d e qZ\ï\ 1,1 \J o s /Gains 6^ Raadszitting Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 25 jjanuari 1974 WMatmnmmMamam VAN DONDERDAG 17 JANUARI 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Juist geteld één jaar na zijn zo vurig gewenste benoeming tot eerste-minister. is Leburton moeten aftreden. UitgesLibberd op de olie van Ibramco. Tegen zijn goesting, natuurlijk, want de man heeft alle mogelijke en onmogelijke toegevingen gedaan om toch maar aan het roer te blijven. Een rare geschiedenis als ge 't ons vraagt Ieder een herinnert zich hoe een .jaar geleden, tegen de zin van alle Vlamingen, de socialisten met alle ge weld een eentalige Waal als Premier in dit land eisten en verkregen, maar twaalf maanden later zelfde Leburton laten vallen als een baksteen om iets - Ibramco - waarover in het regeerakkoord met geen woord werd gerept. Maar goesting of geen, voor het rode partij bureau is en blijft een Befehl een Befehl. Wie niet de pink op de naad van de broek legt en gehoor zaamt, kan zijn matten oprollen. Dat is ook wel het geval bij de andere poli tieke partijen, maar daar hebben ze 't geluk over voldoende mensen met staatszin te beschikken, mensen die om reden van persoonlijke waarde niet altijd dansen naar de pijpen van hun polities bu reau. Een Eyskens, een De Clercq. een Spaak, een Tindemans en zelfs een Simonet zijn of waren Staatslieden naar wie werd en wordt geluisterd. Van het duo Leburton-Claes kan evenwel niet het zelfde gezegd, gewillige dienaars als ze zijn van een rode brain trust die hen doet staan of laat vallen naar gelang hun politiek belang. Voor de socialisten is Ibramco ten andere niet de reden, wel het voorwendsel geweest om aan de regeringsverantwoordelijkheid te ontsnappen. Wa ren bij de aanvang van deze regering de financiële en ekonomische vooruitzichten nog goed te noemen, m.a.w. was er nog genoeg geld in de staatskas dat kon opgebruikt worden, dan zijn de moeilijkheden in de oliesector roet in het eten kernen gooien en wordt regeren voor de komende maanden een las tige, ondankbare taak omdat onpopulaire maatre gelen dienen getroffen in verband met petroleum- prijzen. werkloosheid, nieuwe belastingen en an dere meer: allemaal zaken waar de socialisten lie ver niet aan medewerken. Nu er niet meer uit de staatsruif te vreten valt. geen vet betaalde posten aan kameraden kunnen verdeeld worden, stappen ze 't liever af, aan an deren de zorg latend hun scheef huishouden weer recht te zetten. Zo is het met de socio's altijd ge weest en zal het altijd blijven. Het zou voor de B.S.P. al een moeilijk geval geweest ziin om op normale tiid vóór het kiezers korps te verschijnen met een R.T.T.-schandaal, ge volgd door het ontslag der ministers Dubois en Anseele, op de lever. Nu hopen zij dat de rook rond Ibramco dit schandaal voorlopig op de achtergrond heeft ge drongen, zodat ze met een rein geweten ten strijd kunnen trekken. Een berekening die waar schijnlijk fout zal zijn, maar in elk geval met slech ter dan wat over een jaar recessie zou kunnen ge beuren. Korrekt en moedig zijn is toch wat an ders. Naar onze mening nochtans ligt de oorzaak van de B.S.P. toch elders te zoeken. Het is een publiek geheim dat het tussen Premier Leburton en zijn partijgenoot André Cools absoluut niet botert. Eerstgenoemde behoort tot wat we zouden noe men de oude garde. Cools daarentegen bij de jon geren. De zwenking naar extreem-links door deze laatste gemaakt is veelbetekenend op dat punt. Het is ook zo dat, ten gevolge der beslissingen getroffen op het laatste partij-congres van de so cialisten, ook de ouderdomsgrens en de onverenig baarheid tussen politieke mandaten van toepassing werden. Als gevolg hiervan zullen, bij vervroegde verkiezingen, een hoop mandaten - en niet van de minste - vrij komen. Jef Van