d BHh/ e SOLJENITSIN HUISKAMER BEVUILING... Achtenveertigste Jaargang Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraaf 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Voor wie 'het niet zou weten, Soljenitsin is de Russische auteur die, wegens de vranke en vrije taal waarmede hij in zijn boeken de wantoestanden aanklaagt van het bolchevistisch regime, regelma tig in konflikt - en dus in de bak - geraakt. Nochtans niet de eerste de beste, die Soljenit sin. Gewezen kapitein van het Rode Leger tijdens de laatste oorlog, Nobelprijswinnaar voor Letter kunde, werd deze auteur alleen om zijn kritiek op 'het kommunistisch regime, voor langere tijd opgesloten in een der talrijke heropvoedings kampen van Kolyma, een ijskoude en barre streek in het uiterste Noord-Oosten van Siberië. Ongetemd is de man uit de gevangenis terug gekeerd, kreeg in het Westen een goede naam toen sommige van zijn werken hier gepubliceerd wer den zonder toestemming van de kommunisten en is, met enkele andere vooraanstaande schrijvers en geleerden een der topfiguren in het huidige Rus land. Met zijn Nobelprijs zat het Kremlin uiterst verveeld en was het niet om de terugslag op de toenaderingspolitiek tot het Westen van Rusland, dan zat Soljenitsin al lang in een of ander krank zinnigengesticht, want in de ogen van de kommu nisten moet ge immers stapelzot zijn om het tegen het regime te willen opnemen. Die pil hebben de Russische leiders wel geslikt, ■maar intussen toch naar middelen gezocht om de auteur mond-dood te maken. Te vergeefs, want onlangs verscheen in Parijs opnieuw een boek van zelfde schrijver, Arkhipelag Goulag', waarin een gedetailleerde beschrijving wordt gegeven van het leven in de kommunistische koncentratiekampen tussen de jaren 1918 en 1956. Een genadeloze aanklacht tegen het bolchevisme met bittere beschouwingen over de rechten van de mens tegenover dit weerzinwekkend diktatoriaal systeem, waar tegenover de iberuehte Nazi-organi satie Nacht und Nebel maar klein 'bier was. Dank zij het getuigenis van 227 ex-gedetineer- den, waarvan de meesten nog in Rusland verblij ven en uit schrik onbekend wensen te blijven, be wijst de auteur dat sinds 1917, hegm der revolutie, een ononderbroken vloed van gevangenen de werk kampen in Siberië heeft gespijsd. De massale uitzuivering van 1937-38. als gevolg van het berucht gebleven proces tegen Zinoviev en Boukharin, is lang niet de enige geweest. Sindsdien zijn generatie na generatie gevan genen naar Kolyma vervoerd, meestal zonder ern stige redenen, maar onder een of ander voorwend sel, om op deze wijze het regime aan goedkope arbeidskrachten te 'helpen. De in Duitse krijgsgevangenkampen vertoefde Russische soldaten werden speciaal bedacht, want die vlogen allemaal, zonder verder onderzoek, di rect naar de arbeidskampen omdat ze, naar kom munistische opvatting, besmet waren met Westerse ideeën. Over de middelen door de Staatsveiligheid - K.G.B. - gebruikt, weet Soljenitsin heel wat te zeg gen, niet alleen door het aan den lijve zelf onder vonden te hebben, maar ook uit geschreven getui genissen van andere gevangenen uit andere kam pen dan Kolyma. Dagenlange ondervragingen, honger, folterin gen, slapeloosheid, leugens, afdreigingen met sanc ties tegen familieleden, alle middelen zijn de beu len goed om de verdachten tot bekentenis of verklikking te dwingen. In een vlaag van gerechtvaardigde opstand te gen deze methodes, eist Soljenitsin niets minder dan een proces zoals in Nurnberg tegen alle ver antwoordelijken van het kommunistisch systeem dat nog slechter is dan de Inquisitie en het Na zisme Noteer nu wel