e ez-w BOllEKENS - KERMIS 7 Raadszitting Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 1 februari 1974 VAN DONDERDAG 17 JANUARI 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Op het ogenblik dat we dit artikel stellen we ten we nog niet of Formateur Tindemans in zijn opdracht tot het vormen van een minderheids- of overgangsregering zal lukken, iets wat wij hem van harte gunnen. Niet alleen omdat hij in woord en daad een goed democraat is, meer omdat de man met kop en schouders uitsteekt boven een groep politiekers wier pretentie in omgekeerde verhou ding staat tot hun eigendunk en hun mateloze pre tentie, laat staan tot hun werkelijke bekwaamheid. Van Tindemans zegden we hier vroeger al dat hij geen mooi-prater noch bla-bla verkoper is, inte gendeel iemand die klaar, duidelijk en kort zijn mening of houding in staatszaken zegt, handelt naar zijn woorden en daarmede het bewijs levert volkomen betrouwbaar te zijn. De man ook die van zijn meester, ex-premier Eyskens, genoeg politieke feeling meekreeg om zon der te groot risico door de troebele politieke wate ren te zwemmen. Zijn eenvoudige, lepe manier om de listigste vragen van zijn vrienden de journalis ten te omzeilen met lapidaire antwoorden als dat mag ik nü niet zeggen of daarover moet het ka binet beslissen zijn er het bewijs van. En ge ziet en voelt dat de man meent wat hij zegt. Hierin staat hij regelrecht tegenover Leburton die onder een vloed van zinloze woorden zijn onbe holpenheid trachtte te verbergen. Of de formateur evenwel in zijn opzet zal sla gen weten we nog niet. Trouwens is dit opzet nog altijd niet zeer duidelijk, waarschijnlijk omdat Tin demans zich gebonden voelt tegenover de Koning die hem deze opdracht gaf. Of een nieuwe manier om de andere partijen ook voor hun verantwoorde lijkheid te stellen. Opvallend is toch wel dat de pogingen van de formateur in goede aarde vielen bij de oppositiepartijen. Zowel V.ll. als F.D.F. zijn bereid, mits bepaalde gemakkelijk in te willigen voorwaarden, een welwillende neutraliteit te aan vaarden. De Vlaamse liberalen van hun kant zijn tot medewerking bereid, de Waalse liberalen even eens. terwijl - zoals gewoonlijk - de Brusselse blauwselvcnten een natte vinger opsteken. De meest radikale tegenstanders zijn de socia listen, en dat kan ook niet anders. Na hun kazak- draaierij in verband met Ibramco, het stuk speel goed dat hen afgenomen werd. doen de socialisten het voorkomen alsof ze als eensgezinde partij naar de stembus willen, diep overtuigd dat er voor hen een grote overwinning inzit. Die dagdromerij is in tussen al een flink stuk afgekoeld, want het is geen geheim dat achter de rode schermen gevochten wordt op leven en dood. Brulboei Van Eynde. B.S.P.-co-voorzitter, hoofd redacteur van Volksgazet, volksvertegenwoordiger en gepatenteerd profiteur, heeft van zijn Antwerp se federatie al bekomen dat de ouderdomsgrens voor hem niet zal toegepast worden. Anderen zul len wel volgen. Misschien komt uit Gent het be richt dat Anseele. bij vervroegde verkiezingen, zijn kandidatuur MOET stellen. Verder is er nog kame raad Andre Cools, de man die het pad van Leburton met Ibramco-olie insmeerde en nu vindt dat aan deze totaal Vlaams onkundige Waal niemand an ders dan een tweetalig socialist kan of mag opvol gen hij zelf Cools kan inderdaad, al stotterende, enkele woorden Nederlands aaneen lijmen. Tot een- nuchter inzicht der zaken, voor zo ver ze dat heb ben, zijn Cools en zijn Luikse federatie nog niet gekomen. En de P.S.C., de Waalse vleugel van de CVP- duif, zult ge vragen. Het zit er ook scheef, niet om doctrinaire, wel om verouderde inzichten voor 's lands beleid. Aan de ene kant staat het Mouvement Ouvrier Chrétien, M.O.C., bereid tot samenwerking, wel bewust dat zijn eigen, relatief kleine kracht geen hoogspringer ij rechtvaardigt en het samen gaan met de C.V.P. slechts batig kan zijn. Op het twintigtal verkozenen van de P.S.C. kregen in de laatste regering zeker een tiental een grote of klei ne ministerportefeuille toegewezen, met alle poli tieke invloed aan dergelijke benoemingen verbon den. In verhouding tot de C.V.P. een zeer hoog per centage dat een beetje gemilderd werd door een vice-premier-schap. maar voor de rest toch zeer ka rig bedeeld werd. Als tegenwringer nummer één blijft dan P.S.C.