k f<str Gn °laa ms ei'w d ix/e Qtf K I ES - P IJ N! Raadszitting Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 8 februari 1974 VAN VRIJDAG 18 JANUARI 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De zeer ernstige pogingen van Leo Tindemans om een nieuwe regering te vormen zijn gestuit op de onwil van de socialisten, kwaad als deze waren omdat hun speelgoed - Ibramco - werd afgenomen en het rode partij-bureau liever het risico loopt van vervroegde verkiezingen boven de mede-ver antwoordelijkheid in een regering onder dewelke de onverkwikkelijke R.T.T.-zaak met aanhangels, die de B.S.P. zo zwaar op de maag ligt, haar beslag moet krijgen. Er moeten tussen de formateur en André Cools en Jef Van Eynde toch harde woorden gevallen zijn, want Tindemans, anders karig met zijn woor den, verklaarde openlijk dat hij zich niet onder wierp aan de wil van de B.S.P. Deze mening wordt trouwens gedeeld door de andere politieke partijen die er werkelijk ook ge noeg van hebben, en niet langer naar het schuife len van het rode partijbureau wensen te dansen. Nieuwe verkiezingen dus, die eigenlijk niets veranderen, want enkele verschuivingen naar links of rechts niet te na gesproken, zullen de bestaande verhoudingen tussen groepen weinig of niets ver anderen. Veranderingen in het politiek personeel komen er nochtans genoeg. Vele bekende koppen zullen verdwijnen om reden van ouderdomsgrens waar onder namen als De Saegher. Craeybeckx, Vranckx en andere die, in de gegeven omstandigheden, naar onze persoonlijke mening, beter hadden gedaan toch te blijven. Het heengaan van Omer Van Audenhove zullen we niet betreuren, die was niet meer van zijn tijd, evenmin als dit van Louis D'Haeseleer die ook zijn tijd heeft gehad. Hetzelfde geldt niet voor de co-president van de B.S.P., Jef Van Eynde, die op een congres van zijn partij aan de Jong-Socialisten bitsig toegaf dat de ouderdomsgrens ook voor hem zou tellen, maar als eerste man voor zichzelf toch een uit zonderingsmaatregel wist te treffen. Met hem, maar zeker tegen hun goesting, zitten de socialisten weer opgescheept met een dictttor die met zware hand de tucht in de partij handhaaft en alle verdere samenwerking tussen partijen weer onmogelijk zal maken. De eerste affiches van de kiesstrijd zijn nog niet geplakt, of Van Eynde laat in zijn Volksgazet al weten dat Tindemans in geen enkel geval de toekomstige Eerste Minister kan zijn, om reden van zijn mislukking als formateur - mislukking waarvan hij zelf de dader is. Van hier uit een stapken verder zetten en zeg gen dat de socialisten wéér de post van Premier zullen opeisen is rap gedaan, en dat doen we ook. De troef van grootste partij van het land zullen de roden natuurlijk uitspelen, alhoewel die eenheid in feite maar bestaat in het altijd maar toegeven van de Vlaamse socialisten aan de Walen en er alleen maar op gericht is de unitaire staat te behouden. Wordt de nieuwe grondwet, hoe slecht ze ook is, toegepast dan worden automatisch de socialis ten in Vlaanderen in de oppositie geduwd, terwijl het tegenovergestelde in de Walen en te Brussel zal gebeuren. En voor de B.S.P. mag dat niet, dat moet voorkomen worden ten koste van alles. De meest voor de hand liggende feiten wijzen nochtans zo duidelijk in deze richting dat een Staatsman als Gaston Eyskens met reden verklaar de dat de unitaire Belgische Staat lang is voorbij gestreefd. De andere politieke partijen zien dat heel klaar zijn bereid in deze zin te handelen om samen tot een voldoende vergelijk te komen dat wel iedereen niet zal of kan bevredigen, maar toch soepel ge noeg kan zijn om het samen leven in deze Staat mogelijk te maken. Alleen de socialisten willen niet. De oorzaak zal wel zijn dat een einde zou worden