en ZOTTEXENSSPEL! HUISKAMER- BEVUILING... Achtenveertigste Jaargang EEN LEZER SCHREEF ONS Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JAGOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het zal de lezer wel niet uit het hoofd zijn ge gaan dat we hier, van in het begin, hardnekkige tegenstanders zijn geweest van het Ibramco-pro- jèkt en er tevens voor waarschuwden dat de. Walen, niettegenstaande alles, toch hun wil zouden door drijven en hun raffinaderij zouden krijgen.' Onze mening steunde, toen al, zowel op eko- ïKxmische als op politieke redenen. v - - Kort samengevat komt het hier op neer dat de Staat ons nog altijd moet bewijzen dat. van de talrijke parastatale en privé-instellingen waarin ONS geld werd gestoken, er ook maar één is die piet met verlies werkt.. Aan de lange lijst van de klassieke budget vreters kan nu ook de. Val St. Lambert gevoegd, die na een inspuiting van circa een miljard en de afdanking van 3/4 van het personeel, langs om dieper zakt. De vet betaalde kaderposten zijn in tussen al onder de kameraden verdeeld en daar was het toch alleen maar om te doen. Met. Ibramco gaat het dezelfde weg op. Ibram- co dat volgens minister Claes wél renderend wordt, maar volgens zelfde staatsman hoofdzakelijk moet dienen om inzage te krijgen van de werkelij ke prijsberekening. Wat Kamerlid De Croo zeer gevat deed vragen hoe Claes kan weten dat Ibram co renderend zal zijn als hij zelf nu nog niet in staat is zijn productieprijs te bepalen. Zoals bij de aanvang gezegd, een echt zotte- kensspel dat aan ons allemaal, qua kosten, een eerste uitgave van 15 miljard zal kosten zonder de jaarlijkse subsidie te rekenen die het verlies zal moeten dekken. Denk maar aan de Sabena, de Spoorweg en andere fraaigheden in dezelfde aard. De hardnekkigheid waarmede de socialisten zich aan dit projekt vastklampen is van een an dere, politieke aard. Zowel Premier Leburton als B.S.P.-co-President André Cools zijn beide volbloed Luikse socialisten die bij de laatste verkiezingen hun kiezers beloften hebben gedaan in verband met tewerkstelling die ze nu willens niliens op de een of andere manier moeten inwilligen. Dat ze hierbij in petto aan die raffinaderij hebben gedacht spreekt uit zichzelf, want als het lukt dan kunnen beiden met een dikke nek voor het kiezerskorps verschijnen en is hun herverkie zing in 1975 zo goed als gebakken. Lukt het niet. dan zien de zaken er voor de B.S.P. zeer somber uit. Want er is nog altijd het schandaal Baudrin- R.T.T. dat onder het stof en de rook. geschapen rond Ibramco, voor een tijd op de achtergrond is geraakt. Het onderzoek', ter zake. ingesteld door het Hoger Comité van Toezicht, gaf aanleiding tot inbeschuldiging stelling van Parteigenossen Bau- drin en ex-Minister Abel Dubois, tot arrestaties van verschillende personen in de streek van Nijvel en Bergen en tot. een rapport dat door gezegd co mité werd opgemaakt en in handen gegeven van Premier Leburton. Een normaal Eerste Minister zou zijn verant woordelijkheid hebben opgenomen en de zaak open baar .voor het Parlement hebben gebracht. Lebur ton niet, de kameraden moesten gespaard worden. Dan maar rap, rap een parlementaire commissie samengesteld die moet oordelen of de onthulde fei.- ten allemaal ofwel gedeeltelijk mogen openbaar, gemaakt. Mooie rode democratie is dat Een Premier die bij de Keizer van Iran, al machtig en geen tegenspraak duldend, zijn opwach ting gaat maken en samen met het onverbeterlijke Claesken verbintenissen op lange termijn aangaat, miljarden van onze centen engageert zonder zijn Minister van Buitenlandse Zaken of zijn Parlement te kennen. Een Leburtongsken die zijn vriend Moboetoe Sese Seko in Kanshasa en in Parijs gaat bezoeken, in gezelschap van zijn rode vriend Baudoux - in tussen op de fles gegaan - om er te onderhandelen over de bouw - ook op onze kosten - van een Maison des Mutualites of zo iets. Allemaal zaken waarvan één enkele normaal voldoende moet zijn om een Minister. Premier of niet, zijn ontslag te doen nemen. En de andere partijen Och, die zwijgen. Ze zitten immers, V.U. en F.D.F. uitgezonderd, allemaal in dezelfde kaas en vreten zich vet. Geen enkele partij heeft de euvele moed te eisen dat tot een echte, gezonde democra tie wordt teruggekeerd. Er is geen andere oplossing, zeggen ze toch. Het zottekensspel kan dus gerust verder gaan in afwachting dat er misschien ergere dingen gebeuren. Want zó kan of mag het niet verder. Sinds het einde van de laatste oorlog kenden we een aantal regeringen die om onbenulligheid volkomen in de vergeethoek zijn geraakt. Andere hebben de hun opgelegde taak naar be horen vervuld zoals b.v. een Van Den Boeynants, geen staatsman in de echte zin van het woord, wel iemand die als Premier geen verschil kende tussen Vriend of vijand en bij gelegenheid ook rond voor zijn gedacht uitkwam. Anderen drukten een diepe stempel op het landsbeleid zoals bv. Theo Lefèvre-Paul H. Spaak, beiden van de zeer goede soort, met begrip voor de noden van de andere politieke partijen. De topfiguur der laatste jaren was nochtans Gaston Eyskens, een écht staatsman, breed van ge dacht, goed ekonomist, die zijn ploeg met vaste hand wist te leiden en in zijn ene pink meer poli tieke. feeling bezat dan de ganse bende van Lebur ton samen. Een Leburton die met rode oogkleppen loopt, stipt de orders van het B.S.P.-partijbureau volgt en wiens enige verdienste nog kan zijn het zo vlug mogelijk af te stappen. In verband met ons uit a De Vaandrig over genomen artikel Huiskamerbevuiling ontvin gen we een schrijven van een zeer trouw lezer die er ons om verzoekt zijn protest hier over te ne men. Aan deze wens voldoen wij zeer graag. 11 januari 1974. Ik heb zo pas het Kijk- en Luistergeld ge stort op rekening van de B.R.T. Ik protesteer samen met de schrijver van het artikel verschenen in De Vaandrig te Geraards- bergen en overgenomen in De Denderklok te Ninove op 11 januari 1974, MET KLEM tegen die zo fatale als on-menselijke uitzendingen, waarvan sprake in ibedoeld artikel. Als mens betaal ik. Ik heb rechten als mens. Als pastoor heb ik ook het recht, dat onze kris- telijke moraal, zij het dan dat zij door de uitzen dingen niet verspreid wordt, toch niet aangevallen wordt. Ook wij hebben recht op eerbied voor onze levensopvatting. De B.R.T. mag zich NIET het recht toeëigenen het geweten van het grootste deel van ons volk aan te vallen en tegen de natuurwet in te misvor men. Hoogachtend. Claus M. pastoor 9401 Pollare. 0<aa

Denderklok | 1974 | | pagina 1