-Voorzitter Nothomb, kortzichtige pretentieuze Waal, die Vlaanderen nog altijd als kolonisatiegebied beschouwt. C.V.P. - Voorzitter Muertens niet als zijn meerdere, wel als een onder geschikte behandelt, en juist goed genoeg is om in Vlaanderen stemmen te winnen om het unitaire Oud-België in leven en onder de Waalse knoet te houden. Het is niet de eerste, en het zal ook niet de laatste maal zijn. dat we dit heerschap de frak uit vegen. Het moet hem, eens en voorgoed, in de pre tentieuze kop gehamerd worden dat hij maar is wat hij is dank zij onze goede wil en onze centen. Dat ook spreekt mee. Als het blad der Waalse kristen democraten. La Cité, in leven kan blijven dan is de hulp van Het Volk, blad der Vlaamse kristen democraten, daaraan niet vreemd. Bekruipt Not homb en zijn onbenullige aanhang de lust om af zonderlijk de politieke wateren te bevaren, ons goed. Maar met hun eigen centen. Alles bij alles, staat Formateur Tindemans voor een zeer zware taak. Lukt hij. dan is bewezen dat hij uit het goede hout is gesneden. Lukt hij niet, dan blijft hem de troost zich tot het uiterste te heb ben ingespannen en ons de zekerheid een staats man van formaat te hebben gevonden. (VERVOLG) Dhr Coppens geeft lezing van de koptabel. Algemene administratie Grote herstellingswerken 750.000 fr. Dhr Waltniel - Deze post moet toch op de ge wone dienst staan vermits er schilder- en onder houdswerken aan te pas komen. Dhr De Riemaecker - Dit is betwistbaar omdat de Provincie in deze kwestie nooit klare wijn heeft geschonken. Deze post omvat ook een bureel voor de schepenbode. Dhr Waltniel - En hoe staat het met de plan ning voor het bouwen van een nieuw stadhuis Dhr De Riemaecker - Architecten werden aan gesteld, maar wij weten nog altijd niet hoe de kwestie met de Sigtav zal uitvallen. Iemand wenst een eigendom in de buurt van het stadhuis en ver zoekt ons onze inzichten te laten kennen. Wij zijn er allemaal van overtuigd dat er voor de fusie drin gend een nieuw stadhuis zou moeten komen daar het toch wenselijk is dat de administratie centraal is gelegen. Wij volgen die kwestie van nabij. Dhr Waltniel - Zelfs zonder fusie voldoet het huMig stadhuis al niet meer. Dhr Burgemeester - Deze zaak kan ook zo maar niet vliegen. Dhr Waltniel - Er werd hier toch al lang over gesproken. De vraagtekens moeten opgelost wor den. Hoe lang zou het bouwen van een nieuw stad huis duren Dhr Burgemeester - Vanaf nu te beginnen, zijn er 4 jaren voor nodig. Dhr Waltniel - Ge zijt een pessimist. Dhr Burgemeester - Ik heb geen grote dunk over de administratie. Dhr Waltniel - En moest het gebouwd worden door een privaat-onderneming Dhr Burgemeester - Dan staat het er in 1975. Nieuwe schooi Geraardsbergsestraat. Dhr Waltniel - Deze planning werd hier van primordiaal belang gesteld, maar hoe ver staat men er mee Dhr De Riemaecker - We dachten eerst deze nieuwe school op te richten in de Abdijstraat, maar het is gebleken dat de nieuwbouw beter blijft in de omgeving van de huidige school en dus in het Polderkwartier. Door het stilvallen van de fabrie ken Schuermans en Stichelmans (F.F.R.) moeten we echter gans de rechterkant van de Centrumlaan herdenken. Links komt er hoogbouw en er zijn reeds voorstellen. Met de vermelde fabrieken vor deren de onderhandelingen goed. Dhr Waltniel - De school moet degelijk ver vangen worden. Dhr De Riemaecker - Inderdaad, wij zullen ze inplanten langs de Vuurkruiserslaan. Na de afbraak der huidige school zullen bouwplaatsen vrij komen (Lees verder op pagina 2) a zkb/ ^/Qarns

Denderklok | 1974 | | pagina 1