dat de auteur een overtuigd kommunist is. een man die veel van zijn land houdt en niettegenstaande de geboden mogelijk heden, niet wenst Rusland te ontvluchten. Dat onderstrepen we om de zuiverheid van menselijke gevoelens te bewijzen die Soljenitsin doen han delen. De onthullingen van dit nieuwe boek hebben de openbare opinie over de ganse wereld diep ge schokt. Niet omdat er veel nieuwe of onbekende feiten in voorkomen, wel omdat een dergelijk ge tuigenis de laatste twijfel wegneemt over de ge nadeloosheid van het kommunisme, waarbij de rnens zelf geen enkel recht bezit, maar met han den en voeten gebonden ligt aan een politieke par tij voor dewelke alles moet zwichten. Te vergeefs nochtans wachten we op een reac tie van de Linkse studenten, die van Leuven - ja, ja - inbegrepen. Ook Amada zwijgt, evenals het Humanistisch Verbond, de met-de-tong onbetwiste voorvechters van de Rechten van de Mens. alle maal en altijd bereid spontaan op straat te komen als het maar gaat tegen Franco, Portugal, de Griekse kolonels, Zuid-Afrika en noem maar alles op wat enigszins rechts of kristelijk is. Maar als de dood zwijgen ze als de Russische meesters zich als beesten gedragen tegenover hun eigen volk of zoals in Hongarije en Tsjechoslova- kije. Lenin's leger van nuttige idioten is lang nog niet uitgestorven. In het weekblad De Vaandrig van Geraards- bergen verscheen vorige week, onder de rubriek vrije tribune, met als titel Huiskamerbevuiling een artikel van een lezer dat ons dermate heeft aangesproken dat wij het hier integraal voor onze lezers overnemen en ter beoordeling geven. Dat de B.R.T. eenzijdig gericht is hoeft niet bewezen. Het is een axioma of algemeen aangeno men stelling van de kranten. De schijnheilige methode waarmee de B.R.T. de goede gemeente in de doeken doet is de volgen de De B.R.T. laat een geëngageerde persoon, zon der enige verantwoordelijkheid, interviewen door een B.R.T.-bediende die soms zeer behendig, soms dwaas weg, vragen stelt en de dialoog zo in gewenste, doorgaans zeer progressieve of liever re gressieve richting stuurt. Dat vergif wordt vaak gemengd in een schijn baar onschuldig ontspanningsprogramma van lied jes en populaire muziek. Een voorbeeld van dit systeem is de zaterdagse uitzending, getiteld Ga jij maar winkelen, ik zorg wel voor de radio Vóór en gedurende deze uitzending worden de luisteraars uitgenodigd telefonisch te reageren of wel direct na de uitzending. Het systeem is zeer behendig, men kan niet beweren dat de andere klok niet gehoord wordt, maar wat is die andere klok Totaal onvoorbereid. Op zaterdag 29 december 1973 om 13 u. na het nieuws, werd een protestzanger voorgesteld. Ondertussen werd amusementsmuziek gepre senteerd en teksten gelezen o.a. over... abortus. Ik ben geen stenograaf. Ik geef zo trouw en zo bondig mogelijk weer wat ik gehoord heb in dit ontspannend programma. Een vader van 7 kinderen zegt dat een kindje van 3 jaar was gestorven. Het was abnormaal. Dit kind is voor ons (vader en moeder) en voor onze andere kinderen een zegen van liefde geweest en heeft ons het geluk van te mogen leven doen waarderen. Hierop volgt een minuut ernstige, gepaste muziek. Ik dacht bravo B.R.T. Een zeer ernstige stem brak door en vroeg Weet ge hoe abortus gepleegd wordt a) Als de foetus (dat is het ongeboren kind) minder dan 6, 7 weken oud is. wordt het in stuk ken gesneden in de baarmoeder. b) Onder de 2 maanden wordt de baarmoeder van de zwangere vrouw vol gespoten met een zout oplossing. De doodstrijd van het ongeboren kind duurt één uur. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1974 | | pagina 1