Eynde. Craeybeckx, Van Acker e.a. verdwijnen van het politiek toneel om plaats te maken voor jongeren die, sinds lang, ongeduldig staan te trampelen en hun beurt af wachten om op de voorgrond te treden. Maar tussen die jongeren zit meer politiek kaf dan koren, en de enkelingen die wel in aanmer king komen om als leiders op te treden, vinden het goede ogenblik gekomen om met één veeg" alles weg te kuisen wat in de weg staat. Aan het hoold van deze vernieuwers vinden we de reeds genoemde Andre Cools, geruggesteund door Simonet, die het nog altijd niet kan verteren dat hij door de oude partijbonzen op een zijspoor werd geduwd. Bijzonder deze laatste vindt zich ge- reepen tot grootse daden. Vergeten we niet dat de man Brusselaar is, perfekt tweetalig, een goed. zij het dan rood, ekonomist en derhalve een aanvaard baar eerste minister zou zijn. Ver gezocht zult ge denken. Maar vergeten we niet dat in de politiek, meer dan waar ook. met alles dient rekening gehouden, persoonlijke ambi ties de voorrang krijgen op nationaal belang en met de wil van de kiezer weinig of geen rekening wordt gehouden. Wat de echte democratie daarbij te maken heeft vragen we ons toch af. En als het, zoals waarschijnlijk, toch tot nieu we verkiezingen komt, dan zullen de andere par tijen zich moeten inspannen om de kiezers klaar en duidelijk uit te leggen HOE de socialisten het paard voor de wagen willen spannen. Wij zijn bereid hierbij onze belangloze hulp te verlenen. Het is 20u.l0 als dhr Burgemeester Milo de zit ting voor geopend verklaart. Dhr Stevens is afwezig. 1) B.P.A. Denderhoutembaan - tweede wijziging - voorlopige goedkeuring van de Regionale Oommissie. Dhr De Riemaecker - Nu het plan gunstig ge adviseerd werd door de Regionale Commissie moet nu de procedure van het openbaar onderzoek wor den ingezet. Dhr Burgemeester - In feite bleef het plan on gewijzigd. Dhr De Riemaecker - Ja. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. 2) Wegenwerken Graanmarkt - goedkeuring van de eindrekeningen. Dhr De Riemaecker - De totale kostprijs be loopt 11.449.219 fr., BTW inbegrepen. De aanbeste ding bedroeg 9.930.000 fr. In meerwerken kregen we de aanleg van de Despauteerstraat en het dem pen van de beek achteraan de Graanmarkt. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. De werken voor de aanleg van het achterplein van de Graanmarkt beloopt 1.789.000 fr. Het is een aanleg ten voorlopigen titel voor een tiental jaren. Door meeropbrengst van de marktdag zal deze uit gave in een 4-tal jaren afgeschreven zijn. Dhr Waltniel - Was er ook voor deze werken een aanbesteding Dhr De Riemaecker - Neen, zij werden uitge voerd door de aannemer die ook de Graanmarkt aanlegde en aan de prijzen van deze aanbesteding. Er was de goedkeuring van de provinciale ontwer- pendienst. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. 3) Beneden-industriepark - eventueel verkoop van grolden. Dhr De Riemaecker - Er is een vraag voor in dustrievestiging naast firma Wiro vanwege de p.v. b.a. Denderaluminium die nu gevestigd is in Nervia te Okegem. Prijs 60 fr. de m2 mits voorbehoud van her advies van de schatter. De oprichting van dit bedrijf verscheen in het staatsblad van 1 januari 1970. Thans worden er 26 mensen tewerkgesteld. Dhr Waltniel - Hoeveel bedraagt het stich- Imgskapitaal Dhr De Riemaecker - 250.000 fr. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. Dhr Stevens neemt zijn plaats in. 4) Aanwerving van onroerend goed Bleekstraat (besluit van 20.12.1973) - lening. Dhr Coppens - De aankoop werd reeds goedge keurd. Algemene goedkeuring met 15 stemmen. 5) Kerkfabriek O.L. Vrouw - advies in verband met de verdiscontering van toelage. Dhr Coppens - Het gaat over een bedrag van 641.993 fr. (Lees verder op pagina 2) if w DE VLUCHT

Denderklok | 1974 | | pagina 1