. De werken in het industriepark van Schendel- beke zijn thans begonnen. Voor het industriepark van Zottegem werd een ontwerper aangesteld. BESLUIT 1. Op gebied van verkeerswegen moet thans al de aandacht gaan naar de verbetering van de in terne verkeerswegen. 2. De industrialisatie moet doorgezet worden. 3. Er moet gestreefd worden naar administra tieve deconcentratie. 4. Er moet een intense propaganda gevoerd worden om de werkende bevolking van het airon- dissement aan te zetten om werk in eigen streek op te nemen. 5. Er wordt aangedrongen om een betere sprei ding van de investeringen over gans het arrondis sement te bevorderen. INFRASTRUCTUURWERKEN Tijdens dezelfde vergadering werd het bilan opgesteld van de werken die de laatste maanden werden uitgevoerd en van diegene die in het ver schiet zijn. 1. Streek van Geraardsbergen De werxen aan het industriepark zijn in okto ber begonnen. Rechttrekking van de rijksweg nr 56 op het grondgebied van Schendelbeke de kredieten wor den vrijgegeven vanaf 1 januari 1974. De werken zullen vermoedelijk beginnen in februari. 2. Zottegem Rechttrekking van de rijksweg nr 56 tot voor bij het industriepark is op éen strook voltooid. Be vel is gegeven om de rechttrekking naar het \os- ke toe door te voeren. 3. Ninove De grote ringlaan werd in de zomer ingehul digd. De laatste fase van de verbeteringswerken aan de rijksweg Brussel-Ninove is bijna voltooid. 4. Aalst De kredieten voor de tweede fase van de ring laan (verbinding Dendermondsesteenweg H. Hart laan met brug over de Dender) worden tei uescnix- king gesteld vanaf 1 januari 1974. De werken zul len beginnen in januari - februari 1974. 5. Erembodegem De bruggen over de Dender en over het spoor werden op 27 december plechtig ingehuldigd. 6. Provinciale baan Aalst - Oudenaarde De Minister van Openbare Werken liet aan de voorzitter van het Actiecomité weten dat hij de werken van' de laatste fase - Erpe-beek tot Vijf huizen - principieel had goedgekeurd. De aanbeste ding van deze werken zal eerlang geschieden. (VERVOLG) 9) Personeel - open stellen ener plaats van poli tiecommissaris. Dhr Burgemeester - In de Gemeenteraadszit ting van 25 mei jl. waren we hier tot akkoord ge komen een aanvraag te doen voor de plaats van een tweede politiecommissaris, tot zo lang dhr Kep- pens op pensioen zou gaan. In zitting van 5 juli 1973 hebben we de voorwaarden vastgelegd. Thans zijn we in het bezit van het Koninklijk Besluit dat ons toelaat een tweede plaats van politiecommissa ris open te schrijven (geeft lezing van de algemene voorwaarden). Als bijzondere voorwaarden noteren we - minstens 25 jaar oud zijn; - in het bezit zijn van het diploma van hoger se cundair onderwijs; - in het bezit zijn van het diploma van politieof ficier of hiermee gelijkgesteld. Algemene goedkeuring met 13 stemmen. 10) Begroting - stemmen van twee voorlopige twaalfden. Dhr Coppens - We kunnen de stadsbegroting dit jaar niet meer voorbrengen, dit zal in januari gebeuren. Dhr De Riemaecker - Ik heb nochtans dit jaar mijn been niet gebroken (gelach). Dhr Waltniel - Behalve die keer toen de toen malige Schepen van Financies dit ongeluk over kwam, was het vele jaren geleden dat de stads begroting pas na nieuwjaar aan de dagorde van deze Gemeenteraad stond. Zelfs vóór de verkie zingen van 1970 was de stadsbegroting hier al goed gekeurd onder schorsende voorwaarde voor een eventueel nieuw stadsbestuur. Dhr Coppens - Aan het geheel van deze be groting was er veel werk. Dhr Waltniel - Dit werk is toch ieder jaar het zelfde werk. Dhr Coppens - De zittingen van het Schepen college hebben altijd lang geduurd. Wij wilden dan de begroting einde december niet meer voorbren gen cm de oppositie de kans te gunnen zich min stens 14 dagen op de bespreking voor te bereiden. Dhr Waltniel (kwaad) - Dit zijn drogredenen. Wij hebben het ontwerp van begroting pas van daag ontvangen. Laat of niet laat vergaderen speelt hier geen rol. Het gaat hier om een grove nalatig heid van uw departement. Trouwens de stadsbe groting moest al maanden goedgekeurd zijn. Dhr Coppens - Wij zijn eraan begonnen. Dhr Waltniel - Natuurlijk zijt ge eraan begon nen. Dhr Coppens - Wij zijn er tijdig aan begon nen. Dhr Waltniel - Er was nu niet méér werk aan dan vorig jaar. (Lees verder op pagina 2). re :e m e n -V

Denderklok | 1974 | | pagina 1