gesteld aan nun vriendjes- en benoemingspolitiek, het infiltre ren en ondermijnen van onze nationale instellingen door het grijpen naar alle sleutelposities om in een nabije toekomst gans het land onder een rode dic tatuur te stellen. Een dictatuur die onvermijdelijk, gezien de krachtsverhouding in de B.S.P. zelf, in handen zou komen van Brusselaars en Walen, n wat dat betekent weten we lang. We zegden het reeds vroeger, het is de hoogste tijd dat tegen deze ondermijning, tegen dat zoge zegd dialogeren een ernstige reactie op gang komt. Daartoe bestaat weer een gelegenheid op 10 maart. Als allen, die het ernstig menen met de moraal, die het beu zijn altijd maar in de zak te schieten om de rode dagdromerijen met hun zuur gewon nen centen te betalen, aan hetzelfde zeel trekken, komt van zelf een einde aan een toestand die ons naar de afgrond brengt. Want vergeten we niet dat de socialisten, niet tegenstaande al hun lawaai, toch maar 1/3 van het Parlement vertegenwoordigen en dus aangewezen blijven op de goede wil en het begrip van anders denkenden. En dat de verhoopte overwinning door de B.S.P. verwacht, wel eens in kies-pijn zou kun nen veranderen. (VERVOLG) Toelagen aan culturele verenigingen 132.500 fr. Dhr Waltniel - Wij zijn van oordeel dat het nuttiger is meer steun te verlenen aan culturele verenigingen, vermits men 25.000 fr. schenkt aan elk der drie beroepsrennerskoersen. Een vereniging immers presteert gans het jaar door en heeft ook een gans jaar onkosten. Wij stellen voor aan de beide muzieken elk 15.000 fr. en voor de 4 prestaties 6.000 fr. per pres tatie. Aan de toneelvereniging Mateottikring 10.000 fr.. aan het Ninoofs Gemengd Zangkoor en de Zang groep Spiraal elk 10.000 fr. Aan het Davidsfonds, het Willemsfonds en Kul- tuuropbouw elk 10.000 fr. Hier werd nog een vierde vereniging aan toe gevoegd Centrale Socialistische Cultuur. Wij er kennen alleen de eerstgenoemde drie verenigingen want C.S.C. is hetzelfde als een van de drie tradi tionele culturele verenigingen. De kinderen van de leden van het Willemsfonds kunnen dan ook een toelage vragen. Wij stellen voor C.S.C. te weren. De toelage van 8.500 fr. aan Focus vinden wij belachelijk, en stellen 18.000 fr. voorop. Aan Philatel, Postzegelkring en Unie der Bel gische Amateurszenders elk 4.000 in plaats van 2.000 fr. Dhr Timmermans - Uw voorstel ligt in de lijn van vorig jaar en is niet aanneembaar in het kader van de algemene begroting. Akkoord dat cultureel werk veel geld kost en uw vergelijking met de wielerkoersen is wel juist. In het Sportcomité is men aan het zoeken naar besnoeing vermits de be langstelling voor koersen hier bedenkelijk is ge worden. Trouwens in de laatste 3 jaren werd de subsidie voor de koersen niet meer verhoogd, on danks hun hogere uitgaven. In de Culturele Raad wordt de begroting be sproken met de afgevaardigden van de verenigin gen. Deze begroting wordt gebaseerd op de pres taties van vorig jaar. De muziekverenigingen krijgen een merkelijke verhoging van hun toelage die toch uitsluitend als een morele steun moet aangezien worden. Akkoord voor wat betreft de twee socialisti sche culturele verenigingen. Deze kwestie werd in de Culturele Raad onderzocht en er is een akkoord om Kultuuropbouw te vervangen door C.S.C. Ten titel van overgang vragen wij voor dit jaar enkel nog 2.500 fr. voor Kultuuropbouw. Dhr Waltniel - Voor zes koersen, 3 voor be- roepsrenners en 3 voor liefhebbers, heeft men zo maar 90.000 fr. over. Voor amper 6 namiddagen, waarbij de sportman dan naar de koers gaat zien of alleen maar op café gaat. 13 culturele verenigingen moeten het stellen met 132.500 fr. om een gans jaar te werken op het (Lees verder op pagina 2) ehb/

Denderklok | 1974 | | pagina 1